رفتن به محتوای اصلی
VNXe-3300-ISCSI-SAN

استفاده از iSCSI SAN

امروزه استفاده از دستگاه‌های iSCSI به همراه سرور‌های ESX/ESXi رایج شده است. در اغلب محیط‌ها استفاده از دستگاه‌های iSCSI یکی از ملحقات رایج شبکه اترنت به ‌حساب می‌آید. اگرچه در گذشته، بحثی پیرامون اصول ذخیره‌سازی در مفاهیم اترنت صورت نگرفته است اما با ظهور دستگاه‌های iSCSI و NFS استفاده از این نوع شبکه‌ها برای انتقال درخواست‌های دیسک I/O بخوبی شناسایی و پذیرفته شده است.

سیستم‌عامل‌های متعددی با راه‌اندازهای نرم‌افزاری عرضه می‌‌شوند و این مسئله در اغلب اوقات نیاز به استفاده از راه‌اندازهای سخت‌افزاری را از بین ‌برده است.

در پیاده‌سازی‌های اولیه سرور ESX/ESXi، راه‌اندازهای سخت‌افزاری به گونه موثرتری به پردازش داده‌های SCSI و برقراری ارتباط با دستگاه ذخیره‌سازی پرداختند اما امروزه دیگر این‌گونه نیست.

اجزای iSCSI SAN

اجزای سخت‌افزاری مورد استفاده در توپولوژی iSCSI  شباهت زیادی به دستگاه های FC SAN دارد با این تفاوت که در این دستگاه‌ها از ابزارهای اترنت محور استفاده می‌‌شود. تفاوت تنها در نوع targetها است که به شیوه اترنت متصل می‌شوند. برای اتصال این‌ دستگاه ها بجای استفاده از سوئیچ‌های فیبرنوری از سوئیچ‌های اترنت استفاده می‌شود.

کارت HBA iSCSI ذخیره سازی

 

راه‌انداز سخت‌افزاری و کارت iSCSI HBA نیز به صورت اترنت متصل می‌شوند. در صورت استفاده از راه اندازهای نرم‌افزاری از کارت‌های اترنت 1 یا 10 گیگابایتی برای اتصال به مخازن ذخیره‌سازی استفاده می‌شود. همانند پردازنده‌های دستگاه‌های FC SAN در این دستگاه ها نیز از پورت‌هایی برای دسترسی میزبان‌های ESX/ESXi به LUNها استفاده شده است.

با این تفاسیر در راه اندازی بسترهای مجازی سازی امروز کمتر نیاز به استفاده از راه اندازهای سخت افزاری وجود دارد و استفاده از راه اندازهای نرم افزاری کافیست.

1 دیدگاه‌

با سلام. ما ویندوز سرور 2003 استفاده می کردیم و حال آن را به 2008 ارتقا داده ایم. ولی مشکلی برایمان پیش آمده است. هاردهای سرور که iSCSI SAN هستند شناخته نمی شوند. البته اطلاعات آن بسیار مهم اند. اگر کسی می تواند کمکم کند ممنون می شوم.

افزودن دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

کد HTML محدود

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type='1 A I'> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id='jump-*'> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • نشانی‌های وب و پست الکترونیکی به صورت خودکار به پیوند‌ها تبدیل می‌شوند.