رفتن به محتوای اصلی
VMware Operations Manager

برررسی قابلیت های VMware vCenter Operation Manager – مانیتورینگ

آگاهی از وضعیت منابع کامپیوترها و نحوه استفاده منابع تخصیص یافته توسط ماشین های مجازی در شبکه های بزرگ یکی از نیازهای اساسی است. اگرچه مانیتورینگ زیرساخت های مجازی با استفاده از نرم افزارهای مختلفی قابل انجام است و در گذشته نیز به آن پرداختیم. "مانیتورینگ بسترهای مجازی با نسخه رایگان Veeam One" – "مانیتورینگ میزبان‌ها و ماشین‌های مجازی، چگونه؟" اما این بار در بررسی قابلیت های Operation Manager می خواهم به سراغ قابلیت های مانیتورینگ برویم که تیم مهندسی شرکت وی ام ور طراحی و پیاده سازی آن را انجام داده است و از هر جهت با VMware vSphere یکپارچه و سازگار است.

راهکار مانیتورینگ ارائه شده در ابزار مجازی Operation Manager با نظارت بر هایپروایزر، کلاستر، ماشین مجازی و منابع آن تمامی مسائل را تحت کنترل خود می گیرد و با ایجاد یک Profile پس از مدت کوتاهی می تواند شرایط عادی و شرایط غیرعادی را به صورت خودکار تشخیص دهد. نحوه انجام  کار به این گونه است که پس از نصب و اتصال Operation Manager یا vCOPS به vCenter Server و تعریف موارد مورد نیاز جهت مانیتورینگ vCOPS شروع به دریافت داده و گزارش عملکرد می کند و پس از مدت کوتاهی (در مواردی پس از 24 ساعت) این گزارشات قابل دسترس است. همچنین این امکان فراهم شده است تا به مرور زمان vCOPS با دریافت داده های تکمیلی از وضعیت شی مانیتور شده بیشتر آگاه شود و بر پایه این اطلاعات میان شرایط عادی و غیرعادی آن شی تمایز قائل شود.

 

 

در vCOPS سه پارامتر شاخص کنترلی وجود دارد: Health، Risk، Efficiency. پس از نصب vCOPS شما می توانید وضعیت و میزان نمایش داده شده این پارامترها را در کنسول وب vCOPS مشاهده کنید و با کلیک بر روی هر مورد به اطلاعات جزئی آن دستیابید. از آنجا که فرآیند یادگیری vCOPS و فهم شرایط موارد مانیتور شده حداقل به دو یا سه هفته زمان نیاز دارد توصیه می شود پس از راه اندازی این ابزار مجازی برای مدتی به آن اجازه دهید تا وضعیت را مرور کرده و پس از دریافت داده های مختلف به بررسی میزان پارامترها اقدام کنید. در صورتی که وضعیت یک میزبان یا Host را انتخاب کنید درصد نمایشگر Health وضعیت میزبان از نظر میزان منابع و بارکاری آزاد را نمایش می دهد، نمایشگر Risk نشانگر میران شرایط غیرعادی یا خاص ایجاد شده است و نمایشگر Efficiency می تواند بر حسب فعال یا غیرفعال بودن ماشین های مجازی، یا در نظر گرفتن ماشین های بلا استفاده و یا میزان منابع تخصیص یافته بلا استفاده نشانگر درستی از خرج منابع به صورت مفید باشد.

با استفاده از این آمار و ارقام شما می توانید به صورت کارآ منابع خود را خرج کنید. برای مثال ماشین مجازی که به آن 4 گیگابایت حافظه اختصاص داده اید و در اغلب اوقات حداکثر 2 گیگابایت حافظه اشغال می کند بایستی به گونه ای تنظیم شود تا این فضای بلا استفاده در اختیار دیگر ماشین های مورد نیاز قرار گیرد.

 

رابط کاربری این ابزار مجازی بسیار حرفه ای طراحی شده است و به راحتی می توانید اطلاعات دریافتی از ماشین ها، میزبان ها، کلاسترها و دیتاسنترها را در کمترین زمان مشاهده و به طور دلخواه فهرست کنید. یافتن ماشین هایی که بیشتر میزبان مصرف RAM، CPU، Storage I/O و Network I/O را دارند با یک کلیک مشخص می شود و نیازی به کنترل پارامتر ماشین های مجازی به صورت انفرادی وجود ندارد.

درمجموع ویژگی اصلی این ابزار "هوشمندی" و "طراحی حرفه ای" آن است که توسط تیم مهندسین وی ام ور صورت گرفته است. توصیه می شود در محیط هایی که بیش از دو کلاستر دارند و یا بایستی بیش از 40 ماشین مجازی را کنترل کنند پیاده سازی شود.

افزودن دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

کد HTML محدود

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type='1 A I'> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id='jump-*'> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • نشانی‌های وب و پست الکترونیکی به صورت خودکار به پیوند‌ها تبدیل می‌شوند.