رفتن به محتوای اصلی
VEEAM Software Solution

بررسی راهکارهای پشتیبانگیری از زیرساخت مجازی VMware – بخش دوم

در بخش اول بررسی راهکارهای پشتیبانگیری زیرساخت مجازی VMware محصول شرکت NAKIVO را بررسی کردیم و اغلب قابلیت‌های ویژه این نرم‌افزار را برای شما باز کردم اما در بخش دوم قصد دارم یکی از محبوب‌ترین راهکارهای پشتیبانگیری که متعلق به شرکت VEEAM است را معرفی کنم. اگر به یاد داشته باشید پیش از این راهکار مانیتورنیگ یا نظارت و پایش این شرکت به نام VEEAM ONE را از این شرکت بررسی کرده بودیم.

در این بخش جزئیات راهکار VEEAM Backup and Replication را بررسی خواهیم کرد.

یکی از حرفه‌ای‌ترین راهکارهای نرم‌افزاری در زمینه پشتیبانگیری و مدیریت بحران مراکزداده مجازی بدون شک راهکار VEEAM Availability Suite است. این راهکار جامع طیف وسیعی از نیازها از مدیریت ظرفیت، مدیریت فضا، مدیریت پشتیبانگیری (از Snapshotهای موجود در شبکه ذخیره‌سازی iSCSI یا SAN) گرفته تا پایش و مانیتورنیگ تمامی عملیات‌های پشتیبانی، بازیابی و انتقال بارهای کاری به ابر خصوصی و ابر عمومی را پوشش می دهد. این راهکار مدعی است که با استفاده از الگوریتم‌های فشرده‌سازی، استفاده از تکنولوژی Deduplication، Changed Block Tracking شرکت VMware و قابلیت Forever-Incremental Backup زمان بازیابی یک رخداد بحرانی را به 15 دقیقه کاهش می‌دهد.

Veeam_Availability-Platform_with_VAC.png

علاوه بر این قابلیت‌ها امکان انتقال بارهای کاری به صورت مستقیم به ابر آمازون فراهم است و از طریق ارتباط رمزگذاری شده در دو سر مسیر داده‌های پشتیبان گرفته شده می‌توانند به ابر آمازون منتقل و در این فضا اجرا شوند. همچنین این امکان فراهم است تا در این فضا ماشین‌های مجازی فعال شوند و به صورت ایزوله (بدون اخلال در فعالیت ماشین های فعال در شبکه عملیاتی) کارشناسان بر روی ماشین یا سرویس کار کنند یا آن را مورد تست قرار دهند. مشابه این قابلیت برای ماشین‌های مجازی Hyper-V فراهم شده است که با انتقال به ابر Azure امکان فعال‌سازی آنها وجود دارد.

از قابلیت‌های منحصربفرد این بسته نرم‌افزاری امکان تهیه پشتیبان از Snapshot‌های دستگاه‌های EMC، NetAp و HP 3Par است. این خصوصیت سازمان‌های تجاری بزرگ و موسسه‌های مالی که به صورت 24 ساعت و در 7 روز هفته بایستی سرویس هایشان بدون وقفه و افت سرعت در حال اجرا باشند را قادر می‌سازد تا تهیه نسخه‌های پشتیبان را نه از طریق دیسک‌های عملیاتی در حال سرویس دهی، بلکه از طریق Snapshot های موقت تهیه کنند. این کار سبب می شود تا نرم‌افزار به صورت مستقیم تصاویر ماشین مجازی را در یک بستر غیرفعال دریافت کند و آخرین تغییرات داده ها را در کمترین زمان ممکن ثبت کند.

راهکار VEEAM همانند راهکار NAKIVO پشتیبانگیری از Object های Exchange Server و Active Directory و پایگاه های داده MS SQL و Oracle را فراهم می‌سازد. برای اینکار نیازی به نصب Agent بر روی ماشین ها وجود ندارد و این راهکار با استفاده از یک ابزار با نام Explorer امکان جستجو و یافتن فایل‌ها و Object های مورد نیاز را به راحتی فراهم می‌کند. راهکار VEEAM علاوه بر موارد بالا امکان پشتیبانگیری فایل‌ها و آیتم‌های شیرپوینت سرور را نیز دارد و علاوه بر دو پایگاه داده ذکر شده در بالا از پایگاه داده PostgreSQL و My SQL نیز پشتیبانی می‌کند.

comparision-legacy-vs-virtual-backup.jpg

قابلیت Instant VM Recovery معادل قابلیت Flash VM Boot عمل می‌نماید و با استفاده از آن می‌توانید در کمتر از دو دقیقه یک ماشین مجازی پشتیبانگیری شده را در محل سرور اجرا کنید. در این روش نیازی به انتظار جهت بازیابی اطلاعات ماشین وجود ندارد و فایل‌های ماشین مجازی در یک آن و در منبع ذخیره فعلی آن قابل اجرا می‌شوند.

از دیگر قابلیت‌های منحصربفرد این نرم‌افزار می‌توان به میزان کنترل I/O اشاره کرد. این نرم‌افزار با کنترل درخواست‌های I/O از اشغال شدن کل ظرفیت درخواست‌های IO جلوگیری می‌کند و می‌تواند میزان درخواست را بنا به نیاز تنظیم نماید. سازوکار این روش بدین سبک است که حداکثر میزان تاخیر و تعداد مجاز درخواست‌های I/O قابل تنظیم است و می‌توان با توجه به نوع Datastore ها این میزان را سفارشی سازی نمود. برای مثال برای Datastore های Flash و Datastore هایی که از هاردهای SAS استفاده می کنند میزان متفاوتی را تنظیم نمود.

بخش گزارش دهی این نرم افزار یکی از مزیت‌های اساسی این محصول نرم افزاری است. گزارش‌هایی جامع در زمینه میزان تاخیر در خواندن و نوشتن، درخواست I/O، زمان پشتیبانگیری، میزان تاخیر، وضعیت Datastore ها و رعایت SLA یافت می‌شود و امکان سفارشی‌سازی گزارش‌ها بر حسب نیاز محیط شما فراهم است. همچنین این امکان فراهم است تا با تنظیم Alarm تغییرات محتمل در زیرساخت مجازی را به افراد مسئول پشتیبانگیر گزارش داد.

کاربران می‌توانند از کنسول تحت وب این نرم‌افزار استفاده کنند و یا نرم‌افزار مدیریت راه دور آن را بر روی کامپیوتر نصب کنند و به صورت راه دور و بدون نیاز به اتصال به سرور تنظیمات و مراحل را کنترل کنند. قابلیت چند مستاجری و Self-service نیز در نسخه‌های جدید این نرم‌افزار ارائه شده است و امکان مدیریت فرآیندهای پشتیبانگیری به صورت ترکیبی در ابر Azure یا Amazon و یا در ابر خصوصی درون سازمان فراهم است.

این راهکار در سه ویرایش Standard، Enterprise و Enterprise Plus عرضه شده است و خرید آن از طریق شرکت‌های معتبر فروش نرم‌افزار در ایران امکان پذیر است.

در بخش سوم سری مقالات بررسی راهکارهای پشتیبانگیری زیرساخت مجازی به راهکار شرکت VMware می پردازیم.

افزودن دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

کد HTML محدود

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type='1 A I'> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id='jump-*'> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • نشانی‌های وب و پست الکترونیکی به صورت خودکار به پیوند‌ها تبدیل می‌شوند.