رفتن به محتوای اصلی
Hyper-v

به Hyper-V Server 2012 کوچ کنید

این مقاله در شماره سوم خبرنامه ابر منتشر شده است. بالاخره نسخه نهایی Hyper-V Server 2012 شرکت مایکروسافت عرضه شد و آن هم به رایگان!
 نسخه رایگان Hyper-V سرور تفاوتی با نسخه دارای لایسنس این نرم افزار ندارد و تمامی قابلیت‌های این دو نسخه یکسان است. این نسخه یک هایپروایزر نوع دو است و مستقیما بر روی سخت‌افزار نصب می‌شود. این سرورها برای کسانی که می‌خواهند با کمترین هزینه‌ها یک زیرساخت مجازی‌سازی قدرتمند و پرسرعت را راه‌اندازی کنند بهترین انتخاب است.

با توجه به تغییرات عمده این نسخه از هایپروایزر Hyper-V کوچ سرورهای Hyper-V Server 2008 R2 به نسخه جدید به صورت مستقیم امکان پذیر نیست. به این خاطر قصد دارم مراحل مورد نیاز برای این کار را به صورت گام به گام شرح دهم و تجربیاتی را که در این راه کسب شده است با شما به اشتراک بگذارم. برای انجام این ارتقا از قابلیت export/import استفاده شده است و بایستی در زمان استفاده از این ابزار به ترتیب انجام مراحل توجه کنید.

1- عملیات‌های لازم جهت کوچ ماشین‌های مجازی از  Hyper-V Server 2008 R2

گام اول
پشتیبان گیری، پشتیبان گیری و پشتیبان گیری!
اولین و مهم‌ترین موضوعی را که برای هر فرآیند ارتقا یا به روزرسانی مد نظر قرار می‌دهید پشتیبان گیری باشد همیشه بروز مسائل غیرقابل پیش بینی وجود دارد و شرکت‌هایی به بزرگی مایکروسافت نیز ممکن است اشتباه کنند. پس بهتر است یک نسخه پشتیبان از ماشین‌های مجازی تهیه کنید  و در جایی امن ذخیره کنید.

گام دوم
 تمامی ماشین‌های مجازی بر روی سرور Hyper-V Server 2008 R2 را خاموش کنید. اکیدا توصیه می‌شود ماشین‌هایی که در وضعیت Hibernate و یا Resume قرار دارند را به صورت کامل خاموش کنید.

گام سوم
وضعیت Snap-shot تمامی ماشین‌های مجازی را بررسی کنید و مطمئن شوید که تمامیSnap-shot های ماشین‌های مجازی ادغام یا حذف شده‌اند. Snapshot های تهیه شده در نسخه 2 Hyper-V با نگارش جدید Hyper-V یعنی نسخه 3 سازگار نیستند. همچنین تمامی Stateهای ذخیره شده ماشین مجازی نیز بایستی حذف یا ذخیره شوند.

گام چهارم
در بخش تنظیمات شبکه ماشین‌های مجازی مک آدرس  ماشین ها را به صورت Static تنظیم کنید. با این کار پس از اتمام ارتقا مک آدرس ثابتی به ماشین مجازی اختصاص داده خواهد شد و تنظیمات کارت شبکه و مک آدرس مورد استفاده در سیستم عامل تغییر نخواهد کرد و دیگر نیاز به تنظیم آدرس IP  و دیگر تنظیمات شبکه وجود نخواهد داشت.

گام پنجم
هریک از ماشین‌های مجازی را با استفاده از گزینه Export به منبع ذخیره سازی شبکه که سرور Hyper-V 2012 به آن متصل است انتقال دهید.  

2- عملیات‌های لازم جهت کوچ ماشین‌های مجازی به  Hyper-V Server 2012

گام اول
با استفاده از Hyper-V Manager هر کدام از ماشین‌های مجازی را می توانید به سرور جدید انتقال دهید. از بخش Import Virtual Machine ماشین مجازی مورد نظر را انتخاب کنید و به سرور جدید اضافه کنید.

گام دوم
در این مرحله می‌توانید تنظیمات ماشین مجازی را بررسی کنید و در صورت نیاز تغییرات مورد نظر در میزان حافظه رم، تعداد هسته های پردازنده و یا تعداد کارت‌های شبکه متصل به ماشین مجازی را اعمال نمایید.

گام سوم
ماشین مجازی را روشن کنید و اطمینان یابید مراحل فعال شدن ماشین مجازی به صورت کامل با موفقیت انجام شده است.

گام چهارم
به ماشین مجازی لاگین کرده و Hyper-V Integration Services را برای هر یک از ماشین‌های مجازی به روز کنید. این کار از طریق انتخاب گزینه Action -> Insert Integration Services Setup Disk قابل انجام است. این گزینه در نوار فوقانی هر ماشین مجازی قرار داده شده است.

تمامی مراحل برای یک کوچ آسان به Hyper-V Server 2012 در این 9 گام خلاصه شده است. امیدواریم مراحل را به درستی پشت سر بگذارید و از قابلیت‌های ویژه و جدید Hyper-V Server 2012 استفاده کنید.

 

2 دیدگاه‌

افزودن دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

کد HTML محدود

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type='1 A I'> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id='jump-*'> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • نشانی‌های وب و پست الکترونیکی به صورت خودکار به پیوند‌ها تبدیل می‌شوند.