رفتن به محتوای اصلی
vSphere 7

بررسی قابلیت های جدید vSphere 7 - بخش دوم

در بخش اول بررسی قابیت های vSphere 7 بهینه سازی ها و امکانات جدید مرتبط با دو سازوکار vMotion و DRS مطرح شد و در ادامه به بررسی تغییرات قابل توجه vCenter Server می پردازم. vCenter Server در نسخه vSphere 7 تغییرات اساسی مهمی داشته است که از این جمله می توان به بکارگیری PhotonOS 3.0، معرفی VM Hardware 17، افزایش توان عملکردی، مدیریت چرخه حیات اجزای زیرساخت مجازی، بهینه سازی های امنیتی، و دگرگونی اساسی در اثر پشتیبانی از کانتینرها اشاره کرد. در این قسمت آن جزئیاتی که تاکنون از این نسخه جدید می دانیم را بررسی خواهم کرد.

 

همانطور که مطلع هستید از نسخه vSphere 6.7 معماری vCenter Server دستخوش تغییرات بسیاری قرار گرفت و از لحاظ سناریوهای طراحی و استقرار یک مدل واحد ایجاد شد تا فقط از طریق یک نسخه اجرایی با PSC Embedded امکان اتصال و اجرای ترکیبی از Instance های vCenter Server فراهم شود. یکی از چالش های اصلی جهت پیاده سازی این طرح جدید و مهاجرت از vCenter Server تحت ویندوز و همچنین مهاجرت از طرح PSC External به مدل PSC Embedded نحوه انجام آن است.

 

مهندسین VMware در نسخه vSphere 7 با ارائه ابزار کاملا خودکاری (Convergence Tool) دو مرحله مهاجرت به طراحی جدید vCenter Server را بسیار تسهیل نموده اند و از این طریق مراحل تبدیل از طرح PSC External به مدل Embedded و همچنین ارتقا به آخرین نسخه از vCenter Server Appliance را در یک فرآیند محقق کرده اند. بدین ترتیب در زمان مهاجرت تمامی اقدامات و امور ارتقا از طریق اجرای فایل نصب کننده vCenter Server با حداقل یک ساعت زمان صورت می پذیرد. 

 

همچنین درنسخه vSphere 7 قابلیتی درنظر گرفته شده است تا از طریق آن وضعیت و تنظیمات vCenter Server که با نام Desired State شناسایی می شود از یک نسخه به نسخه دیگری قابل انتقال و سنجش شود. بدین ترتیب امکان انتقال وضعیت استاندارد یک vCenter Server به لحاظ گزینه های امنیتی فعال، تنظیمات و سفارشی سازی محیط نرم افزار و افزون بر این آنها نصب گسترده از طریق ایجاد یک پروفایل استاندارد تسهیل شده است.

 

علاوه بر این قابلیت های جدید امکان Mutli-homing در vSphere 7 اضافه شده است و بدین ترتیب می توان چندین کارت شبکه متفاوت در محدوده آدرس های مشخص را به Appliance vCenter Server تخصیص داد. به طور پیش فرض اولین کارت شبکه جهت ترافیک مدیریت و کارت شبکه دوم جهت فعال سازی شبکه vCHA و کارت های بعدی برای سایر مقاصد در دسترس هستند.

 

باتوجه به رشد روز افزون سازوکارهای سنجش چند عاملی هویت کاربران شبکه و تخصیص دسترسی بر اساس این سرویس ها vCenter Server 7 به لحاظ مسائل امنیتی دستخوش تغییر قرار گرفته است. از نسخه vSphere 7 و پس از آن امکان بکارگیری سرویس های Identity Federation نظیر Active Directory Federation Service فراهم شده است و می توان سنجش هویت کاربران را از این طریق و نه از طریق اتصال مستقیم vCenter به سرویس Directory Service مهیا نمود. این سازوکار این امکان را فراهم می سازد تا فرایندهای استاندارد سازی خدمات IT در یک چارچوب مشخص قابل تخصیص، مدیریت، کنترل، نگهداری و بازرسی باشند و در کنار آن از چندین عامل جهت اهراز هویت کاربر به منابع بهره جست. تخصیص گواهینامه های امنیتی به کاربران vCenter Server در نسخه vSphere 7 اصلاح شده است و در زمان مناسب با در اختیار گرفتن جزئیات بیشتر در این زمینه تغییرات آن بیان خواهد شد.یکی از قابلیت های مطرح شده جدید در vCenter Server 7 امکانات Life Cycle Management است که در جهت ارتقای عوامل مرتبط با میزبان های مجازی، ماشین های مجازی، و کانتینرها می باشد. این ابزار فرآیندهای به روزرسانی مرتبط با هر جز از زیرساخت مجازی را در بر گرفته است و سعی دارد از این طریق رویه مدیریت و سازگاری اقدامات انجام شده با سیاست های استاندارد تعریف شده را در بربگیرد. در این زمینه نیز جزئیات زیادی منتشر نشده است اما با توجه به روند تغییرات انجام شده از نسخه های پیشین تاکنون برآورد نمود که VMware قصد در پیشبرد معماری این راهکار در تناسب با چارچوب های استاندارد سازی خدمات فناوری اطلاعات دارد. به این شیوه حداکثر سازگاری اجزای زیرساخت مجازی تامین شود و همچنین اصولی تعیین شود تا از طریق آن بارهای کاری براساس Template ها و Image های سفارشی شده و سازوگار با سخت افزار و یا محیط های ابری متنوع بهترین میزان تطبیق با شرایط را حفظ و اعلام نمایند. 

 

جمع بندی

نسخه vCenter Server 7 که بر پایه سیستم عامل PhotonOS 3 شکل گرفته است بخوبی ابزارهای مورد نیاز جهت تغییر سبک استقرار vCenter از پلتفرم ویندوز و پلتفرم های با معماری کهنه شده PSC External مهیا می سازد و زمینه را جهت بهره گیری از حداکثر توان vCenter Server جهت مدیریت و کنترل بارهای کاری در تطابق با چارچوب های استانداردسازی خدمات IT فراهم می سازد. بایستی تا فردا که به طور رسمی عرضه vSphere 7 آغاز می شود منتظر ماند تا اطلاعات بیشتری از چند و چون تمامی قابلیت های جدید vCenter Server 7 دست یافت اما از هم اکنون می توان اطمینان داشت که این راهکار قابلیت های چشم گیر و کم نظیری را عرضه خواهد کرد.

 

افزودن دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

کد HTML محدود

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type='1 A I'> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id='jump-*'> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • نشانی‌های وب و پست الکترونیکی به صورت خودکار به پیوند‌ها تبدیل می‌شوند.