رفتن به محتوای اصلی
vSphere 7 Update 3

بررسی قابلیت های جدید در به روزرسانی vSphere 7.0 - بخش اول

چرخه نوآوری نرم افزار vSphere 7 در حال تدوام است و با گذشت حدود 22 ماه از معرفی این ویرایش قابلیت های کاربردی بسیاری به این نرم افزار اضافه شده است. این قابلیت ها در زمینه امنیت، شبکه، پردازش، حافظه، و مدیریت بارهای کاری هزینه های مدیریت اجرای بارهای کاری را توانسته است کاهش دهد و علاوه بر آن بر راهبری آسان بارهای کاری بی افزاید. اکنون vSphere 7 یک سکوی آماده توسعه نرم افزارهای کاربردی (Developer-ready Infrastructure) محسوب می شود و بسیاری از امکانات از پیش تعریف شده vSphere در خدمت مدیریت بارهای کاری مدرن در آمده است. بررسی قابلیت های کلیدی ارائه شده در به روزرسانی vSphere 7 U1, vSphere U2, vSphere U3 نشان می دهد این سکو با همراستا سازی تیم های توسعه نرم افزارهای کاربردی و تیم های مدیریت زیرساخت توانسته است محیط مناسب جهت تحقق مدرن سازی نرم افزارهای کاربردی را فراهم سازد و از این طریق چابکی، مقیاس پذیری، و مصرف بهینه منابع را در همان روز صفر شروع کار مهیا سازد. علاوه بر این موضوع قابلیت های موجود مدیریت بارهای کاری با بهبود همراه بوده است که در ادامه آنها را شرح خواهیم داد.

 

زیرساختی آماده توسعه

بعد از معرفی راهکار Tanzu Kubernetes Grid و یکپارچه شدن نرم افزار Kuberenets در درون ESXi Kernel مدیریت بارهای کاری در ویرایش vSphere 7.0.1 یا Update 1 امکان پذیر گردید. به این ترتیب تنها با به روزرسانی نرم افزار ESXi و vCenter Server در کمتر از یک ساعت می توانید به مدیریت بارهای کاری مدرن از سبک کانتینر و کوبرنت بپردازید. پیش از این مدیریت بارهای کاری مدرن که مسیر مدرن سازی نرم افزارهای کاربردی را محقق می ساخت یا از طریق نصب آن در درون یک ماشین مجازی امکان پذیر می گردید و یا از طریق نصب مستقیم آن بر روی سرور فیزیکی که در روش اول کار مدرن سازی دشوار می گردید و با آزادی کامل ممکن نبود تا مدیریت مناسب را در سطح بارهای کاری مدرن اعمال گردد و در روش دوم با مسئله خرید سرور جدید و تجهیز نمودن، اتصال آن به شبکه و منابع ذخیره سازی و غیره می انجامید که کار استقرار را به لحاظ هزینه و وقت با مسئله روبرو می کند.

با به روزرسانی به ویرایش vSphere 7 Update 1 بسیاری از قابلیت های vSphere نظیر vSphere DRS، vSphere vMotion، vSphere Life-Cycle Manager، vSphere HA و بسیاری دیگر نظیر Policy-Based Workload Management آماده به خدمت گرفتن در محیط Kubernetes شده است. در این به روزرسانی پشتیبانی از بارهای کاری مدرن به دو سبک Kubernetes Pod و vSphere Pod امکان پذیر است.

 

Kubernetes Pod 

Kubernetes Pod از بسیاری از جنبه ها به همان شکل و ساختار Kubernetes که در محیط کد باز قابل نصب و استقرار است محیط و امکانات مدیریت بارهای کاری مدرن را فراهم می سازد با این مزیت که اکنون این محیط از پیش آماده به خدمت گرفتن شده است و نکته حائز اهمیت عملکرد Kubernetes بر اساس سنجش انجام شده در لایه Container Runtime Execution (CRX) دو تا 3 برابر استقرار این نرم افزار بر روی یک سرور اختصاصی است. در نتیجه تلاش و سعی شرکت VMware با بهینه سازی محیط Kubernetes در محیط vSphere سرعت عملکرد این راهکار برای اجرای بارهای کاری مدرن ارتقای چشم گیری یافته است. این سطح از عملکرد در زمانی که هزاران نرم افزار کاربردی بایستی مدیریت شوند قطعا به کاهش منابع مصرفی می انجامد و این موضوع سبب کاهش هزینه های اجرایی خواهد شد که در محیط های چند ابری شاخصه ای تعیین کننده است. 

