رفتن به محتوای اصلی
VCAP6-DCV Design Part 2

جزئیات گواهینامه حرفه‌ای طراحی مرکزداده مجازی (VCAP6-DCV Design) – بخش دوم

در بخش اول جزئیات گواهینامه حرفه‌ای طراحی مرکزداده مجازی (VCAP6-DCV Design) اهداف آزمون و مباحث کلی مطرح شد و با کلیات Blueprint آزمون آشنا شدید. در بخش دوم قصد دارم تا شرایط آزمون و منابع اصلی را معرفی کنم. این گواهینامه به مدعای بسیاری از افرادی که آن را دریافت کرده‌اند یکی از دشوار‌ترین آزمون‌های طراحی مرکزداده است و برخی افراد حرفه‌ای پس از 1 یا 2 بار تلاش توانسته‌اند این گواهینامه را اخذ کنند. شرایط آزمون و تعداد سوال‌ها در سال‌های گذشته چندین بار تغییر کرده و به همین خاطر در این مطلب تنها به شرایط نسخه VCAP6.x می‌پردازم.

آزمون طراحی نزدیک به 4 ساعت به طول خواهد کشید. در این زمان شما بایستی سناریوهای آزمون را به دقت بخوانید و مرکزداده مجازی را با توجه به الزامات ذکر شده در سناریو بر روی یک صفحه طراحی که محیطی شبیه نرم‌افزار Visio دارد رسم کنید. همچنین بایستی به سوالاتی که به صورت Drag and Drop ارائه می‌شود پاسخ دهید. مدیریت زمان یکی از چالش‌های اصلی آزمون است و پاسخ به سوالات طراحی امتیاز بیشتری دارد. هزینه شرکت در آزمون 450دلار آمریکا است و شرکت کنندکان بایستی مدرک VCP6-DCV را از قبل کسب کرده باشند. برخلاف گواهینامه VCP-DCV شرکت در دوره آموزشی این آزمون به نام VMware vSphere: Design and Deploy Fast Track [V6]  اختیاری است و اگر از دانش کافی برخوردارید می‌توانید مستقیما در آزمون ثبت‌نام کنید.

توصیه می‌شود برای شرکت در آزمون حدود 2 سال تجربه کار عملی با زیرساخت vSphere داشته باشید و پیش از شرکت در آزمون حدود 3 ماه زمان صرف کنید تا منابع آزمون را بخوانید و مسائل آن را درک کنید.

منابع آزمون

برای اینکه خودتان را برای این آزمون آماده کنید همانند دوره VCP-DCV سعی کنید همه منابع را مطالعه کنید، و علاوه بر منابع رسمی به منابع غیررسمی هم رجوع کنید.

نقشه راه آزمون یا Blueprint آزمون را می‌توانید در صفحه ثبت‌نام آزمون پیدا کنید. این فایل‌ها مهم‌ترین بخش مطالب آزمون را تشکیل می‌دهند و سعی کنید زمان کافی برای خواندن آنها اختصاص دهید. متاسفانه هنوز کتاب رسمی آزمون طراحی برای این نسخه از گواهینامه چاپ نشده و بایستی از خودآموز VCAP5-DCD استفاده کنید. این خودآموز با اینکه قدیمی است ولی بیشتر مطالب لازم را که بایستی درباره طراحی بدانید ذکر می‌کند.

از دیگر کتاب‌هایی که برای این آزمون توصیه شده است کتاب طراحی VMware vSphere از Scot Lowe است. ویرایش دوم این کتاب در تطابق با نسخه جدید vSphere است و مباحث آن برای این آزمون مفید است. علاوه بر منابع اصلی اکثر افرادی که موفق به دریافت گواهینامه آزمون طراحی شده‌اند توصیه‌کرده‌اند تا این 5 کتاب را بخوانید:

همانطور که مشخص است دو کتاب اول بر مسائل طراحی و سبک پیکربندی VMware vSphere برای تطبیق با شرایط و محیط سازمان تمرکز دارد و کتاب سوم اولین کتاب از مجموعه کتاب های معماری مراکزداده است و به آماده‌سازی طرح، مستندسازی، و در آخر ارائه طرح می‌پردازد. کتاب سوم مرجع دستورات PowerCLI است که می‌تواند به عنوان راهنما طروق مختلف مدیریت و نگهداری زیرساخت را با استفاده از PowerCLI و ایجاد اسکریپت آموزش دهد. کتاب موجود در انتهای لیست برای اعضای VMUG رایگان است. این کتاب از منابع قدیمی کلاسترینگ و HA محسوب می‌شود و علاوه بر بررسی عمیق جزئیات مرتبط با منابع پردازشی، شبکه، ذخیره سازی و حافظه، مباحث جدید HA را بررسی کرده است.

اگر شما هم مثل من با تکرار و تمرین مباحث را به یاد می‌سپارید و بدون پیش زمینه و صرفا با خواندن کتاب ممکن است برخی مسائل را فراموشی کنید توصیه می‌کنم ابتدا با سری ویدئوهای VMware vSphere Design کار را شروع کنید و سپس به سراغ ویدئوهای آموزشی vBrowBag بروید، اینگونه درک کلی از کلیات مباحث برایتان ایجاد می‌شود و سپس می‌توانید شروع به مطالعه BluePrint و پس از آن خودآموزها کنید و بهتر مسائل را درک کنید.

افزودن دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

کد HTML محدود

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type='1 A I'> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id='jump-*'> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • نشانی‌های وب و پست الکترونیکی به صورت خودکار به پیوند‌ها تبدیل می‌شوند.