رفتن به محتوای اصلی
Storage Virtualization

بررسی قابلیت‌های مجازی‌سازی ذخیره‌سازی

داده ها نقش تعیین کننده ای در کیفیت ارائه مطلوب یک سرویس در قالب یک نرم افزار کاربردی دارند و هر چه بتوان کیفیت عملکرد زیرساختی که متولی ارائه این داده ها است را ارتقا بخشید می توان از کیفیت تجربه مشتری نهایی آن سرویس آسوده خاطر بود. از اینجا بایستی به سراغ راهکار هایی برویم که با فراهم ساختن یک محیط عملیاتی مناسب ارزش کیفیت نهایی را حفظ نمایند. یکی از روش های رسیدن به این خواست گرایش دادن عملکردهای موجود به سمت راهکارهای نوین و خلاق است که در مفهوم مجازی سازی ذخیره سازی که در تناسب با سایر روش ها شیوه نوینی از قابلیت ها را در این سطح ارائه می کند است. این فناوری در بسیاری از شرایط می تواند به کمک شرکت های کوچک و متوسط بیاید، شرکت هایی که منابع محدودی دارند، نوآور هستند، و هزینه های نگهداری برایشان بسیار تعیین کننده است. در اینجا قصد دارم با بیان قابلیت های این فناوری راه های تحقق ارتقا بخشی به کیفیت زیرساخت ذخیره سازی را از طریق قابلیت های مجازی سازی ذخیره سازی بپردازم.

 

انتخاب مجازی سازی ذخیره سازی

با سیر رشد وابستگی سازمان ها به سیستم های اطلاعاتی و تبدیل شدن بسیاری از سازمان ها به سازمان های نرم افزاری شاهد چالشی بودیم که این سازمانها در مسیر دیجیتالی شدن با آن روبرو شدند. این چالش اساسی در سطح داده یکی از مسائل اصلی به حساب آمد و حفظ داده، محرمانگی داده و دسترسی مدوام به موضوعی تعیین کننده بدل شد. از طرفی منابع بسیاری از سازمان ها محدود به دارایی های موجود بود و با سرمایه گذاری محدودی می توانستند به این خواسته ها در محیط جدید پاسخگو باشند. مسئله دیگری هم وجود داشت و آن عدم پیچیده سازی فرآیندهای موجود، محدودیت جذب نیروی انسانی، کمبود فضا، و دشوار بودن تامین تجهیزات جدید.

شرکت های مبدع فناوری اطلاعات مفهومی را در پاسخ به این چالش عرضه نمودند که از یک فناوری نوین برخوردار است و این فناوری را در زیر مفهوم مجازی سازی ذخیره سازی (Storage Virtualization) معرفی نمودند. آنها مدل ها و الگوهای سابق را ناکارآمد دانستند و با ارائه یک مدل تحولی در زمینه ذخیره سازی به چالش ها پاسخ دادند. فناوری مجازی سازی ذخیره سازی قادر است با انتزاعی سازی منابع از طریق بکارگیری سخت افزار X86 یعنی همان دارایی که در بسیاری از سازمان ها موجود است با حفظ الزامات معینی سطح جدیدی از خدمات ذخیره سازی داده ها را ارائه دهند.

البته کار به این سادگی پیش نرفت در مسیر تحقق استفاده بهینه از منابع موجود با پیچیدگی های زیادی درگیر شدند. توجه به حساسیت های محیط ذخیره سازی و ایجاد طرحی که بتوان به تحقق بسیاری از خواسته ها رسید ساده نبود. شاید بتوان گفت طراحی این راهکارها در مدت 2 تا 3 سال با معماری جدید ارائه شد تا طرح نهایی با لحاظ بسیاری از شاخصه هایی که بایستی در تناسب با الزامات فنی و کسب و کار ایجاد شود محقق شد.  

 

قابلیت های مجازی سازی ذخیره سازی

حاصل کار در مفهوم مجازی سازی ذخیره سازی قابلیت های بسیاری را فراهم ساخت که در اینجا به موارد کلیدی آن اشاره می شود:

  • سادگی استقرار: اساسی دانستن این مفهوم و ادغام آن در درون سیستم عامل مرکز داده جهت تسهیل در پیاده سازی و یکپارچگی
  • به صرفه: ایجاد یک محیط ذخیره سازی مشترک داده سازگار با معماری X86 جهت بکارگیری دارایی های موجود
  • طراحی منعطف: بکارگیری یک معماری مقیاس پذیر و پویا جهت توسعه متناسب با ضرورت های فنی یا کسب و کار
  • حداکثر دسترسی: مدیریت داده های ذخیره سازی با شیوه های مدرن جهت تحقق دسترس پذیری
  • ارتقای عملکرد: ارتقا بخشیدن به عملکرد و قابلیت های زیرساخت ذخیره سازی با حذف الگوهای کلاسیک ذخیره سازی به سبک جزیره ای 

 

جمع بندی

تدوام عملکرد و حفظ سطح کیفیت یک سرویس در فناوری اطلاعات به سبب تغییرات کسب و کار یک شرط اساسی است و حفظ این اصل با استفاده از شیوه های نوین مجازی سازی که یکی از آن مجازی سازی ذخیره سازی است این امکان را فراهم می سازد تا با استفاده از روش های مقیاس پذیر، پویا، و توسعه پذیر این مهم را در سطوح عملیاتی مختلف حفظ نمود.

 

افزودن دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

کد HTML محدود

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type='1 A I'> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id='jump-*'> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • نشانی‌های وب و پست الکترونیکی به صورت خودکار به پیوند‌ها تبدیل می‌شوند.