مسئله مهم دیگر که کار مدیریت بارهای کاری مدرن را در ویرایش های vSphere U1, vSphere U2 تسهیل بخشیده است این موضوع است که سکوی توسعه Kuberenets در هر نسخه از vSphere بعد از انجام آزمایش و کنترل کیفیت ارتقا می یابد و قابلیت های آن در محیط vSphere با کمترین نقصی قابل بهره برداری است. این مسئله یعنی پشتیبانی از ابتدا تا انتهای یک سکوی مدیریت بارهای کاری مدرن توسط یک تیم پشتیبانی و یکپارچه شدن تمامی درخواست در یکجا به میزان زیادی در بهره وری تاثیر گذار است و فرآیند رفع اشکالات تسهیل می یابد.

 

vSphere Pod

اما در vSphere Pod شاهد رویکردی هستیم که قصد دارد مفهوم Developer-ready Infrastructure را از تمامی جنبه ها و جزئیات تحقق ببخشد. به چه ترتیب؟ همانطور که می دانید vSphere نرم افزاری است با یک معماری استاندارد باز (Open Standard API) طراحی شده است که هر خدمتی که یک بارکاری بنا به ضرورت به آن نیاز داشته باشد نظیر پردازش، شبکه، ذخیره سازی، امنیت، مدیریت بارهای کاری می تواند در جای مناسب ارائه دهد.

حال در vSphere Pod الزامات و قواعد بارهای کاری مدرن به گونه ای در طراحی لحاظ شده است که نهایت تطبیق با الزامات رعایت گردد. برای مثال، یک vSphere Pod می تواند با بهره گیری از قابلیت های امنیت و شبکه نرم افزار VMware NSX به سازوکارهای تعدیل بار پیشرفته دسترسی داشته باشد و همچنین الزامات امنیتی را در شبکه های ابری متفاوت رعایت نماید.

یا در مورد دیگر، یک vSphere Pod به سبب در اختیار داشتن هسته کامل یک سیستم عامل (PhotonOS یا Ubuntu) می تواند قابلیت های ضروری جهت مدرن سازی نرم افزارهای کاربردی را به تیم های توسعه فراهم سازد و همزمان سطح آسیب پذیری سرویس چه به لحاظ عملکرد دیگر Podها و چه به لحاظ سازوکارهای جدا سازی محاسبات و حافظه (به سبب مخاطرات امنیتی) با ضریب امنیت بالایی تامین گردد.

 

جمع بندی

بر طبق پیش بینی موسسه گارتنر 95% بارهای کاری تا سال 2025 در قالب بارهای کاری مدرن استقرار خواهند یافت و یکی از بزرگترین چالش ها در این مسیر همراستا سازی تیم های توسعه و اجرا است. نرم افزار vSphere 7 توانسته است با ادغام معتبرترین روش توسعه بارهای کاری مدرن در درون هسته سیستم عامل مرکز داده امکانات زیرساخت را به گونه ای به روزرسانی نماید تا زمان رسیدن به امکانات لازم (حذف روز صفر) جهت این کار با کمک گیری از زیرساخت موجود فراهم شود. این کار و علاوه بر آن ارائه طرح vSphere Pod به عنوان طرحی چابک، با امنیت بالا، و مقیاس پذیر برای مدیریت بارهای کاری مدرن در صنایع کلیدی مانند موسسات مالی و بنگاه های دولتی حرکت در مسیر مدرن سازی نرم افزارهای کاربردی را امری با مخاطره پایین، در دسترس، و جذاب خواهد ساخت.

 

افزودن دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

کد HTML محدود

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type='1 A I'> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id='jump-*'> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • نشانی‌های وب و پست الکترونیکی به صورت خودکار به پیوند‌ها تبدیل می‌شوند.