رفتن به محتوای اصلی
دفاع از طرح مجازی سازی مرکزداده

بررسی معتبرترین گواهینامه‌های دیتاسنتر – بخش سوم

اگرچه ایده مجازی‌سازی بارهای پردازشی مرکزداده، کامپیوترهای دسکتاپ، لایه شبکه و ذخیره‌سازی در دهه 1980 به ذهن کارکنان شرکت IBM رسید، اما این تکنولوژی تا زمانی که شرکت VMware به عنوان پیشرو در این حوزه قدم به میان نگذاشت صرفا یک فناوری با پتانسیل بالا تلقی می‌شد. VMware کوشید تا با کاربردی ساختن این ایده، مجازی‌سازی تمامی اجزای مرکزداده که هم اکنون با رویکرد Software-Defined Data Center یا SDDC نام برده می‌شود را محقق کند و از این طریق توانست بهره‌وری مراکز داده و صرفه‌جویی در میزان استفاده از انرژی را بیش از 2 برابر افزایش دهد. راهکار مدیریت ابر و مراکزداده این شرکت در تمامی 500 شرکت رده اول دنیا تست و مورد استفاده قرار گرفته است و پنج سال پیش اولین دوره تخصصی مجازی‌سازی مرکزداده توسط این شرکت معرفی شد. در این مقاله قصد داریم پس از معرفی گواهینامه BICSI DCDC و Cisco DCC به معرفی دوره مرکزداده VMware یا VMware DCV بپردازیم.

گواهینامه VMware Certified Datacenter Virtualization

گواهینامه مجازی‌سازی مرکزداده VMware بر روی مجموعه راهکار vSphere تمرکز دارد و با رویکرد معماری نوین مرکزداده نرم‌افزار محور یا SDDC تمامی فرآیندها و اجزای مرکزداده را با تکنولوژی مجازی سازی دگرگون می‌کند. دوره ابتدایی این گواهینامه VMware vSphere: Install, Configure, Manage یا ICM نام دارد و در این دوره ابتدا انواع مجازی‌سازی، راهکارهای مجازی‌سازی ارائه شده در محصول vSphere ESXi و vCenter Server مورد بررسی قرار می‌گیرد. همانطور که از نام این دوره برمی‌آید سعی بر این است تا اصول اولیه راه‌اندازی، پیکربندی و مدیریت این دو راهکار برای پیاده‌سازی سناریوهای ابرخصوصی به داوطلبان آموزش داده شود. معماری استقرار vSphere، استفاده از سوییچ‌های مجازی، بکارگیری راهکارهای مجازی ذخیره‌سازی vSAN و VVOLها و مانیتتورنیک و پایش زیرساخت مجازی یک مرکزداده بررسی می‌شود. توضیحات تکمیلی در زمینه دوره مقدماتی این گواهینامه در دو مقاله جزئیات گواهینامه مقدماتی آمده است (بخش اولبخش دوم) و می توانید اطلاعات بیشتر را از این قسمت دریافت کنید.

دوره حرفه‌ای مرکزداده VMware با نام VMware vSphere: Optimize and Scale بر تنظیمات پیشرفته بخش‌های کلاسترینگ، توزیع پویای منابع سرورها، مجازی‌سازی لایه شبکه با استفاده از راهکارهای پیشرفته، یکپارچه‌سازی پشتیبانگیری با استفاده از راهکار VMware Data Protection و همچنین نصب و استقرار vSphere در یک مرکزداده بزرگ با استفاده از PowerCLI و ابزارهای مدیریتی نظیر vMA تمرکز دارد. در این دوره توانایی داوطلبان در زمینه اجرای سناریوهای مجازی‌سازی مرکزداده در ابعاد وسیع ارزیابی می‌شود. در صورتی که بتوانید با موفقیت در آزمون این دوره شرکت کنید گواهینامه مجازی‌سازی مرکزداده حرفه‌ای VMware را کسب خواهید کرد که تضمینی است بر تسلط شما به مباحث این دوره. اولین آزمون این گواهینامه در سال 2003 به صورت کتبی با نام VCP برگزار شد اما امروزه این آزمون را به عنوان اصول اولیه مجازی‌سازی برای کسانی که مدیریت یک زیرساخت مجازی VMware را برغهده دارند شناخته می‌شود.

اگر قصد طراحی و پیاده‌سازی یک مرکزداده مجازی در چندین سایت مختلف و در ابعاد تجاری بزرگ را داشته باشید می‌توانید دوره VMware Certified Advanced Professional VCAP را بگذارنید. این دوره در دو بخش طراحی (Design) و استقرار (Deploy) برگزار می‌شود و تفاوت این دوره با سایر دوره‌های قبلی در این است که بایستی به خوبی روش کارکرد هر بخش از مجموعه vSphere تسلط داشته باشید تا بتوانید به درستی سناریورهای مطرح شده را رفع عیب کنید. برای مثال در آزمون Deploy بخش عمده دانش و مهارت شما در زمینه Troubleshooting محک زده می‌شود. در صورتی می‌توانید آزمون این دوره را با موفقیت پشت سر بگذرانید که بتوانید سناریوهای رفع اشکال را که در 40 سوال مختلف در 4 ساعت مطرح می‌شود را با استفاده از سرور و تجهیزات واقعی شبکه ردیابی کنید و مشکل اصلی را تشخیص و آن را رفع کنید. اخذ این گواهینامه دشوار است و شما بایستی بتوانید در 4 ساعت تمامی Task های سناریو را پاسخ دهید و بایستی نه تنها سرعت عمل بالایی داشته باشید بلکه بدون استفاده از UI دستورات را اجرا کنید.

 

 

اگر موفق به دریافت گواهینامه VCAP بشوید می‌توانید در آزمون VCDX شرکت کنید. این آزمون هم تراز آزمون CCIE شناخته می‌شود و قبولی در آن کار ساده‌ای نیست. برای دریافت این گواهینامه بایستی در مقابل هیئت VCDX بخش آموزش VMware حاضر شوید و با ارائه یک طرح مجازی‌سازی مرکزداده در سطح Enterprise از آن دفاع کنید. نه تنها دانش طراحی مرکزداده بزرگ شما پیش از ورود برای دفاع بایستی ارزیابی شود بلکه پس از قبولی طرح طراحی مرکزداده شما بایستی این طرح حداقل 100 صفحه‌ای را در مقابل اعضای خبره این هیئت دفاع کنید.

در حال حاضر 245 نفر در جهان گواهینامه VCDX را دریافت کرده‌اند و تا آنجا که اطلاع دارم از میان این افراد تنها یک ایرانی به نام آقای امین ناصرپور از آدلاید استرالیا ثبت شده است. از کشورهای حاشیه خلیج فارس تنها یک عربستانی توانسته‌ است گواهینامه VCDX-DV و VCDX-DTM را دریافت کند.

افزودن دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

کد HTML محدود

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type='1 A I'> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id='jump-*'> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • نشانی‌های وب و پست الکترونیکی به صورت خودکار به پیوند‌ها تبدیل می‌شوند.