رفتن به محتوای اصلی
Xen Server

بررسی قابلیت‌های XenServer

در بررسی قابلیت‌های سیستم‌ مجازی‌سازی Xen ابتدا از نسخه رایگان این هایپروایزر شروع می‌کنیم. این مقاله در اولین شماره خبرنامه اینترنتی ابر در سایت پرشین وی ام منتشر شد.
 
نسخه رایگان XenServer یک هایپروایزر کامل را در بر دارد و هسته مجازی‌سازی یا بهتر بگوییم لایه مجازی‌سازی سیستم مستقیما بر روی سخت افزار دستگاه نصب می‌شود. این سیستم همانند همتای خود VMware vSphere از ابتدا به عنوان یک هسته مجازی‌سازی طراحی شده است. این نسخه برای تبدیل سرورهای فیزیکی یا مجازی به ماشین‌های مجازی Xen از نرم افزاری با نام Conversion Tools استفاده می‌کند. با استفاده از این نرم افزار این امکان برای مدیران سیستم بوجود می‌آید تا بدون نصب مجدد برنامه‌ها و نرم افزارهای موجود در سرورهای فیزیکی یا مجازی در حال استفاده، به محیط جدید مجازی‌سازی Xen مهاجرت کنند. 
مدیریت مرکزی میزبان‌های XenServer نیز با استفاده از نرم افزار XenCenter Management Console امکان پذیر است. این نرم افزار با اتصال میزبان‌هایی که از پیش هایپروایزر XenServer بر روی آن‌ها نصب شده است امکاناتی از جمله مدیریت متمرکز، کنترل و سیاست گذاری سفارشی شده میزبان‌ها را فراهم می‌سازد. اما اگر XenCenter به مشکل برخورد چه باید کرد؟ اینجاست که با معماری انعطاف پذیر هایپروایزر Xen آشنا می‌شویم. در معماری Xen امکان نصب نسخه‌های متعدد از XenCenter پیش بینی شده است و با نصب چندین نسخه از این نرم‌افزار در سایر میزبان‌ها در صورت بروز قطعی ارتباط و یا ایجاد اشکلات سخت افزاری در XenCenter اصلی میزبان‌های دیگر مطلع خواهند شد و تمامی وظایف به XenCenter دیگری واگذار می‌شود. از این قابلیت سیستم‌های Xen با نام Resilient Distributed Management Architecture یاد می‌شود.
از دیگر خصوصیات این هایپروایزر می‌توان به امکان اتصال به نرم افزار Microsoft System Center اشاره کرد. اگر در شبکه خود از میزبان‌های لینوکس و ویندوز به صورت همزمان استفاده می‌کنید و می‌خواهید این محصولات را در پلتفرم‌های حقیقی خود نصب کنید، می‌توانید سرورهای مجازی لینوکس را بر روی XenServer و سرورهای مجازی ویندوز را با استفاده از هایپروایزر مایکروسافت یعنی Hyper-V راه اندازی کنید. با چنین رویکردی کنترل متمرکز میزبان‌های مجازی توسط نرم افزار Microsoft System Center امکان پذیر خواهد شد و ضریب امنیت و پایداری میزبان‌ها را نیز در حد بالایی ارتقا خواهید داد. امکان تهیه Snapshot از وضعیت جاری سیستم نیز از ویژگی‌های مفید این سیستم است. قابلیت Snapshot مدیر سیستم را قادر می‌سازد تا از وضعیت کنونی سیستم یک نسخه پشتیبان تهیه کند و در آینده بنا به نیاز به وضعیت قبلی سیستم بازگردد.
و اما آخرین و یکی از ویژگی‌های منحصربفرد نسخه رایگان XenServer قابلیت Live Motion یا آنچه از آن با نام XenMotion یاد می‌شود است. همانطور که از نام این قابلیت نیز برمی‌آید این خصوصیت امکان انتقال ماشین‌های مجازی از میزبانی به میزبان دیگر را بدون ایجاد وقفه در سرویس دهی را امکان پذیر می‌کند. این قابلیت در اکثر سیستم‌های مجازی‌سازی به عنوان قابلیتی تجاری محسوب می‌شود و برای تهیه آن بایستی هزینه بالایی پرداخت شود.
3 دیدگاه‌

سلام
مهندس IT هستم و چند وقتی هست که تو بحث شبکه کار می کنم. دارم در مورد virtualization کار میکنم و با Vmware و VirtualBox کار کردم و الان دارم در مورد XEN تحقیق میکنم
فوق العاده بود
من تازه با سایت شما آشنا شدم
خیلی از سایت شما خوشم اومد واقعا مطالب خوبی رو سایت قرار دادین
با تشکر از شما

سلام
اقای مهندس خیلی خوب بود . من در مورد مجازی سازی کار می کنم . تقاضای کمک دارم . میشه ایمیل تون رو داشته باشم

افزودن دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

کد HTML محدود

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type='1 A I'> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id='jump-*'> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • نشانی‌های وب و پست الکترونیکی به صورت خودکار به پیوند‌ها تبدیل می‌شوند.