نحوه استفاده از نرم‌افزار Host Update Utility

1- وارد نرم‌افزار vCenter Server شده یا در صورتی که vSphere Client را به‌همراه vSphere Host Update Utility نصب کرده اید وارد آن نرم‌افزار شوید.

2- به مسیر زیر بروید:
Start > All Programs > VMware > vSphere Host Update Utility 4.0

3- در قسمت Host List سرور ESX ای را که می خواهید ارتقا دهید انتخاب کنید و بر روی دکمه ی Upgrade Host کلیک کنید.

4- مسیر فایل ISO دیویدی را وارد کنید یا با کلیک بر روی دکمه ی Browse مکان فایل را انتخاب کنید. فایل را بیابید بر روی آن کلیک کرده و سپس دکمه Open را بزنید و سپس به مرحله بعدی بروید.

5- موافقت نامه و قوانین استفاده از نرم‌افزار را تایید کرده و به مرحله‌ی بعد بروید.
6- اطلاعات حساب کاربری میزبان که شامل نام کاربری root و کلمه عبور آن می شود را وارد کنید. به مرحله‌ی بعد بروید. ممکن است پیام خطایی با مضمون «نیاز به تغییر وضعیت سرور ESX به وضعیت Maintenance mode» ظاهر شود در این صورت با استفاده از نرم‌افزار vSphere Client به سرور ESX وصل شوید و وضعیت سرور‌ میزبان را پیش از رفتن به مرحله بعدی به وضعیت مذکور تغییر دهید.

7- سپس datastore محلی یا Local را که می خواهید دیسک سخت مجازی (.vmdk) کنسول خدمات در آنجا ذخیره شود را انتخاب کنید. شما حداقل به 8.4 گیگابایت فضا نیاز خواهید داشت. با انتخاب دکمه Next به مرحله بعد بروید.

 

8- در پنجره Post Upgrade Options (تنظیمات پیش از ارتقا) با انتخاب گزینه Attempt To Reboot Host And Rollback Upgrade In Case Of Failure آن را فعال کنید. همچنین در صورتی که قصد دارید از اسکریپتی در زمان ارتقا استفاده کنید در قسمت postupgrade script آن را وارد کنید. به مرحله بعدی بروید.

9-  در پنجره «آماده برای اتمام مراحل» روی دکمه Finish کلیک کنید. مراحل پیشرفت ارتقا را دنبال کنید. در شرایطی که ارتقا با شکست روبرو شود دستور عقب‌گرد صادر خواهد شد و سرور ESX به وضعیت سابق خود در ویرایش 3.5 باز خواهد گشت.

10-  اگر در زمان ارتقای سرور وارد کنسول شوید می توانید در هر مرحله مراحل پیشرفت ارتقای سرور را مشاهده کنید. در بار اول و یا دوم این کار برای شما جذاب خواهد بود.

 

11- چنانچه تمامی مسائل بخوبی پیش رود شما پنجره زیر که مبنی بر ارتقا موفقیت‌آمیز سرور به نسخه ESX 4.x است را مشاهده خواهید کرد.

________________________________________
همچنین می توانید از نرم‌افزار vCenter Update Manager برای ارتقا چندین سرور میزبان نسخه 3.5 که توسط نرم‌افزار vCenter متصل و مدیریت شده‌اند استفاده کنید.
 نحوه تخصیص دسترسی به یک سرور خاص

۱- بر روی برگه Users & Groups (کاربران و گروه ها) موجود در سمت راست پانل اطلاعاتی کلیک نمائید. با این کار دو دکمه ی نمای Users (کاربران) و Groups (گروه ها) نمایش داده خواهد شد. در اینجا امکان مشاهده، ساخت و ویرایش کاربران و گروه ها در سرور میزبان را خواهید داشت. یکی از مسائلی که متوجه آن شده ایم امکان مشاهده برگه Users & Groups تنها در زمان اتصال مستقیم به سرور میزبان از طریق نرم‌افزار vSphere Client است. تنها هنگامی‌ فهرست کاربران و گروههای دسترسی در Domain را مشاهده خواهید کرد که به وسیله نرم‌افزار vCenter متصل شده باشید.

۲- با کلیک سمت راست بر روی فضای خالی محیط یک منو ظاهر خواهد شد و امکان ساخت کاربر جدید را به شما خواهد داد. گزینه Add (افزودن) را انتخاب کنید.

۳- هنگامی که پنجره Add New User نمایش داده شود در هر دو قسمت Login (نام کاربری) و User Name (نام کاربر) نام کاربر را وارد نمائید. همچنین یک کلمه عبور در قسمت Password (کلمه عبور) و Confirm Password (تایید کلمه عبور) نیز وارد نمائید. سپس گروه کاربری مورد نظر را از منوی بازشو انتخاب کنید. در پایان دکمه ی OK را بزنید.

۴- با مشاهده نام کاربر جدید در فهرست کاربران از ساخت آن مطمئن شوید.


