رفتن به محتوای اصلی
vSphere 6

بررسی قابلیت های جدید vSphere ESXi 6 - بخش سوم

در ادامه بررسی تغییرات جدید VMware vSphere به قابلیت های جدید در vSAN و vCeneter Server می پردازم. در نسخه 6 نرم افزار vSAN امکان استفاده از هارد دیسک های SSD یا فلش فراهم شده است و نیازی به ترکیب این هارد ها با هاردهای SAS و SATA یا سایر هارد دیسک ها وجود ندارد. این قابلیت باعث می شود تا عملکرد سرعت نوشتن و خواندن داده بیش از 5 برابر افزایش یابد (بسته به نوع هارد SSD). اگر قصد استفاده از هاردهای SSD در پیاده سازی را دارید توصیه می کنم برای Cache از هاردهایی استفاده کنید که ماندگاری و سرعت نوشتن بالاتری نسبت به هارد های غیر کش داشته باشند و با بالانس این نوع هاردها با هاردهای مورد استفاده برای ذخیره سازی داده در هزینه ها صرفه جویی کنید.

از دیگر قابلیت های جدید vSAN امکان Evacuate کردن هارد دیسک بدون نیاز به تغییر وضعیت هاست به حالت Maintenance است. در این حالت دیسک مورد نظر رو انتخاب می کنید و از طریق Cli یا GUI دستور Evacute رو اجرا می کنید بدون اینکه تغییری در وضعیت کلی سیستم انجام شود. برای این که به اشتباه هارد را از کیچ جدا نکنید می توانید از طریق GUI چراغ Led هارد را روشن کنید.

از مهم ترین مواردی که در نصب vCenter Server 6 با آن روبرو می شوید پلتفرم سرویس دهی جدیدی است که وی ام ور در نسل جدید vSphere استفاده کرده است. در این پلتفرم سرویس های SSO، Licensing، Certificate Authority، Certificate Store و Product and service registration به صورت متمرکز می تواند در یک سرور نصب شود و سایر vCenter Server ها به این سرور متصل شوند. در محیط های کوچک امکان نصب Platform Servcies Contoroller و vCenter Server در یک مکان امکان پذیر است.

در این نسخه جدید تمامی قابلیت های vCenter سرور که قبلا به صورت جداگانه بایستی نصب میشد با نصب vCenter کاملا نصب می شوند و حداقل به 8 گیگابایت حافظه RAM برای کامل مجموعه vCenter بایستی اختصاص بدهید. با دو هسته پردازشگر و این میزان RAM امکان اتصال 20 هاست و 400 ماشین مجازی امکان پذیر شده است. در صورتی که ظرفیت مرکز داده شما بالاتر از این میزان است بایستی به راهنمای vCenter مراجعه کنید و شرایط را با الزامات وی ام ور تطبیق بدید. PSC تنها برای vCenter مورد استفاده قرار نمی گیرد و دیگر نرم افزارهای جامع وی ام ور مانند VMware vCloud و َvCops و Automation Center نیز از این پلتفرم استفاده می کنند. برای اینکه با قابیلت های این پلتقرم آشنا شوید و سبک مناسب استقرار آن را با تناسب به محیط سازمانی خودتون انتخاب کنید به document های وی ام ور مراجعه کنید.

در این نسخه جدید با قابلیت های زیادی آشنا می شویم و با کار با آن موضوعات جدیدی را کشف می کنیم که در ادامه سعی خواهم کرد سایر قابلیت های جدید VMware vSphere 6 را بررسی کنم و موارد مهم را به اشتراک بگذارم.

2 دیدگاه‌

افزودن دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

کد HTML محدود

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type='1 A I'> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id='jump-*'> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • نشانی‌های وب و پست الکترونیکی به صورت خودکار به پیوند‌ها تبدیل می‌شوند.