رفتن به محتوای اصلی
VMware vSphere 6.7

امکانات کاربردی VMware vSphere 6.7 - بخش اول

چند هفته پیش، 20 هزار کارمند کمپانی VMware بیستمین سالگرد تاسیس‌ این شرکت را جشن گرفتند و دیروز نسخه جدیدی از vSphere در دسترس قرار گرفت. VMware vSphere 6.7 مانند هر نسخه جدیدی از vSphere امکانات بسیار کاربردی را به همراه آورده است. مستندات این راهکار برای نسخه 6.7 به‌روز نشده است اما آن مواردی که تغییرات برجسته‌ای داشتند را در اینجا بررسی خواهم کرد.

اولین تغییری که به چشم می‌خورد در زمینه معماری VMware vCenter Server Appliance است. از نسخه 6.7 مرکز مدیریت مجازی VMware تنها بر روی سیستم عامل PhotonOS عرضه می‌شود و دیگر ویرایش جدیدی از نسخه تحت ویندوز عرضه نخواهد شد. دلیل این تغییر کاستن از هزینه‌های استقرار و نگهداری vCenter Server است و هزینه‌های مرتبط در زمینه خریداری ویندوز و پایگاه داده SQL. علاوه بر این تغییر، معماری پیاده‌سازی vCenter Server در حالت Embeded بهبود یافته است و از این نسخه به بعد این امکان مهیا شده است تا با استفاده از Enhance Linked Mode داخلی، و بدون نیاز به جداسازی Platform Services Controller به چندین vCenter Server در سایت‌های مختلف متصل شد. به گونه ای پیچیدگی معماری vCSA حتی در ابعاد کوچک ساده تر شده است. همچنین، سبک توزیع بار بر روی vCenter Server به گونه‌ای تغییر یافته است که دیگر نیازی به توزیع کننده وجود ندارد و این کار از طریق vCenter Server High Availability انجام خواهد گرفت.

سنجش عملکرد درونی vCenter نشان می‌دهد در این نسخه جدید عملکرد سیستم بیش از 2 برابر سریع‌تر شده است و در عین حال مصرف حافظه سیستم 3 برابر کاهش یافته است. رابط کاربری HTML 5 جدید vCenter هم در حال تکمیل است و Workflowهای جدیدی در این رابط اکنون در دسترس است. افزون بر این موارد، در زمینه راهکار vRealize Operations Manager 6.7 تغییر مفیدی انجام شده است و اکنون با تعبیه یک پلاگین در vCenter عملکردهای این راهکار در vCenter ادغام و تسهیل شده است. با استفاده از نسخه 6.7 هر دو این راهکارها شما می‌توانید بدون خارج شدن از محیط vCenter از امکانات vOps استفاده کنید.

از دیگر تغییرات جدید و بسیار کاربردی این نسخه قابلیت vSphere Quick Boot است. زمان بوت و راه‌اندازی مجدد یک سرور، یکی از زمان برترین مراحل نگهداری سرویس‌ها است. هر سرور به میزان منابع آن در زمان بوت تست‌های اولیه‌ای انجام می‌دهد که در برخی مواقع بیش از 10 دقیقه زمان می‌برد. این مکانیزیم به شما vSphere اجازه می‌دهد بدون نیاز به راه‌اندازی مجدد سخت افزار سرور، سیستم عامل را دوباره راه‌اندازی کنید. تغییرات متنوعی در Workflow های vSphere Update Manager صورت پذیرفته است تا کار با رابط کاربری و اعمال سیاست های به روزرسانی تسهیل شود.

در جمع، این ویژگی‌های جدید نشان می‌دهد که به سبب نقش کلیدی vCenter Server در معماری مجموعه راهکارهای vSphere، VMware به دنبال افزایش پایداری، چابکی و یکپارچه ساختن طراحی این محصول است تا از این طریق دسترسی به کلید ارتباطی و امن زیرساخت مرکزداده را در هر سبکی از استقرار با کمترین هزینه و زمان تضمین نماید. این نسخه جدید در وب سایت VMware موجود است و پیشنهاد می‌کنم همیشه نسخه اصلی را مستقیما از سایت دریافت کنید. در بخش دوم سری مقالات امکانات کاربردی VMware vSphere 6.7 به معرفی دیگر قابلیت‌های این ویرایش جدید خواهم پرداخت.

افزودن دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

کد HTML محدود

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type='1 A I'> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id='jump-*'> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • نشانی‌های وب و پست الکترونیکی به صورت خودکار به پیوند‌ها تبدیل می‌شوند.