۵- مرحله بعدی بررسی امکان استفاده از حساب کاربری ساخته شده و ورود به سرور میزبان از طریق یک رابط دسترسی از راه دور همانند SSH است. این موضوع از اهمیت بسیاری برخوردار است به این جهت که برخی از فعالیت ها و همچنین اکثر اوقات در زمان عیب‌یابی سیستم، این حساب کاربری برای دسترسی از راه دور به سرور میزبان مورد نیاز است.نحوه تنظیم NTP در VMware ESX

۱- در زمان ورود به vCenter Client صفحه نخست یا Home نمایش داده می‌شود.


۲- با کلیک بر روی آیکون Inventory می‌‌توانید تنظیمات میزبان را به سبک کلاسیک مشاهده کنید.

۳- با کلیک بر روی سرور میزبان چندین برگه در سمت راست نمایش داده می شود. بر روی برگه Configuration کلیک کنید تا تنظیمات NTP را انجام دهید.

۴- جهت دسترسی به تنظیمات NTP بایستی از نوار سمت چپ از بخش Software لینک Time Configuration را انتخاب کنید. از آنجایی‌ که سرور میزبان به تازگی راه انداری شده است هیچ گونه آدرس سروری برای این تنظیمات وجود ندارد. برای افزودن آدرس سرور‌ی که این سرویس را در شبکه ارائه می‌‌دهد بر روی لینک Properties موجود در بالای صفحه در قسمت گوشه سمت راست کلیک کنید.


۵- سرویس NTP Client از قبل اجرا شده است اما برای افزودن آدرس IP سرور بایستی بر روی گزینه تنظیمات Options کلیک کنید.


۶- پنجره ای با نام NTP Daemon (ntpd) Options باز خواهد شد. در قسمت چپ بر روی گزینه NTP Settings کلیک کنید و یک یا چندین آدرس IP سرور برای همزمان سازی زمان سرورهای ESX وارد کنید. در آخر دکمه ی OK را کلیک کنید.

۷- گزینه Restart NTP Service To Apply Changes را فعال کنید تا سرویس NTP مجددا اجرا شود. بر روی دکمه ی OK کلیک کنید.

۸- در پنجره Time Configuration روی دکمه ی OK کلیک کنید.

۹- در آخر سرویس NTP در وضیعت فعال قرار دارد و تنظیمات NTP سرور‌ را می توانید مشاهده کنید.

________________________________________

اکنون زمان خوبی برای تخصیص مجوز سرور ESX است. نیازی به تخصیص مجوز به سرورهایی که به صورت مجزا (انفرادی ) فعالیت می کنند نیست زیرا در زمان دیگری می توان این کار را انجام داد. سرورهای میزبانی که به تازگی نصب شده دارای دوره زمانی ۶۰ روزه جهت استفاده آزمایشی است.

در اغلب اوقات شما مجوز سرورها را پس از اتصال آنها به نرم‌افزار vCenter تخصیص خواهید داد. در شرایطی خاص می توانید یک مجوز را به یک سرور‌ی انفرادی تخصیص دهید. در مقاله نحوه تخصیص License انفرادی به شما نشان خواهیم داد که چگونه به یک سرور‌ انفرادی مجوز دهید.
 ارتقای سرور ESX/ESXi

برنامه‌ریزی جهت ارتقا نرم‌افزار ESXi از ویرایش ۳.۵ یا 4 به ویرایش 5 فرآیندی زمان بر است و شما بایستی درک عمیقی از ابزارهای مورد نیاز این عملیات داشته باشید. در بیشتر موارد مشتریان به نصب ویرایش جدید یعنی ویرایش 5 نرم‌افزار ESXi اقدام میکنند. البته این کار سبب خواهد شد تا بسیاری از تنظیمات و سیاستهای تعریف شده در سرور میزبان و همچنین ماشینهای مجازی از بین برود.

در آزمون VCP دانش شما در زمینه فرآیندهای ارتقای سیستم و ابزارهای مورد استفاده جهت یک ارتقای کامل و موفقیت‌آمیز در سرورهای ESXi و همچنین ماشینهای مجازی ارزیابی خواهد شد. اگرچه پشتیبانی در ارتقای زیرساخت مجازی با استفاده از زمان انتشار ویرایش ۲.۵ نرم‌افزار Virtual Center آغاز شده است اما تمرکز ما در این بخش تنها بر روی ارتقای سرور میزبان ESXi، سخت‌افزار ماشینهای مجازی و نرم‌افزار VMware Tools است.

در این بخش به جنبههای مطرح شده در فهرست جاری خواهیم پرداخت:

-         درک فرآیند ارتقای نرم‌افزار ESXi

-         انجام عملیات ارتقا به ویرایش 5 و ارتقای سخت‌افزار ماشینهای مجازی و نرم‌افزار VMware Toolsماشینها

-         بررسی موفقیت‌آمیز بودن فرآیند ارتقا

-         درک گزینه عقب‌گرد[۱] ارتقا

۱-۱-۱ برنامه‌ریزی جهت ارتقا نرم‌افزار vSphere

همانطور که در مطالب پیشین بیان شد میتوانیم بگویم اهمیت برنامه‌ریزی جهت ارتقا زیرساخت مجازی اگر از فرآیند ارتقا بیشتر نباشد کمتر نخواهد بود. به همین خاطر شرکت وی‌ام‌ویر، دانش تمامی متقاضیان را در زمینه فرآیند عملیاتی ارتقا و دیگر فرآیندهای آن ارزیابی خواهد‌ کرد.

