رفتن به محتوای اصلی
PMEM in vSphere 6.7

امکانات کاربردی VMware vSphere 6.7 – بخش دوم

در بخش اول معرفی امکانات جدید نسخه 6.7 vSphere تغییرات سبک معماری PSC و نرم‌افزار vCSA را به‌طور مختصر برای شما بازگو کردم در ادامه می‌خواهم یکی از نوآوری‌های بسیار راهبردی در سبک ذخیره و پردازش اطلاعات را که به تازگی در vSphere 6.7 عرضه شده است را معرفی کنم. حافظه‌ای که پیش‌بینی می‌شود سبک ذخیره‌سازی را برای همیشه تغییر دهد.

ضعف در عملکرد دیسک‌های ذخیره‌سازی به سبب ایجاد تاخیر در سرعت بازیابی داده از گذشته‌ها یکی از اساسی‌ترین چالش‌ها بوده است. تلاش‌های بسیاری در چند دهه اخیر صورت گرفته است تا سرعت پردازش داده‌ها از لایه ذخیره‌سازی (دیسک سخت یا حافظه) به لایه پردازش تسریع شود و اکنون ماحصل این تلاش‌ها یک فناوری جدید با نام Persistent Memory یا PMEM است که بسیاری از آن به عنوان یک پارادایم شیفت در سبک ذخیره و پردازش داده‌ها یاد می‌کنند. از نظر عملکردی این حافظه جایی میان حافظه‌های SSD و DRAM دارد. بهتر است ابتدا حدود میزان تاخیر در انواع ادوات مختلف ذخیره‌سازی را بیان کنم تا بتوانید بهتر سرعت عملکرد این حافظه را مقایسه کنید. در دیسک‌های سخت 15K SAS این میزان 10M ns، در حافظه‌های SSD SATA به میزان 100K ns، در حافظه PMEM به 50-300 ns، و در حافظه DRAM به 50-100 ns می‌رسد. همانطور که مشخص است سرعت تاخیر این حافظه به‌هیچ عنوان حتی با حافظه‌های SSD قابل مقایسه نیست. به این سبک مکان ذخیره‌سازی سرعتی مشابه با حافظه‌های متغیر خواهند داشت که در سبک ذخیره‌سازی این فناوری کم‌نظیر است.

این حافظه سبک نوینی از حافظه‌های پرسرعت محسوب می‌شود که بایستی در قالب حافظه NVDIMM بر روی سرور نصب شود و سپس در بایوس فعال‌سازی آن صورت گیرد. پس از نصب و فعال‌سازی vSphere این امکان را برای ماشین‌ مجازی فراهم می‌کند تا هر یک به‌طور مستقل بخشی از این حافظه را در اختیار داشته باشند. برای مثال، اگر بخواهید 96 گیگابایت حافظه از این سبک داشته باشید بایستی دو جفت حافظه 12 گیگابایت را در 4 خشاب حافظه زوجی یعنی 8 خشاب در کل استقرار دهید یا از رده‌های با ظرفیت 32 گیگابایت استفاده کنید. حافظه PMEM در اغلب سیستم‌عامل‌های جدید مانند ویندوز سرور 2016 یا لینوکس Redhat 7.4 قابل استفاده است.

در vSphere 6.7 این حافظه به‌صورت یک دیتاستور به ماشین مجازی تخصیص داده می‌شود و ماشین‌مجازی با وجود اتصال به چنین حافظه‌ای می‌تواند عملیات‌های vMotion و DRS را انجام دهد، کاری که در زمان بکارگیری این حافظه به‌صورت فیزیکی قابل انجام نیست. بخاطر جدید بودن تکنولوژی این حافظه هزینه آن در تناسب با حافظه SSD کمی بالاتر است و ظرفیت محدودتری دارد اما به‌سبب ایجاد اختلاف چشم‌گیر در عملکرد پیش‌بینی می‌شود به‌زودی جایگاه مناسب خود را در دیتاسنترها بیابد.

درجمع، vSphere 6.7 با تخصیص دسترسی مستقیم ماشین‌مجازی به حافظه PMEM حداکثر سرعت در لایه ذخیره‌سازی را با استفاده از این حافظه تضمین می‌کند و بارهای کاری در کمترین زمان ممکن قابلیت پردازش را خواهند یافت. این تکنولوژی که اکنون در vSphere 6.7 قابل استفاده است می‌تواند در آینده تغییرات بزرگی را در سبک ذخیره‌سازی داده‌ها به ارمغان آورد و سرعت سرویس‌دهی را خصوصا در ابرهای خصوصی و عمومی که از کانتینرهای مختلف استفاده می‌کنند دگرگون کند.  

افزودن دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

کد HTML محدود

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type='1 A I'> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id='jump-*'> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • نشانی‌های وب و پست الکترونیکی به صورت خودکار به پیوند‌ها تبدیل می‌شوند.