رفتن به محتوای اصلی
VMware Horizon View 7 Main Components

بررسی معماری VMware Horizon View – بخش دوم

در بخش اول بررسی اجزای اساسی Horizon View شما را با کارکرد برخی از این اجزا مانند Horizon Connection Server، Horizon Replica Server، UAG و Horizon Security Server آشنا کردم و در ادامه قصد دارم سایر اجزای اساسی این مجموعه را معرفی کنم.
Horizon Enrollment Server یکی از اجزای کلیدی مجموعه Horizon View است که وظیفه هویت‌سنجی کاربران و تخصیص کاربر به کامپیوتر رومیزی مخصوص به خود را برعهده دارد. این سرور در هر استقرار Horizon View باید به صورت جداگانه بر روی حداقل یک نسخه از ویندوز سرور پیاده‌سازی شود تا امکان برقراری یک ارتباط امن از Horizon Client به Virtual Desktop را برای کاربر فراهم سازد. این ارتباط امن از طریق پیاده‌سازی یک Certificate Authority در شبکه ایجاد می‌شود و به این ترتیب ارتباط هر کاربر کامپیوتر رومیزی با تخصیص یافتن گواهینامه‌های امنیتی کوتاه مدت، رمزنگاری می‌شود. در سازمان‌های بزرگ که از ویرایش‌های Advance و Enterprise استفاده می‌شود بایستی دو نسخه از این سرور نصب شود. در این محیط سپس می‌توان برای اجرای سازوکار TrueSSO راهکار VMware Identity Manger را با این راهکار ترکیب نمود. TrueSSO این امکان را فراهم می‌آورد تا یک کاربر با همان نام کاربری و کلمه عبور که یکبار در زمان تخصیص کامپیوتر رومیزی مجازی تخصیص اعتبار یافته به صورت مستقیم در درون سیستم عامل آن کامپیوتر وارد شود و دیگر نیازی به ورود مجدد اطلاعات نداشته باشد. در این میان VMware Identity Manager با اتصال به Active Directory و Connection Server اعتبارسنجی فرآیند را محقق می‌سازد.

 

Horizon View Enrollment Server


View Persona Management یکی از ابزارهای مفید جهت مدیریت پروفایل کاربران کامپیوترهای رومیزی است. این ابزار که در نسخه VMware View 5 معرفی شد این امکان را فراهم می‌سازد تا همزمان‌سازی پروفایل کاربران که در یک فایل سرور ذخیره شده است به‌صورت پویا صورت گیرد. اما چرا این ابزار نقشی اساسی ایفا می‌کند؟ در معماری VDI اغلب اوقات به جهت صرفه‌جویی در منابع ذخیره‌سازی و انرژی کامپیوترهای رومیزی در زمان درخواست کاربر ساخته می‌شود و در دسترس قرار می‌گیرد. از این رو، اطلاعات شخصی کاربر و تنظیمات نرم‌افزارهای کاربردی که در پروفایل کاربر نگهداری می‌شود بایستی به گونه‌ای مدیریت شود که با هر درخواستی قابل بازخوانی باشد. علاوه بر این ابزار، یک ابزار دیگر با نام User Environment Manager یا به اختصار UEM قابلیت‌های مضاعفی را به Persona Management اضافه می‌کند. این قابلیت‌های اضافی در زمینه مدیریت تنظیمات نرم‌افزارهای کاربردی، کنترل تنظیمات محیط کاربری، شخصی‌سازی محیط کامپیوتر، مهاجرت نرم‌افزارهای کاربردی از سیستم‌عاملی به سیستم‌عامل دیگر و در آخر کنترل دسترسی کاربر به منابع شبکه باتوجه به محل و مکان استقرار کاربر می‌باشد. همچنین در نسخه VMware Horizon 7 ابزاری به نام Smart Policies به UEM 9 اضافه شد که امکان تخصیص سیاست جهت مدیریت تنظیمات اجزای مرتبط با کامپیوتر رومیزی را می‌دهد. این اجزا شامل USB Redirection، PCoIP profile، Client drive redirection و رفتار Clipboard می‌شود.

جمع بندی
ترکیب و یکپارچه‌سازی اجزای اساسی راهکار VMware Horizon View این مهم را امکان‌پذیر ساخته است تا کامپیوترهای رومیزی در محیطی چندلایه و با استقراری ایمن از هر کجای شبکه داخلی و شبکه اینترنت با یک فرآیند هویت‌سنجی در دسترس قرار گیرد. و علاوه بر این با کمک‌گیری از ابزارهای مدیریت پروفایل کاربران می‌توان بیش از پیش فرآیند ایجاد کامپیوترهای رومیزی را تنها در چند دقیقه محقق ساخت تا کاربر تجربه یکسانی را در هرکجا و در هر زمان از اتصال خود با کامپیوتر رومیزی داشته باشد.

افزودن دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

کد HTML محدود

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type='1 A I'> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id='jump-*'> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • نشانی‌های وب و پست الکترونیکی به صورت خودکار به پیوند‌ها تبدیل می‌شوند.