تهیه نسخ پشتیبان و بازیابی تنظیمات یک میزبان ESX/ESXi

اولین کار پیش از ورود به مراحل ارتقای سیستم به ویرایش 5 تهیه یک نسخه پشتیبان از اطلاعات سرور ESX/ESXi است. همزمان با تهیه نسخه‌ی پشتیبان از میزبان بایستی چندین فایل و فایلهای پیکربندی سیستم را نیز ذخیره کرد. این فایلها شامل موارد جاری می‌شود:

-         تهیه نسخه‌ی پشتیبان از passwd/etc/، group/etc/،shadow/etc/ و gshadow/etc/؛

-         تهیه نسخه‌ی پشتیبان از اسکریپت های سفارشی شده که بر روی سرور به صورت محلی اجرا کرده اید؛

-         تهیه نسخ پشتیبان از فایل‌های .vmxهر یک از ماشین‌های مجازی که به صورت محلی اجرا میشوند؛

-    تهیه نسخ پشتیبان از فایلهای .iso، قالبهای ماشین‌های مجازی و کپی‌های ماشین مجازی که به صورت محلی در شاخه VMFS ذخیره شده‌است.

در سرور ESXi میتوانید از ابزار مدیریت مجازی (vMA) برای دسترسی و ذخیره تنظیمات میزبان استفاده کنید. از دستور vicfg-cfgbackup –s برای ذخیره‌ی فایل تنظیمات میزبان استفاده کنید.


[۱]rollbackنحوه تخصیص لایسنس به vSphere

برین پری

مراحل تخصصی لایسنس به vSphere ESX و vSphere ESXi به چند روش قابل انجام است. در اینجا ساده ترین روش آن یعنی استفاده از سریال نامیر و تخصیص لایسنس به سرور میزبان را برای شما توضیح می دهم. تخصیص لایسنس از طریق vCenter Server، PowerCLI و vSphere Client امکان پذیره.

مراحل نصب لایسنس از طریق vSphere Client

 

۱- در برگه Configuration بر روی لینک Licensed Features در بخش Software کلیک کنید.


۲- بر روی گزینه Edit موجود در سمت راست کلیک کرده تا پنجره Assign License باز شود.


۳- در دوره آزمایشی نصب vSphere زمان کافی برای استفاده از نرم‌افزار و آشنایی با قابلیت های آن به شما داده می شود. آنچه اکنون انجام خواهیم‌ داد تبدیل لایسنس سرور میزبان از حالت آزمایشی به حالت تجاری است تا تمامی قابلیت های سیستم فعال شود. جهت فعال‌سازی لایسنس دکمه Enter Key را بزنید، ابتدا بایستی گزینه Assign A New License Key To This Host را انتخاب کنید. سپس در پنجره License Key نمایش داده شده، شماره سریال ۲۵ حرفی را وارد کنید.


۴- روی دکمه‌ی OK کلیک کنید، مجوز جدید قابل استفاده خواهد بود. مجددا دکمه ی OK را کلیک کرده و پنجره را ببندید.


۵- شما بایستی قادر باشید در بخش Licensed Features لایسنس داده شده و قابلیت های فعال شده‌ را مشاهده کنید.

 

خوب تمام شد. الان می تونید از یک بستر مجازی با تمام امکانات مجازی سازی آن استفاده کنید. نصب لایسنس بر روی چندین سرور با روشی که در اینجا نمایش و توضیح داده شد متفاوت است که اگر کسی مایل بود روش های آن را توضیح خواهم داد. در ضمن بعد از نصب لایسنس نیازی به ری استارات دستگاه نیست و تمام قابلیت ها بعد از تخصیص لایسنس قابل استفاده است.

 

برگردان (مترجم): 
ستوده طوفانیان
منبع: 
VMware vSphere Certified Professionals


نحوه نصب نرم‌افزار ESX/ESXi به صورت Local

۱- کامپیوتر خود را از طریق دیسک دیویدی نرم‌افزار راه اندازی کنید تا زمانی که صفحه زیر ظاهر شود. در این مرحله «ثانیه شمار» شروع به شمارش کرده و در صورتی که کلیدی را فشار ندهید نصب در محیط گرافیکی به صورت اتوماتیک انجام خواهد شد. به سایر گزینه ها توجه کنید. در صورتی که سخت‌افزار مورد استفاده قابلیت پشتیبانی نصب در محیط گرافیکی را ندارد، روش نصب در محیط متنی را انتخاب کنید. نتیجه نهایی در این محیط مشابه محیط گرافیکی است. 

۲- در صفحه معرفی با انتخاب دکمه Next به مرحله بعدی بروید.

۳- موافقت‌نامه کاربر نهایی را تایید نموده و به مرحله بعد بروید.
۴- زبان صفحه کلید به صورت پیش‌فرض بر روی زبان انگلیسی است. زبان مناسب را انتخاب و سپس به مرحله بعدی بروید.

