رفتن به محتوای اصلی
سوییچ و مسیریاب های سیسکو

بررسی معتبرترین گواهینامه‌های دیتاسنتر – بخش دوم

اگر نگوئیم شرکت سیسکو سرآمد شرکت‌های ارتباطی در دنیا محسوب می‌شود باید به این نکته اذعان کنیم که این شرکت رهبر طراحی نرم‌افزارهای سیستم‌های ارتباطی است. این شرکت آمریکایی به واقع دانش بنیان نه تنها تجهیزات و نرم‌افزارهای مراکزداده را طراحی می‌کند بلکه خود نیز در استانداردسازی و طراحی اصول این مراکز در سطح جهانی نقش ایفا می‌کند. پس از گواهینامه مشاور طراح مرکزداده یا BICSI DCDC که در مقاله قبل بررسی گردید اینک نگاهی بر دوره دیتاسنتر شرکت Cisco خواهیم داشت.

گواهینامه Cisco Certified Data Centre Professional

زمانی اولویت سیستم‌های ارتباطی در سازمان‌ها تنها ارائه خدمات در زمینه شبکه‌های ارتباطی مابین کامیپوترهای کاربران و سرویس‌دهندگان بود و در اولویت دوم شبکه‌های ذخیره‌سازی مبتنی بر SAN اما در سال‌های اخیر این رویکرد به طور اساسی تغییر یافته است و با گسترش مجازی سازی سرور، مجازی سازی شبکه و ذخیره سازی سبک معماری ارتباطات در درون مرکزداده دستخوش تغییرات بسیاری قرار گرفت. به عنوان نمونه ترافیک شبکه‌ای که پیش از این در لایه دسترسی (Access) ایجاد می‌گردید و از طریق uplinkها به هسته مرکزی ارتباطات انتقال میافت هم اکنون به درون دیتاسنترها منتقل شده است. این دگرگونی که نتیجه به کارگیری مجازی سازی دسکتاپ است در کنار افزایش الزامات امنیتی کاربران سطح جدیدی از مهارت ها را ضروری نموده است.

در پاسخ به این مسائل در سال 2013 شرکت سیسکو دوره دیتاسنتر را معرفی کرد. در این دوره ابتدا داوطلبان با مفاهیم مقدماتی شبکه مرکزداده در دوره Introducing Cisco Data Center Networking (DCICN) v6.0 آشنا می‌شوند. مباحث این دوره شامل مفاهیم مجازی سازی سرور، شبکه، ذخیره‌سازی و سیستم رایانش یکپارچه سیسکو (UCS) است. هدف از این دوره آموزش و ارزیابی دانش و مهارت داوطلبان در زمینه مقدمات شبکه نظیر آدرس دهی شبکه، پیکربندی شبکه، رفع عیب، و مفاهیم مجازی سازی شبکه است. دوره دوم سیسکو Introducing Cisco Data Center Technologies (DCICT) v6.0 با تمرکز بر تکنولوژی سیستم عامل Nexus و Cisco Unified Compting System است و مدیریت، کنترل، خودکارسازی و هماهنگ سازی اجزای یک مرکزداده را با استفاده از این فناوری سیسکو آموزش می‌دهد و ارزیابی می‌کند.

در حال حاضر دو کد آزمون برای این دوره در دسترس است دوره سری 640 که مبتنی بر نسخه 1 گواهینامه است و دوره سری 200 که مبتنی بر سری جدید و نسخه 6 گواهینامه است. از اپریل 2017 نسخه 1 آزمون منقضی خواهد شد و تمامی داوطلبان با مطالب نسخه 6 ارزیابی می‌شوند. این دوره پیش نیازی ندارد و بایستی در هر دو آزمون به 55 تا 65 سوال در مدت زمان 90 دقیقه پاسخ دهید و حد نصب لازم را کسب کنید. هزینه شرکت در هر آزمون 250 دلار می باشد.

 

 

دوره تخصصی مرکزداده سیسکو پس از دوره مقدماتی شروع می‌شود و در این قسمت است که به صورت عملی با سناریوهای پیچیده و متنوع شبکه‌های مرکزداده دست به کار خواهید شد. تمرکز اصلی این دوره طراحی، پیکربندی، رفع عیب، و نگهداری شبکه دیتاسنتر است و دانش و مهارت داوطلبان در زمینه طراحی یا استقرار مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. مدیریت پشتیبانگیری، استقرار منابع رایانشی به صورت توزیع شده یا در یک محل مشخص، مدیریت منابع ذخیره سازی، مدیریت مباحث امنیتی شبکه، نصب گسترده و مدیریت منابع مجازی‌سازی شده از مواردی هستند که در بخش اول دوره با آنها آشنا می‌شوید. در بخش دوم با معماری فابریک سیسکو آشنا می‌شوید و با استفاده از سیستم عامل Nexus 5k/7k مباحث مدیریت، تضمین دسترسی، امنیت و مجازی‌سازی در فابریک را مرور خواهید کرد.

کسانی که بتوانند از 4 آزمون این دوره با موفقیت بیرون بیایند و دانش خود را در زمینه معماری، طراحی، و استقرار فابریک سیسکو به نمایش بگذارند می‌توانند گواهینامه این دوره را اخذ کنند. در هر آزمون 75 سوال مطرح می‌شود و بایستی در مدت 90 دقیقه حد نصاب لازم برای امتحانات سیسکو را کسب نمائید. هزینه تقریبی حضور در هر آزمون 250 دلار است و گواهینامه مرکزداده شما تا 3 سال معتبر می باشد.

در بخش بعدی بررسی گواهینامه‌های معتبر مرکزداده گواهینامه تخصصی مجازی سازی مرکزداده شرکت VMware را بررسی خواهیم کرد.

افزودن دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

کد HTML محدود

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type='1 A I'> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id='jump-*'> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • نشانی‌های وب و پست الکترونیکی به صورت خودکار به پیوند‌ها تبدیل می‌شوند.