رفتن به محتوای اصلی
VMware View 7.5

بررسی معماری VMware Horizon View – بخش اول

هر ابزار خوش ساختی برای سازگاری با طیف وسیعی از نیازها بایستی از معماری منعطف و مستحکمی برخوردار باشد تا امکان مقیاس‌پذیری در سطوح مختلف را تحقق بخشد. این مسئله در زمینه معماری راهکار Horizon View هم صدق می‌کند و مهندسین VMware با مجتمع‌سازی بسیاری از قابلیت‌های نرم‌افزاری و البته همزمان ارتباط‌دهی سرویس‌های مختلف بایکدیگر توانسته‌اند در قدم اول زیرساخت مناسب را برای مجازی‌سازی کامپیوتر رومیزی فراهم نمایند و سپس با استقرار پلتفرم‌های کنترلی مناسب فرآیند مدیریت کامپیوترها در سطح امنیت، نرم‌افزارهای کاربردی و اتصال ادوات جانبی را در دست بگیرند و در انتها با جداسازی بخش‌های راهبردی Horizon Suite علاوه بر ایجاد تسهیل و متنوع نمودن عملکردهای مورد نیاز هر سازمان در سطح کامپیوتر رومیزی، شرایطی را ایجاد کنند تا این راهکار در ابعاد بزرگ قابل پیاده‌سازی باشد. چگونگی این کار و اجزای درگیر در این راهکار در ادامه بخوبی نشان می‌دهد که Horizon View در سطح بالا از معماری بسیار جامع و یکپارچه‌ای برخوردار است.

 

اجزای اساسی زیرساخت مجازی Horizon View

تکیه‌گاه و بنیان زیرساخت مجازی VMware Horizon View بر روی مجموعه‌ی VMware vSphere بنا نهاده شده است. راه‌اندازی این راهکار با ایجاد یک کلاستر با توان ظرفیتی بالا از لحاظ پردازش، حافظه و سایر منابع نظیر ذخیره‌سازی و شبکه انجام می‌شود. توصیه می‌شود این کلاستر به‌طور مجزا از کلاستر مدیریت زیرساخت استقرار داده شود تا فعالیت آن سرویس‌ها و سرویس‌های مورد نیاز برای کنترل زیرساخت کامپیوتر رومیزی که بخش عمده آن بر روی ویندوز سرور نصب و پیکربندی می‌شوند خللی در عملکرد یکدیگر وارد نکنند. Horizon View با یک حساب کاربری از پیش تعریف شده در vCenter Server به منابع ESXi دسترسی می‌یابد و می‌تواند به ساختن و یا تنظیم ماشین‌های دسکتاپ مورد نیاز اقدام کند.

فرآیند هویت سنجی، تعریف گروه‌های کاربری، فرآیند تخصیص کامپیوتر به کاربر یا گروه کاربری (entitlement)، برقراری اتصال کلاینت به کامپیوتر و همچنین فعالیت‌های مرتبط با پروفایل کاربران از طریق راه‌اندازی Horizon View Connection Server انجام می‌شود. کاربران با متصل شدن به Connection Serverها می‌توانند کامپیوترهای رومیزی تخصیص داده شده و یا نرم‌افزارهای کاربردی تعیین شده را ببیند و به آن متصل شود. نصب و راه‌اندازی Horizon Connection Server به طور مستقیم بر روی یک ویندوز سرور انجام می‌شود. زیرساخت Horizon View برای اعتبارسنجی کاربران و مدیریت کاربران کامپیوترهای رومیزی به سرویس‌های زیرساخت مایکروسافت مانند Active Directory و Group Policy وابسته است. فرآیند هویت‌سنجی به‌طور ایمن و از طریق حساب‌کاربری فرد در Active Directory انجام می‌شود. به جهت رعایت مسائل مرتبط با توزیع‌بار و تضمین‌دسترسی اغلب چندین Connection Server نصب و پیکربندی می‌شود تا در صورت بروز ایراد در هر یک، سرور دوم به درخواست‌ها پاسخگو باشد. برای نصب این سرورها بایستی از نرم‌افزار Horizon View Replica Server استفاده کرد.

 

View Architecture

 

ارتباط کلاینت‌ها از طریق یک نرم‌افزار با نام VMware Horizon Client با Connection Server برقرار می‌شود و از پروتکل‌های PCoIP، VMware Blast، و RDP برای برقراری ارتباط با کامپیوتر مجازی رومیزی و متصل ساختن دستگاه‌های جانبی سخت‌افزاری مانند USB استفاده می‌شود. در نسخه Horizon View 7.5 دسترسی به کامپیوترهای رومیزی از خارج از سازمان با ابزار مجازی Unified Access Gateway که یک Virtual Appliance است مهیا شده است. UAG یک ابزار لینوکسی است که از امنیت بالایی برخوردار است و مستقیم بر روی ESXi مستقر و پیکربندی می‌شود تا امکان اتصال کلاینت‌ها از این ابزار به Connection Serverها فراهم شود. علاوه براین ابزار از نرم‌افزار VMware Horizon Security Server تحت ویندوز هم می‌توان برای این منظور استفاده کرد. این نرم‌افزار بر روی ویندوز سرور قابل نصب و پیکربندی است اما از برخی از قابلیت‌های VMware Blast پشتیبانی نمی‌کند. این موارد برخی از اجزای اساسی زیرساخت مجازی کامپیوتر رومیزی یا دسکتاپ VMware Horizon View است و در بخش دوم این مطلب ادامه این اجزا بررسی خواهند شد.

 

جمع‌بندی

معماری ماژولار و تفکیک اجزای اساسی زیرساخت Horizon View این امکان را فراهم کرده است تا تجربه کاربر نهایی در استفاده از کامپیوترهای رومیزی مجازی شده بسیار شبیه به یک کامپیوتر واقعی باشد و در عین حال به دور از اشکالات معماری قدیمی کامپیوترهای فیزیکی. این معماری کمک کرده است تا مدیران IT به آسانی با تفکیک سرویس‌ها، درصد بالایی از دسترسی کاربران به کامپیوترها را تضمین کنند و یک مزرعه بزرگ از کامپیوترهای رومیزی را با حداقل پیچیدگی ایجاد کنند.

افزودن دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

کد HTML محدود

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type='1 A I'> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id='jump-*'> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • نشانی‌های وب و پست الکترونیکی به صورت خودکار به پیوند‌ها تبدیل می‌شوند.