 

۵- دستگاه ذخیره سازی را انتخاب کنید. در اغلب موارد شما قادر خواهید بود فهرستی از دستگاه های ذخیره سازی محلی را مشاهده کنید. چنانچه در زمان نصب سرور میزبان به سایر دستگاههای ذخیره سازی متصل باشد، فهرستی از آن را مشاهده خواهید کرد. به یاد داشته باشید با توجه به تنظیمات جاری سیستم، احتمال ظاهر نشدن مرحله مذکور وجود دارد. مطمئن شوید تنها یک منبع یا دستگاه ذخیره سازی محلی (Local Storage) انتخاب شده است و سپس به مرحله‌ی بعدی بروید.
۶- در مرحله‌ی نصب درایورهای اضافی دکمه Next را انتخاب کنید.۷- در این مرحله شما می توانید شماره سریال مجوز نرم‌افزار را وارد کرده یا گزینه اجرای نرم‌افزار در وضعیت آزمایشی را انتخاب کنید. در این صورت شما می توانید به مدت ۶۰ روز به صورت آزمایشی، از تمامی‌ امکانات قابل دسترس در نرم‌افزار استفاده کنید. پس از پایان این مدت چنانچه مجوز مناسب تهیه نشده باشد، تمامی‌ قابلیتهای سیستم غیرفعال خواهد شد. در آن زمان برای ادامه استفاده از نرم‌افزار به نصب مجوز مجاب خواهید شد. یکی از روش ها را انتخاب و به مرحله بعدی بروید.

 

۸- در صفحه تنظیمات شبکه، از منوی بازشونده کارت شبکه هایی را انتخاب کنید که برای مدیریت سرور از آن استفاده خواهید کرد. این کارت شبکه فیزیکی در زمان ایجاد اولین سوئیچ مجازی استفاده خواهد شد و احتمالا به بخش مدیریت میزبان متصل می‌شود. از آنجایی که اکثر سرورها دارای چندین درگاه کارت شبکه فیزیکی هستند، در زمان انتخاب بایستی با انجام چندین تست، کارت شبکه فیزیکی مورد نظر خود را بیابید. چنانچه در شبکه خود از تگ های VLAN  استفاده می کنید، شناسه آن را در قسمت VLAN Settings وارد کنید و سپس به مرحله بعد بروید.

 

۹-  در این مرحله بایستی اطلاعات نشانی IP مناسب را وارد کنید. به علاوه یک نام مناسب در دامنه  (FQDN)، بایستی به میزبان اختصاص داده شود. دکمه جدید Test These Settings این امکان را می‌دهد تا از صحت کارت شبکه انتخاب شده در مرحله پیشین، مطلع شوید. گزینه‌ای سودمند! دکمه Next را بزنید.

 

۱۰- در صفحه بعدی، برنامه نصب امکان استفاده از تنظیمات پیش‌فرض پارتیشن بندی (راه‌اندازی استاندارد) یا استفاده از تنظیمات سفارشی (راه‌اندازی پیشرفته) را به شما می دهد. در این نسخه از نرم‌افزار با توجه به حذف امکان نصب مستقیم نرم‌افزارهای سفارشی شده یا ابزارها در کنسول خدمات، نیاز به سفارشی سازی فضای دیسک به شدت کاهش یافته است. با توجه به این تغییرات دیگر نیازی به ساخت پارتیشن‌های سفارشی مانند /tmp و یا /opt نیست و فضای پیش فرض تعریف شده در اکثر شرایط کفایت می‌کند. یکی از تغییرات عمده در این نسخه از نرم‌افزار نحوه ذخیره سازی کنسول خدمات است که برخلاف گذشته مستقیماً به پارتیشن‌های میزبان دسترسی نداشته و به صورت یک فایل دیسک سخت مجازی (VMDK) در آمده است. دکمه Next را بزنید.

 

۱۱-  یک جعبه محاوره‌ای ظاهر می‌شود و پیغام هشداری پیرامون حذف اطلاعات به سبب فرمت دیسک دریافت خواهید کرد.

 

۱۲- در مرحله بعد منطقه زمانی را تنظیم خواهید کرد. صفحه جدید Time Zone Settings نسبت به ویرایش قبلی نرم‌افزار کاربر پسند تر است. انتخاب دقیق شهر از روی نقشه برای تنظیم منطقه زمانی بسیار آسان است. علاوه بر این می توانید با کلیک بر روی دکمه Advanced منطقه زمانی را انتخاب کنید. در اینجا منطقه زمانی خود را انتخاب کنید و دکمه Next را بزنید.
۱۳- صفحه بعدی گزینه جدیدی است جهت ورود نشانی سرور سرویس NTP، که امکان هم‌زمان سازی ساعت سخت‌افزار توسط میزبان ESX را می دهد. گرچه شمای گرافیکی نمایش دهنده یک سرور زمان به روی اینترنت است اما در اغلب مواقع این سرور در داخل شبکه محلی به ارائه سرویس به سرویس گیرندگان می‌پردازد. شما می توانید در زمان دیگری تنظیمات را به صورت دستی وارد نمائید. دکمه Next را بزنید.

