رفتن به محتوای اصلی
safe

امنیت با VMsafe

امنیت در مجازی سازی سرورها و کلاینت ها بسیار رونق گرفته است . پارتیشن بندی ماشین های مجازی تحت وی ام ور ، از نقطه نظر استفاده از منابع سیستم مانند حافظه، پردازنده، دیسک، و غیره، به خوبی توسط هایپروایزر مدیریت می­ گردد و هایپروایزر سطح خوبی از امنیت را برای ماشین مجازی فراهم می کند. حال سوال این است که در حفاظت از ماشین های مجازی مدیریت جریان داده بین ماشین های مجازی و حفاظت از آنها چگونه است ؟
در محیط­ های کامپیوتری عموماً Application ها برروی سیستم عامل اجرا می شوند این امر می تواند برای امنیت مشکل ساز باشد . هر روزه تعداد بیشماری exploit در این گونه از محیط ها اجرا می شوند . نرم افزارهای امنیتی خواه برروی سیستم عامل اجرا شوند خواه به عنوان دستگاهی مجزا عمل کنند سیستمی مبتنی بر شبکه هستند و در مقابل بسیاری از کدهای مخرب آسیب پذیرند که این امر باعث نفوذ کدهای مخرب به سیستم می گردد . کدهای مخرب خود را در قالب بسته های مجاز جا زده و از طریق یک نقطه ی آسیب پذیر وارد سیستم می گردند

در محیط­ های کامپیوتری عموماً Application ها برروی سیستم عامل اجرا 

می شوند این امر می تواند برای امنیت مشکل ساز باشد . هر روزه تعداد بیشماری exploit در این گونه از محیط ها اجرا می شوند . نرم افزارهای امنیتی خواه برروی سیستم عامل اجرا شوند خواه به عنوان دستگاهی مجزا عمل کنند سیستمی مبتنی بر شبکه هستند و در مقابل بسیاری از کدهای مخرب آسیب پذیرند که این امر باعث نفوذ کدهای مخرب به سیستم می گردد . کدهای مخرب خود را در قالب بسته های مجاز جا زده و  از طریق یک نقطه ی آسیب پذیر وارد سیستم می گردند .

استفاده کد مخرب از آسیب پذیری های موجود

  در حال حاضر شرکت­های امنیتی بزرگی مانند trend micro  ، McAfee ، Altor Network ، IBM، Checkpoint، Reflex وارد بازار مجازی سازی شده اند و به کمک شرکت وی ام ور ، در جستجوی راهی برای توسعه و تجمیع راهکارهای امنیتی موجود مانند فایروال­ های شخصی، آنتی ویروس ، سیستم­ های تشخیص نفوذ، سیستم­ های جلوگیری از نفوذ ، آنتی اسپم ها و ... برای سرورهای ESXi هستند و تلاش می ­کنند که در این بازار از سایر رقبا پیشی بگیرند . بنابراین بحث درباره ویژگی­های امنیتی وی ام ور خالی از لطف نیست . هایپروایزر Container مجزایی برای محافظت از ماشین های مجازی و جریان داده بین آنها فراهم  می نماید که به VMsafe معروف است .

VMsafe با استفاده از API های متعددی که دارد  می­تواند یک آنتی ویروس را روی کرنل هایپروایزر نصب می کند  . این ویژگی ماشین­ های مجازی را از طریق کرنل مدیریت می­ کند تا دیگر نیاز به Agent آنتی ویروس نداشته باشند .

VMsafe با استفاده از یک آنتی ویروس می ­تواند ترافیک سرور را مدیریت کند . دستورات ماشین­ های مجازی از VMkernel می­ گذرد بنابراین دیگر نصب  Agent منتفی می گردد . به عبارت بهتر فرض کنید تعدادی ماشین مجازی داریم . اگر برای هرکدام یک Agent  آنتی ویروس نصب کنیم و در یک ساعت معین همه ­ی آنها شروع به اسکن نمایند سرور down می شود . بنابراین vmoton وارد عمل شده و آنقدر Migrate  می کند تا کل پهنای باند را ترافیک vmotion پر می کند. .  به دلیل آنکه ترافیک ها همگی از  VMkernel عبور می ­کنند در نتیجه VMsafe در کرنل نصب شده و ترافیک عبوری را در آنجا کنترل می­کند. بدین ترتیب دیگر تعداد زیاد Agent برروی هر ماشین مجازی لازم نیست . شکل زیر محل قرار گیری Vmsafe را نشان می دهد .

محل قرار گیری VMsafe

همانطور که در بالا عرض کردم  VMsafe مجموعه ا­ی از  API هاست که تولیدکنندگان نرم ­­افزارهای امنیتی برای ساخت و تولید نرم افزارهای خود از آنها استفاده می­ کنند . این API ها در سه دسته قرار می گیرند که عبارتند از:

  • vCompute API : یکی از اصلی ترین API های VMsafe است. از آن برای توسعه نرم ­افزارهای امنیتی که دسترسی به CPU و Memory را قبل از اجرای انواع کدها بازرسی می­ کنند ، استفاده می ­شود .
  • vNetwork Appliance API : این API توانایی فراهم آوردن راهکاری برای محافظت از جریان بسته های شبکه را داراست . با DVfilter می­ توان فیلتری برای بسته­ های شبکه خلق کرد و آن را در جریان بسته­ های مجازی قرار داد . این فیلتر بین vNIC و vSwitch قرار می­ گیرد .
  • VDDK API  : مخفف Virtual Disk Development Kit است و مجموعه کتابخانه­ های C ، قطعه کدها و .. است که برای ساخت برنامه ها و مدیریت Storage مجازی استفاده می­شود . VDDK شامل توابع کتابخانه­ ای Virtual disk API و Virtual Disk utilities  و مستندات آنها است . مصرف کنندگان VDDK API ، ISV ها هستند که آنتی ویروس های متفاوت تولید می­ کنند .

در بین این سه فقط VDDK در دسترس عموم قرار گرفته است .

افزودن دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

کد HTML محدود

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type='1 A I'> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id='jump-*'> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • نشانی‌های وب و پست الکترونیکی به صورت خودکار به پیوند‌ها تبدیل می‌شوند.