رفتن به محتوای اصلی
بهبود

بررسی بهبودهای vCenter در vSphere 6.5

همیشه در ارائه هر نسخه جدید از vSphere برخی از قابلیت‌های تازه این راهکار شما را به ارتقای سیستم کنونی وسوسه می‌کند. از جمله این بهبودها در زمینه vCenter Server می‌توان به قابلیت‌های جدید vCenter Server native High Availability، vCenter Migration Tool و vCenter Appliance backup Tool اشاره کرد.

اکنون که از نسخه vSphere 6.5 استفاده می شود شاهد هستیم علاوه بر وجود تمامی قابلیت‌های ارائه شده در ابزار مجازی تحت لینوکس، توان عملکردی این دو سکو برابر شده‌اند. در ابزار مجازی VCSA 6.5 قابلیت‌های کاربردی برتری مانند vCenter Server native High Availability ارائه شده است که در نسخه تحت ویندوز وجود ندارد. با بکارگیری این قابلیت پایداری vCenter Server در سطح بالایی تضمین می‌شود و همزمان حداقل 3 نسخه از این مرکز کنترل مجازی (فعال، منفعل، شاهد) برای کنترل منابع زیرساخت مجازی در دسترس خواهد بود. به گمان من به مرور شرکت وی ام ور همان رویکردی را که با رابط کاربری C# vSphere لحاظ نمود با نسخه تحت ویندوز vCenter Server دنبال خواهد کرد. در آینده در مطلب جداگانه‌ای به تفصیل به جزئیات این قابلیت خواهم پرداخت.

اگر قصد استفاده از این قابلیت را داشته باشید ابتدا بایستی از نسخه تحت ویندوز vCenter به نسخه VCSA مهاجرت کنید. برای این کار وی ام ور ابزاری را طراحی کرده است و با استفاده از این ابزار این مهاجرت در محیط‌های کوچک بسیار تسهیل شده است. در ابتدا بایستی ابزار Migration Assistant را اجرا کنید تا بررسی اولیه از لحاظ پورت‌های مورد استفاده، آدرس‌های IP، بررسی ویرایش ها، سرویس‌های در حال استفاده و غیره صورت گیرد. سپس در مرحله بعد با استفاده از Installer VCSA و انتخاب گزینه Migrate مراحل ارتقای vCenter را ادامه دهید. زمانی که این مراحل به اتمام رسید، vCenter سرور تحت ویندوز خاموش خواهد شد و بایستی از VCSA جدید استفاده کنید. جزئیات این ابزار و نحوه استفاده از آن را در آینده تشریح خواهم کرد.

در تغییر vCenter Server و انتقال آن از ویندوز به Appliance بایستی دقت بسیار به خرج داده شود در صورت بروز اشکال در هر یک از مراحل برگشت به عقب به سادگی امکان‌پذیر نیست زیرا ساخت هر یک از کلاسترها، تنظیمات DRS و سیاست ها، هاست پروفایل ها و غیره به زمان زیادی احتیاج دارد. بهتر است پیش از اینکه اقدام به مهاجرت کنید با استفاده از ابزارهای پشتیبان‌گیری یک نسخه پشتیبان از vCenter تهیه کنید تا به آخرین تنظیمات دسترسی داشته باشید. یک ابزار پشتیبانگیری در VCSA وجود دارد و در آینده در صورت مهاجرت به این نسخه دیگر به استفاده از نرم‌افزارهای جانبی برای تهیه پشتیبان نیاز نخواهید داشت.

افزودن دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

کد HTML محدود

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type='1 A I'> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id='jump-*'> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • نشانی‌های وب و پست الکترونیکی به صورت خودکار به پیوند‌ها تبدیل می‌شوند.