۱۴-  در این صفحه می‌توانید کلمه‌عبور کاربر root را با توجه به سیاست های امنیتی محیط خود تعیین کنید. به‌علاوه امکان تعریف یک حساب کاربری ثانویه جهت دسترسی از راه دور به سرور با استفاده از پروتکل پوسته ایمن  (SSH) وجود دارد. در زمان اتمام کار، دکمه Next را بزنید.

 

۱۵-  در صفحه خلاصه وضعیت، تنظیمات خود را مجدداً بررسی کنید و اطمینان یابید موارد انتخاب شده صحیح می باشند. برای بازبینی موردی تنظیمات میتوانید از دکمه Back استفاده کنید تا صفحه مورد نظر ظاهر شود. تمامی‌ تنظیمات و اطلاعات انتخاب شده به‌طور خودکار محفوظ خواهند ماند. چنانچه همه موارد به نظر درست می رسد دکمه Next را برای آغاز مراحل نصب بزنید.

 

۱۶-  زمانی که مراحل نصب به پایان رسید دکمه Next را برای نمایش آخرین صفحه بزنید.
۱۷- در آخرین صفحه نصب، به نشانی های فهرست شده دقت نمائید. این نشانی ها جهت اتصال با سرور میزبان و دانلود احتمالی نرم‌افزار vSphere Client (رابط مدیریتی نرم‌افزار vSphere) مورد استفاده قرار خواهد گرفت. برای راه‌اندازی مجدد سرور بر روی دکمه Finish کلیک کنید.
۱۸- هنگامی‌که سرور به‌طور خودکار شروع به راه اندازی می کند، یک منوی جدید و متفاوت با ویرایش ۳.۵ نرم‌افزار نمایش داده می شود.

 

۱۹- هرگاه مراحل بوت سیستم به پایان رسید صفحه وضعیت نمایش داده خواهد شد. یکی از تغییرات سوال برانگیز نسبت به نسخه های پیشین در این قسمت، حذف نام میزبان یا نام FQDN سرور میزبان است که در نسخه 4 ESX روی می دهد. تنها نشانی، نشانی IP میزبان است. با فشردن همزمان کلیدهای Alt+F۱ میتوانید وارد کنسول محلی شوید. 

۲۰- به مرحله ۱۱ رجوع کنید و با استفاده از پروتکل SSH از راه دور به سرور میزبان وارد شوید. شکل زیر نمایش دهنده‌ی دیسک های مجازی کنسول خدمات است. نامگذاری فایلها با اسامی‌ esxconsole-flat.vmdk و esxconsole.vmdk این موضوع را روشن می سازد.

 

۲۱- برای نمایش پارتیشن های لینوکسی واقعی فشرده‌ شده در درون فایل esxconsole-flat.vmdk، می توانید با استفاده از پروتکل SSH به سرور ESX متصل شده و دستور vdf –h را اجرا نمائید. سه پارتیشن اول، پارتیشنهای استاندارد لینوکسی هستند که با تنظیمات پیش فرض ایجاد شده اند.

________________________________________
دو نسخه از نرم‌افزار ESXi ارائه شده است: نسخه قابل نصب و نسخه نصب شده. نسخه نصب شده توسط شرکت های سخت‌افزاری به صورت مستقیم بر روی سرور «نصب شده» است. نسخه قابل نصب ESXi همانند نگارش ESX است، با این تفاوت که کنسول خدمات در این سرور به طور کامل عملیاتی نیست. مراحل نصب نسخه قابل نصب ESXi در مقاله نحوه نصب ESXi از یک فایل ISO بیان شده است.
 مراحل اخذ گواهینامه VMware vSphere Certified Professional

برای اخذ گواهینامه نرم‌افزار vSphere طی نمودن مراحل زیر جهت افرادی که به تازگی با محصولات وی‌ام‌ویر و یا کسانی که گواهینام‌های قدیمی‌تر از نسخه ۳ یا ۴ را دارا می‌باشند الزامی‌است:
- حضور در دوره‌های رسمی‌شرکت وی‌ام‌ویر
- نصب، تنظیم، مدیریت نرم‌افزار vSphere
- حضور در کارگاه آموزشی کوتاه مدت
- دوره عیب‌یابی نرم افزار vSphere
- شرکت و قبولی در آزمون
علاقه مندانی که دارای گواهینامه زیرساخت مجازی وی‌ام‌ویر نسخه ۴ می‌باشند و یا در دوره آموزشی گواهینامه نسخه ۴ شرکت نموده اما در آزمون شرکت ننموده اند جهت کسب گواهینامه تخصصی وی‌ام‌ویر ویرایش ۵ بایستی الزامات جاری را رعایت نمایند:
- حضور در دوره قابلیت‌های جدید نرم‌افزار vSphere
- شرکت و قبولی در آزمون

توجه:
شرکت وی‌ام‌ویر با معرفی عناوین بخش‌های مختلف آزمون، نمایی کلی از مطالب قابل طرح را به شما ارائه می‌دهد. اگر چه بایستی به یاد داشته باشید که این عناوین بدون هیچگونه هشدار قبلی در هر لحظه قابل تغییر می‌باشند. برای آگاهی از عناوین کنونی مطرح شده در نقشه راه آزمون به بخش آموزش سایت شرکت وی‌ام‌ویر به نشانی www.vmware.com/education مراجعه کنید.

