رفتن به محتوای اصلی
vSphere 7.0 Update

بررسی قابلیت های جدید در به روزرسانی vSphere 7.0 - بخش دوم

یکی از موضوعاتی که شاید به عنوان یک خصوصیت ویژه بتوان از آن یاد کرد این است که بسته های به روزرسانی نرم افزار vSphere صرفا جنبه پوشش مخاطرات امنیتی را ندارد و از ویرایش 4 تا ویرایش کنونی آن می توان گفت قابلیت کلیدی را عرضه می کند که در محیط مرکز داده واقعا کار راهبری را تسهیل می نماید. این ویژگی که در هر بسته به روزرسانی قابلیتی وجود داشته باشد که تاثیر محسوسی در اجرای عملیات های مرکزداده بدهد و مسئله بزرگی را پاسخ دهد در فرآیند ارتقای بسیاری از راهکارها کمتر دیده می شود. این موضوع را مطرح کردم تا در بخش دوم بررسی قابلیت های جدید vSphere 7 از قابلیت هایی جدیدی که اهمیت ارتقا به ویرایش vSphere 7 را ملموس می سازد بیان نمایم و در این رابطه بیشتر بدانیم.

ارتقای امنیت

یکی از الزامات مرتبط با ذخیره سازی داده ها شناسایی داده و طبقه بندی داده ها بر اساس اطلاعات آن سرویس می باشد. این موضوع سبب می شود تا با استفاده از عملکردهای مناسب محرمانگی داده ها را تضمین نمود. سازوکارهای رمزگذاری داده های در جریان و داده های ثابت از ویرایش vSphere 6.X به سیستم عامل مرکز داده VMware ESXi اضافه شد و از این طریق فرآیندهای ضروری جهت انجام این کار فراهم شد. یکی از اجزای انجام رمزگذاری Key-Provider بود که بایستی از طریق استقرار ابزار مدیریت کلید یک تامین کننده و یا از طریق چارچوب vSphere Trust Authority در دسترس قرار می گرفت. در vSphere 7.0 Update 2 این بخش از کار تسهیل شده است و این امکان وجود دارد تا با بکارگیری vSphere Native Key-Provider بتوان با منابع حداقلی ساختاری را ایجاد نمود تا در آن حفاظت از داده های طبقه بندی شده شکل بگیرد. این قابلیت خصوصا در زمانی که به لحاظ منابع کمبود وجود دارد و یا تامین Key-Provider از شرکت های ثالث وقت بر است به کمک می آید.

بهبود امکانات vSphere vMotion

در مواقعی ضرورت دارد تا بارهای کاری را از جایی به جایی دیگر انتقال داد و یکی از قابلیت های کاربردی جهت انجام این کار vSphere vMotion است تا بدون بروز وقفه این ماموریت را انجام داد. فناوری vSphere vMotion انتقال زنده بارهای کاری را بر 2 اساس انجام می دهد یا قصد انتقال بار پردازشی وجود دارد یا قصد انتقال بار ذخیره سازی و آن هم در محدوده vCenter Server هایی که در یک PSC واحد استقرار یافته اند. در به روزرسانی vSphere 7.0.1 بهبودی در طراحی vCenter Server انجام پذیرفت و این قابلیت بوجود آمد تا پشتیبانی از انتقال بارکاری با PSC های نامتحدالشکل ایجاد گردد. به این ترتیب در زیر مجموعه گزینه های vSphere vMotion گزینه ای با عنوان Cross vCenter Server vMotion قابل انتخاب است که از این طریق بارهای کاری مابین دو vCenter Server قابل جابجایی است.

برای انتقال بار در این سبک بایستی الزامات عملکردی از بعد پردازش، شبکه، و ذخیره سازی رعایت گردد و همچنین ویرایش vCenter Server انتقال دهنده و گیرنده به vSphere 7 Update 1 و vSphere 6.7, 6.5 باشد. با آماده سازی شرایط انتقال بارهای کاری با تجربه ای همانند انتقال بارکاری از درون یک PSC واحد انجام می پذیرد و بدون وقفه و یا متوجه شدن موضوع از طرف کاربر نهایی این کار محقق می شود.

این قابلیت در مواقعی که بایستی بارهای کاری به سکوی جدیدی انتقال یابد بسیار بسیار کاربردی است و همچنین در مواقعی که نقصی در طراحی vCenter Server موجود وجود دارد و بایستی از نو با یک vCenter Server جدید مدیریت بارهای کاری را انجام دهید ضروری است. 

رابط کاربری NSX-T Data Center در vSphere

طراحی رابط کاربری vSphere به سبب معماری بسط پذیر خود از طریق سرویس vCenter Server Plugin سبب شده است تا بسیاری از جنبه های مدیریت مرکزداده مجازی نظیر نرم افزارهای مجازی سازی مرکزداده VMware vSAN و vRealize vROPs یا راهکارهای جانبی بتوانند در یک پنجره واحد قابلیت مدیریت یابند.

با توجه به رشد پذیرش مجازی سازی شبکه از طریق نرم افزار NSX-T Data Center ضرورت داشت تا مدیریت راهبری این بخش از همین الگو برخورداز شود تا از این روش راهبری امور اجرایی شبکه در درون همان محیط عملیاتی امکان پذیر گردد. در به روزرسانی vSphere 7 Update 3 این کارکرد به سایر کارکردهای vSphere اضافه شده است و در صورتی که ویرایش NSX-T به نسخه 3.1 و بالاتر ارتقا یابد می توان تجربه بهتری را از راهبری مرکزداده درک نمود.

جمع بندی

در هر به روزرسانی برخورداری از قابلیت هایی که تغییر ملموس مفیدی را در راهبری بارهای کاری ایجاد می کند و علاوه بر کاهش مخاطرات در وقت و انرژی ارزش آفرینی می کنند یکی از نقاط متمایز در دریافت پشتیبانی یک محصول است. همچنین بهره مندی از قابلیت هایی که امکانات لازم جهت انجام آزمایش های اولیه را فراهم می کنند و فرصتی را می سازند تا به تدریج برنامه های بهبود تدریجی شکل گیرد یکی از اجزای اساسی برای رشد و توسعه می باشند. 

افزودن دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

کد HTML محدود

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type='1 A I'> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id='jump-*'> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • نشانی‌های وب و پست الکترونیکی به صورت خودکار به پیوند‌ها تبدیل می‌شوند.