رفتن به محتوای اصلی
Hyper Convergence چیست

زیرساخت Hyperconverged چیست؟

بگذارید مفهوم زیرساخت یکپارچه همگرا یا hyperconverged Integrated Infrastructure را در یک مثال ساده بیان کنم تا درک رویکرد hyper-convergence آسان تر شود. فرض کنید می خواهید یک دیتاسنتر در سطح متوسط را راه‌اندازی کنید و سیستم‌های اطلاعاتی حیاتی سازمان را در آن مستقر کنید. اولویت‌های شما ایجاد یک مرکزداده مدرن و با ضریب اطمینان بسیار بالا است و بایستی بتوانید در صورت نیاز در سریعترین زمان ممکن ظرفیت منابع را افزایش دهید. پس از اینکه نیازها را دریافت کردید و ارزیابی شما از طرح تکمیل شد حالا تلفن را بر می‌دارید. اول به شرکت‌های تامین کننده تجهیزات پردازشی یا سرور زنگ می‌زنید، بعد میروید به سراغ تامین کننده‌های تجهیزات ذخیره‌سازی، بعد به دنبال روتر و سوییچ مناسب کارتان می‌گردید. صبر کنید هنوز تمام نشده است بایستی نرم‌افزاری را که می‌خواهید زیرساخت IT را مدیریت کند انتخاب کنید، پس باید آن را انتخاب و هزینه‌های لایسنس را پرداخت کنید. در قدم آخر زمانی که تمامی این تجهیزات را دریافت کردید یکبار باید سرورها را به صورت فیزیکی نصب کنید، یکبار دستگاه ذخیره سازی SAN یا NAS را یکبار دیگر بایستی سوییچ و روترها را نصب کنید و در آخر بایستی تمامی نرم‌افزارهای زیرساخت مجازی را مانند VMware vSphere، vCenter Server، VMware vSAN به تعداد مورد نیاز و همچنین سایر ابزارهای پشتیبان گیری و همزمان‌سازی مانند VMware Data Protection و Replication را نصب کنید. اگر کار شما بی نقص باشد و هیچ اشتباهی در فرآیند طراحی، خرید، نصب و راه اندازی و پیکربندی نکنید و آن روز روز شما باشد، پس از گذشت چند هفته تازه می توانید بارهای آزمایشی را بر روی سرورها استقرار دهید و تست سرد دستگاه را بگیرید! خسته نباشید.

رویکرد مدرن Hyper-Converged برای حل این مسئله زمان بر، انرژی بر و پر مخاطره طراحی شده است. رویکرد hyper-convergence تمامی منابع پردازشی، ذخیره سازی، و شبکه که در یک زیرساخت IT به آن نیاز دارید را در یکجا به شما تحویل می‌دهد. یعنی شما مرکزداده‌ای تحویل می‌گیرید که از پیش راه‌اندازی و پیکربندی شده است و شما تنها نیاز دارید با یک کلیک آن را روشن کنید.

 

 

Convergence یا همگرایی در این رویکرد به ارتباط و یکپارچگی سیستم‌های درون این معماری مربوط می‌شود. شما بدون نیاز به خریداری یک دستگاه SAN می‌توانید در Appliance Hyper-converged یک مرکز ذخیره سازی مشترک داده داشته باشید. یعنی لایه ذخیره سازی و پردازش و شبکه همگی در هم ادغام شده‌اند و شما با استفاده از یک هسته سیستم عامل مرکز‌داده مانند vSphere ESXi مدیریت کل زیرساخت مجاری را در دست دارید. نه تنها در این رویکرد از جهت ذخیره سازی هزینه های شما به صورت چشم گیری کاهش می یابد و با همان صفحه وب vSphere Web Client منابع ذخیره سازی را مدیریت می کنید بلکه از لحاظ پردازش نیز از منابع استفاده حداکثری خواهید کرد. در هر Appliance چهار هاست مجازی vSphere ESXi اجرا خواهد شد و نه تنها فضای گران قیمت مرکزداده به هدر نخواهد رفت بلکه امکان پیاده سازی سناریوهای پیچیده ای را خواهید داشت که تا کنون قابل تحقق نبوده است. در این سبک برای راه اندازی یک مرکزداده نیازی به خریداری انواع و اقسام تجهیزات مختلف شبکه وجود ندارد و علاوه بر این ضرورتی وجود ندارد تا تکنولوژی های متفاوت هر vendor را در درون سازمان آموزش دهید.

اگرچه مدت زمان زیادی از معرفی یک رویکرد جدید مرکزداده نمی گذرد اما IDC پیش بینی کرده است تا سال 2020 بازار hyperconvergence به 6 میلیارد دلار خواهد رسید. هم اکنون رشد این فناوری سالیانه 25 درصد است.

افزودن دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

کد HTML محدود

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type='1 A I'> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id='jump-*'> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • نشانی‌های وب و پست الکترونیکی به صورت خودکار به پیوند‌ها تبدیل می‌شوند.