 

نوع سوالات آزمون


شرکت وی‌ام‌ویر همانند دیگر شرکت‌های IT، با اعمال مکانیزم‌های حفاظتی سخت‌گیرانه درون سازمانی به حفاظت از آزمون‌ها و شناسایی افراد متقلب می‌پردازد و متقاضیان ملزم به کسب تجربیات عملی با محصولات می‌کند. آنها از این موضوع که برخی از متقاضیان به‌جای استفاده از دانش و تجربیات خود در استفاده از محصولات، به حفظ نمودن سوالات روی آورده‌‌اند آگاه هستند و بدین سبب یکی از الزامات دریافت گواهینامه حضور در دوره آموزشی شرکت وی‌ام‌ویر است. با حضور در یک دوره آموزشی شما به درک عمیقی از خصوصیات متنوع و قابلیت‌های نرم‌افزار vSphere دست خواهید یافت.
شرکت وی‌ام‌ویر از قالب‌های سوال گوناگونی استفاده می‌کند. سوالاتی که در آزمون‌ها به شما نمایش داده می‌شوند، سوالاتی می‌باشند که از بانک سوالات مورد اطمینان شرکت وی‌ام‌ویر انتخاب شده اند. برخی از سوالات تک گزینه ای و برخی دیگر دارای چندین «جواب صحیح» و تعدادی نیز وضعیتی را برای شما شبیه سازی می‌نمایند و شما را مجاب می‌سازد تا عملا تجربه کار با محیط نرم‌افزار را داشته باشید.

توجه:
شرکت وی‌ام‌ویر به صورت منظم با افزودن و حذف سوال به بانک سوالات، احتمال دیده شدن سوالات توسط متقاضیان دیگر را کاهش می‌دهد. همچنین در صورتی که متقاضی به جهت عدم قبولی، مجدداً در آزمون شرکت نماید، پس از گذشت ۷ روز می‌تواند برای شرکت در آزمون بعدی اقدام کند و سوالات او نیز متفاوت با آزمون پیشین است.

تعداد سوالات آزمون ۸۵ عدد است و شما ۹۰ دقیقه برای پاسخ دهی به سوالات فرصت خواهید داشت. علاوه بر این ۱۵ دقیقه زمان برای بازبینی و دیگر موافقت نامه‌های آزمون افزوده خواهد شد. در صورتی که زبان انگلیسی زبان اصلی شما نباشد ۳۰ دقیقه زمان اضافی به شما اختصاص داده خواهد شد. برای اطلاعات بیشتر پیرامون سوالات، مکان آزمون و زمان مورد نیاز شما می‌توانید به شرکت پیرسن وی یو ای (www.pearsonvue.com/vmware) برگزار کننده رسمی‌امتحانات شرکت وی‌ام‌ویر مراجعه نمایید.

نکاتی پیرامون شرکت در آزمون


در قسمت برخی نکات کلی برای کسب موفقیت در این آزمون مطرح می‌شود:
• زودتر از زمان همیشگی در محل آزمون حضور یابید تا بتوانید در آرامش به بازبینی مطالب خودآموز بپردازید. در آخرین بازبینی خود به بررسی جداول و فهرست اطلاعات مرتبط با آزمون بپردازید.
• سوالات را به صورت کامل بخوانید. به وسوسه انتخاب یک گزینه در کمترین زمان ممکن نه بگویید و مطمئن شوید که دقیقاً می‌دانید سوال چه چیزی را پرسش نموده است.
• به تمامی‌سوالات پاسخ دهید. در صورتی که از پاسخ صحیح اطمینان ندارید از گزینه بازبینی استفاده کنید و در فرصتی دیگر به آن سوال رجوع کنید.
• در صورتی‌که اطمینان کافی جهت پاسخ دهی به سوالی را ندارید، از فرآیند حذف استفاده نماید و با اقدام به حذف گزینه‌هایی که از غلط بودن آن اطمینان دارید دست زنید تا نهایتاً احتمال انتخاب جواب صحیح از روی دانش و تجربیات گذشته افزایش یابد.مراحل الزامی‌ برای شرکت در آزمون VCP

از اولین مراحل الزامی‌ برای هر یک از متخصصین فناوری اطلاعات که با استفاده از نرم‌افزار vSphere مسئولیت سرپرستی زیرساخت را برعهده دارند، اخذ گواهینامه تخصصی نرم‌افزار vSphere 5 از سوی شرکت وی‌ام‌ویر (VCP5) است. اگرچه اخذ این گواهینامه تنها با شرکت در یک آزمون امکان‌پذیر است، اما به گستره‌ی وسیعی از توانایی‌های تئوری و عملی نیاز دارد. با نگاهی بر منابع متعدد رایانه مانند پردازشگر، حافظه، شبکه و دیسک سخت که یک ماشین مجازی برای اجرای نرم‌افزارهای خود به آن نیاز دارد، می‌توان به درک روشنی از مهارت‌های گوناگون مورد نیاز یک سرپرست سیستم موفق، نظیر کار با سخت‌افزار سرور‌ها، سیستم عامل‌ها، اجزا شبکه و منابع ذخیره‌سازی اطلاعات دست یافت.

