رفتن به محتوای اصلی
VMware vSAN

آشنایی با VMware Virtual SAN

پیاده سازی راهکارهای High Avalibility و Fault Tolerance که امکان دسترسی در زمان بروز اشکال نرم افزاری یا سخت افزاری را فراهم می‌نماید نیازمند بکارگیری دستگاه ذخیره سازی تحت شبکه یا یک شبکه ذخیره سازی مشترک است. راه اندازی و تنظیمات این دستگاه‌ها در گذشته بسیار گران قیمت و عمدتا با خرید دستگاه های ذخیره سازی NAS و SAN امکان پذیر بوده است و در محیط‌های کوچک (کمتر از 5 سرور میزبان با بار ذخیره سازی ناچیز) نیز مقرون به صرفه نبوده است. این دستگاه‌ها که به طور اختصاصی جهت پردازش و ذخیره سازی حرفه ای اطلاعات طراحی شده‌اند با اتصال به میزبان‌های مجازی مختلف امکان خواندن و نوشتن اطلاعات را برای میزبان‌ها به صورت همزمان فراهم می‌کنند.

در سال‌های اخیر با معرفی نرم افزارهای مجازی‌سازی ذخیره سازی (Virtual SAN) این امکان فراهم شده است تا با استفاده از دیسک‌های ذخیره سازی متصل به میزبان‌ها، فضای ذخیره سازی مشترکی میان میزبان‌های مجازی به اشتراک گذاشته شود. اخیرا شرکت وی‌ام ور نیز یک نرم افزار جدید که بر پایه هستهVMware vSphere  طراحی شده است را ارائه داده است. اما آنچه سبب تمایز این نرم افزار از سایر نرم افزارهای مجازی سازی ذخیره سازی می‌شود یکپارچگی و سازگاری کامل با هایپروایزر vSphere ESXi است. متخصصان وی‌ام ور مدیریت ذخیره سازی اطلاعات را در سیستم براساس سیاست‌های ذخیره سازی تعریف نموده‌اند، سیاست‌هایی که به طور خاص برای استفاده ماشین‌های مجازی طراحی شده است. به این گونه که شما با دسته بندی ماشین‌های مجازی نیاز ذخیره سازی ماشین‌ها را تعریف می‌نمایید و این نیازها می‌تواند برای هر ماشینی متفاوت باشد برای مثال نیاز به ظرفیت بالا، سرعت عملکرد و ذخیره بالا و یا تضمین حداکثر دسترسی به دیسک ها. با تعریف سیاست‌های خاص، ماشین های مجازی به نیاز حقیقی خود دسترسی خواهند یافت و به این ترتیب شما عملکرد نرم افزارها و سیستم‌های اطلاعاتی را افزایش خواهید داد.

از دیگر قابلیت‌های برجسته این نرم افزار استفاده از درایوهای SSD جهت افزایش عملکرد خواندن و کش اطلاعات است. در این سیستم با اتصال SSD به هر یک از میزبان‌های مجازی فضایی ایجاد می‌شود که از آن برای افزایش سرعت خواندن و نوشتن داده استفاده می‌شود. این مکانیزیم به گونه ای طراحی شده است که با ایحاد یک کپی از اطلاعات در سایر میزبان‌ها حتی در صورت قطعی برق یکی از میزبان‌ها، هیچگونه خللی در جریان ذخیره سازی و وضعیت ماشین ها ایجاد نمی‌شود.

در مقاله ای دیگر قصد دارم تا راهکار VMware Virtual SAN را با ابزار مجازی VMware Storage مقایسه کنم تا موارد استفاده این دو راهکار و زمان استفاده از آن مشخص تر شود.

افزودن دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

کد HTML محدود

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type='1 A I'> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id='jump-*'> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • نشانی‌های وب و پست الکترونیکی به صورت خودکار به پیوند‌ها تبدیل می‌شوند.