رفتن به محتوای اصلی
s

تنظیمات شبکه ماشین های مجازی - بخش چهارم

دز سه مقاله قبلی با حالت های NAT و Bridged در شبکه های مجازی وی ام ور Workstation آشنا شدید و تنظیمات مرتبط با آن شرح داده شد. همانطور که قول دادم در این بخش تنظیمات شبکه حالت Host-Only را بررسی خواهیم کرد. کارت شبکه Host-only یا بهتر بگویم سوییچ مجازی Host-Only برای اتصال ماشین های مجازی به یک شبکه ایزوله شده استفاده می شود. این شبکه های ارتباطی با دیگر شبکه های شما در ارتباط نیستند و دسترسی آنها به اینترنت نیز ممکن نیست.

با استفاده از ابزار Virtual Network Tools می توانید چندین شبکه از نوع Host-Only بسازید و به ماشین های مجازی یا ماشین های مجازی که تیم شده اند محدوده آدرس IP و VLAN خاصی را اختصاص دهید. شاید با یک مثال کاربرد شبکه Host-Only مشخص تر شود، فرض کنید با استفاده از Workstation دو تیم ماشین مجازی تعریف کرده اید. یکی از تیم ها در Domain ای با نام PersianVM.net قرار دارد و دیگری PersianVM.org در هر یک از تیم ها چندین ماشین مجازی تعریف شده که بر روی آن سیستم عامل مایکروسافت 2012 نصب شده است و سرویس های خاصی را بر روی آن راه اندازی کرده اید. و در شبکه دوم یعنی PersianVM.org چندین ماشین مجازی اما با سیستم عامل ویندوز سرور 2008R2 یا لینوکس Redhat و سرویس های آن نصب شده است.

 

 

در شبکه PersianVM.net بایستی تمامی ماشین های مجازی را به VMnet1 متصل کنید و در شبکه PersianVM.org بایستی یک کارت شبکه مجازی جدید اضافه کنید و تمامی ماشین های مجازی را به شبکه این کارت متصل کنید. در اینجا من از کارت VMnet2 استفاده می کنم.

 

 

می توانید تنظیمات VLAN را از طریق تنظیمات کارت شبکه ماشین های مجازی اعمال کنید و دو Broadcast Domain مجزا ایجاد کنید. ماشین های مجازی موجود در VMnet1 با ماشین های مجازی موجود در VMnet2 از یکدیگر مجزا هستند. بگذارید کار را کمی پیچیده تر کنیم و یک سناریوی کوچک GNS3 اضافه کرده و چند Cloud، روتر و سوییچ به شبکه اضافه کنیم تا شبکه ها به یکدیگر متصل شوند.

با این کار دو شبکه مجزا را به یکدیگر متصل خواهیم کرد و می توانیم با پیاده سازی Trust میان این دو Domain ارتباط یکپارچه ای را در شبکه ها ایجاد کرده و از منابع این دو شبکه به صورت همزمان استفاده کنیم.

جمع بندی

ساده ترین روش ایزوله سازی ماشین های مجازی روشی است که در بالا معرفی شد از این روش می توان برای تست سناریوهای مختلف استفاده کرد.

1 دیدگاه‌

افزودن دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

کد HTML محدود

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type='1 A I'> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id='jump-*'> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • نشانی‌های وب و پست الکترونیکی به صورت خودکار به پیوند‌ها تبدیل می‌شوند.