تاکید همیشگی شرکت وی‌ام‌ویر به مشتریان خود آگاه نمودن آنها از لزوم کسب مهارت‌های گوناگون جهت مجازی‌سازی سرور‌ها است و بدین سبب با برگزاری کلاس‌های آموزشی برای
علاقه‌مندان، به پوشش کامل این موضوعات می‌پردازد. اغلب افراد در زمان شرکت در این آزمون با یک یا دو مهارت مطرح شده آشنایی دارند اما به ندرت می‌‌توان افرادی را یافت که در چهار حوزه یاد شده از تسلط کافی بهره‌مند باشند. با توجه به این مسائل، مطالب ارائه شده در این دوره‌ها و در خودآموز جاری بر زوایای گوناگون نرم‌افزار پرداخته است و در جهت درک هر چه بهتر شما از چیستی مجازی‌سازی سرور‌ها تلاش می‌کند.

همچنین شرکت وی‌ام‌ویر خودآموز مقدماتی با نام «نقشه راه برای گواهی‌نامه تخصصی نرم‌افزار vSphere» را برای کمک به علاقه‌مندانی که قصد اخذ این مدرک را دارند ارائه کرده است. این خودآموز از طریق وب سایت آن شرکت قابل دسترس است. 

 

توجه:

نقشه راه مذکور را می‌توانید در نشانی ذیل بیابید:

 http://mylearn.vmware.com/portals/certification/?ui=www

 

این طرح با معرفی ابزارهای جانبی و مطالب اضافه به شما امکان می‌دهد تا به درک عمیقی از مسائل دست یابید.

در مقاله بعدی با نام "مراحل اخذ گواهینامه VCP" توضیحاتی در زمینه نحوه اخذ گواهی نامه و نوع سوالات این آزمون بیان خواهم کرد.نصب ESX/ESXi به صورت Local

یکی از روش‌های متداول نصب توسط سرپرستان سیستم، نصب نرم‌افزار در منبع ذخیره محلی (Local Storage) است. این شیوه هنگام بروز اشکال و یا قطعی در اتصالات دستگاه ذخیره سازی تحت شبکه (SAN) امکان رفع عیوب در محل را فراهم می نماید. امکان خریداری نرم‌افزار ESXi که از پیش در سرور نصب شده است وجود دارد و همچنین شرکت وی‌ام‌ویر نسخه قابل نصب آن را ارائه می دهد.
تصمیم‌گیری پیرامون چگونگی نحوه دسترسی به ابزار نصب در هنگام نصب نسخه استاندارد نرم‌افزار بایستی با دقت و تامل کافی صورت پذیرد. در صورتی که سرورهای میزبان از تعداد انگشتان دست کمتر باشند، استفاده از یک دیویدی درایو جهت نصب کفایت می کند. از دیگر روش‌ها، ذخیره‌سازی فایل ابزار نصب در سرورهای تحت شبکه است. در این روش امکان نصب همزمان و استفاده از اسکریپت، جهت کاستن از میزان تعاملات با برنامه نصب فراهم می‌شود.

در این قسمت مثال‌هایی از چندین روش نصب بیان می‌شوند:

• دیویدی (DVD)
• پروتکل انتقال فایل (FTP)
• وب سرور (HTTP/HTTPS)
• فایل سرورهای تحت شبکه (NFS)
• درایوهای فلش (USB flash drive)
همچنین سه روش جهت اجرای برنامه نصب وجود دارد:
• محیط تعامل گرافیکی (گزینه پیش فرض)
• محیط تعامل متنی
• محیط اسکریپت نویسی

موضوع دیگری که پیش از آغاز نصب بایستی بدان توجه داشته باشید نحوه تقسیم فضای دیسک یا پارتیشن‌بندی است. کنسول خدمات موجود در نرم‌افزار ESX/ESXi، دیگر مانند سابق یک پارتیشن محلی را به خود اختصاص نمی‌دهد. در زمان نصب یک فایل دیسک مجازی (VMDK) ساخته می‌شود و در یک پارتیشن محلی که از فایل‌سیستم ماشین مجازی (VMFS) استفاده می‌کند، ذخیره می‌شود.

در هنگام نصب می توانید با انتخاب گزینه «Advanced Partitioning»، پارتیشن‌های دیگری را ایجاد کنید. با توجه به حذف کنسول خدمات در سال‌های آتی دیگر نیازی به ساخت پارتیشنهای اضافی وجود ندارد. (نرم‌افزار ESXi اولین محصول مجازی‌سازی بدون کنسول خدمات است و بدین سبب امکان نصب نرم‌افزارها و مامورافزارها به‌صورت محلی امکان پذیر نیست). سرپرستان سیستم بایستی پیرامون استفاده از ابزار جدید vMA که جایگزین روش نصب محلی نرم‌افزارها و عامل ها (Agents) در سرورهای ESX شده است تحقیق نمایند.
در مقاله نحوه نصب نرم‌افزار ESX/ESXi به صورت Local اقدام به نصب سفارشی نرم‌افزار در محیط تعامل گرافیکی می‌کنیم. از آنجا که مراحل نصب، نسبت به ویرایش ۳.۵ - جدید و متفاوت می‌باشند توصیه می‌شود دقت بیشتری نمائید.

توجه:
جهت تمرین نصب نرم‌افزار ESX/ESXi، نرم‌افزار VMware Workstation را نصب کنید و اطمینان یابید تکنولوژی مجازی‌سازی پردازشگرهای شرکت اینتل یا AMD مورد استفاده در تنظیمات سخت‌افزار سیستم در حالت فعال قرار داشته باشد. برای این منظور می توانید به آسانی در اینترنت جستجو نمائید. مقالات بسیاری شما را در انجام تنظیمات مراحل اولیه نصب یاری می‌دهند.

برگردان (مترجم): 
ستوده طوفانیان
منبع: 
VMware vSphere Certified Professionals


برنامه ریزی جهت نصب VMware vSphere ESX/ESXi

برین پری

از وظایف اولیه یک سرپرست سیستم وی‌ام‌ور برنامه ریزی جهت نصب سرور وی‌ام‌ور ESXi است. در اغلب مواقع سرپرست سیستم از جزئیات تنظیمات سرور اصلی یادداشت‌ برداری نموده تا آنها را در آینده به عنوان تنظیمات سرور مرجع برای دیگر سرور‌ها بکار برد.
برای شروع، شما باید الزامات سخت‌افزاری سرور وی‌ام‌ویر ESXi را رعایت نمائید. درحال حاضر سرور‌های وی‌ام‌ویرESXi به پردازنده‌های ۶۴ بیتی از نسل x۸۶ نیاز دارند.


توجه:
در زمان نگارش این مطلب پردازشگرهای شرکت AMD (تمامی‌ پردازنده‌های سری Opteron) و پردازشگرهای شرکت Intel (پردازنده‌های Xeon در سری ۳۱۰۰/۳۳۰۰، ۵۱۰۰/۵۳۰۰، ۵۲۰۰/۵۴۰۰، ۷۰۰۰/۷۳۰۰ و ۷۲۰۰/۷۴۰۰ به‌علاوه سری پردازنده Nehalem) را پشتیبانی میکنند.

نگارش‌های قابل نصب این دو نرم‌افزار به حداقل ۲ گیگابایت حافظه رم (RAM) نیازمند است و استفاده از دست‌کم یک کارت شبکه با سرعت یک یا چندگیگابایتی (برای مثال۱۰ گیگابایتی) الزامی‌است.
این نگارش‌ها دستگاههای ذخیره سازی اطلاعات بسیاری را پشتیبانی می‌کنند از آن جمله: کنترل کنندههای رایج SCSI، کنترل کنندههای RAID ، SATA ، SAS ، Fiber Channel و کارتهای HBA iSCSI .


مرجع تعیین کننده در سازگاری هر نوع دستگاه سخت‌افزاری، راهنمای آنلاین سازگاری سخت‌افزار است. این راهنما در وب‌سایت شرکت وی‌ام‌ویر (به نشانی http://www.vmware.com/resources/compatibility)، قابل دسترس است. همچنین انجمن اینترنتی شرکت وی‌ام‌ویر از جمله فضاهایی است که در آن کاربران و تولید کنندگان سخت‌افزار میتوانند فهرستی از محصولات تست شده با نرم‌افزار ESXi را ثبت نمایند. مطالب ثبت شده در این انجمن مورد تایید شرکت وی‌ام‌ور نیست و بایستی در زمان استفاده از آن احتیاط نمود.


ممکن است انتخاب نسخه مناسبی از نرم‌افزار ESX/ESXi در نگاه اول پیچیده به نظر برسد. هر دو نگارش از توانایی های مجازی‌سازی یکسانی مانند تضمین فعالیت بی وقفه ، توزیع برنامه ریزی شده منابع و انتقال مجازی برخوردارند. مکان استفاده و چگونگی استفاده سرور میزبان از جمله عوامل تعیین کننده در خرید و نصب یکی از این دو نگارش است.

 

راهنمای آنلاین سازگاری دستگاه‌های سخت‌افزاری شرکت وی‌ام‌ور


کاربر نهایی باید نسخه استاندارد نرم‌افزار ESX را نصب کند. گرچه نصب این نرم‌افزار نیازمند اندکی تأمل و برنامه ریزی است اما به دلیل بهره‌مندی از «کنسول خدمات »، از انعطاف‌پذیری لازم برخوردار است. کنسول خدمات این امکان را به سرپرست سیستم می‌‌دهد تا با اجرای محلی اسکر