رفتن به محتوای اصلی
Windows Server Hyper-V

مزایای هایپر-وی

این مقاله در شماره سوم خبرنامه ابر پرشین وی ام منتشر شده است. اگر شما هم به ویندوز 8 کوچ کرده‌اید دیگر نیازی به خرید نرم افزار مجازی‌سازی نخواهید داشت و سریعا می‌توانید یک بستر مجازی‌سازی قدرتمند را در لپ تاپ یا دسکتاپ خود نصب کنید. اما چرا از هایپر-وی استفاده کنیم؟ این نرم افزار نسبت به سایر نرم افزارهای مجازی‌سازی مانند VMware Workstation یا Oracle Virtual Box چه مزیت‌هایی دارد؟ 

از قابلیت‌های جدید این تکنولوژی جدید به هفت مورد اشاره خواهم کرد:

  1. بهترین عملکرد ماشین‌های مجازی که از سیستم عامل ویندوز استفاده می‌کنند با استفاده از این تکنولوژی تضمین شده است. به اعتقاد مایکروسافت هیچ یک از محصولات عرضه شده در بازارهای مجازی‌سازی سرعت و توانایی‌های واقعی یک ویندوز مجازی شده را به گونه ای که هایپر-وی آن به شما ارائه می‌دهد عرضه نمی کنند.
  2. بسیاری از کاربرانی که مدت‌ها از سیستم عامل و نرم افزارهای ماکروسافت استفاده می‌کنند با قابلیت‌ها و تنظیمات این تکنولوژی مجازی‌سازی آشنا هستند و نیازی به صرف وقت جهت یادگیری مسائل پایه‌ای وجود ندارد.
  3. یکی از مهم‌ترین مزیت‌های این تکنولوژی برای مدیران شبکه و افرادی که به صورت مجازی سرورهای شبکه خود را تفکیک کرده‌اند هماهنگی کامل این نسخه از هایپر-وی با نسخه استفاده شده در ویندوز سرور 2012 است. شما می توانید قبل از شروع به طراحی یک بستر مجازی‌ به صورت واقعی تمامی مراحل پیاده سازی پروژه را به صورت آزمایشی در هایپر-وی اجرا کنید و با نصب سیستم عامل‌های مورد نیاز و نرم‌افزارهای کاربردی شبکه در کامپیوتر شخصی خود به تست و رفع اشکال زیرساخت IT اقدام کنید و سپس پس از بررسی تمامی مسائل در زمانی مناسب تمامی ماشین‌های مجازی را به سرورهای میزبان اصلی هایپر-وی انتقال دهید. همانطور که قبلا اشاره شد هایپر-وی استفاده شده در ویندوز 8 کاملا با معماری هایپر-وی به کار رفته در ویندوز سرور 2012 سازگار است و ساخت ماشین‌های مجازی در ویندوز 8 یا ویندوز سرور 2012 هیچ تفاوتی نخواهد داشت.
  4. مهندسین شبکه با استفاده از خط فرمان قدرتمند مایکروسافت یعنی PowerShell می‌توانند کنترل تمامی عملکردهای این بستر مجازی را بدست بگیرند.
  5. امکان انتقال کامل یک سرور یا کامپیوتر واقعی و تبدیل اطلاعات و سیستم عامل آن به صورت مجازی وجود دارد. با استفاده از نسخه جدید ابزار Disk2VHD این کار امکان پذیر است.
  6. بسیاری از شرکت‌های نرم‌افزاری از جمله شرکت مایکروسافت در سال‌های اخیر یک نسخه نصب شده از نرم‌افزارهای کاربردی خود را تحت فرمت VHDX (فرمت مخصوص ماشین‌های مجازی مایکروسافت) جهت استفاده کاربران قرار می‌دهند. با دانلود و استفاده از این ماشین‌های مجازی، شما دیگر نیاز به پیکربندی تک تک نرم‌افزارهای کاربردی شبکه نخواهید داشت و تنها تنظیمات مورد نیاز خود را اعمال خواهید نمود و با این کار حداقل 4 تا 5 ساعت در زمان خود صرفه جویی نموده‌اید.
  7. در نسخه 8 ویندوز سایر قابلیت‌های مجازی‌سازی نظیر امکان ثبت وضعیت ماشین مجازی (Snap-shot)، اشتراک فایل، افزودن آنی (Hot Plug) حافظه رم، پردازنده، منابع ذخیره‌سازی همانند نسخه قبل وجود دارند.
2 دیدگاه‌

 هر نرم افزاری خصوصیات خاص خودش رو داره و برای مصارف خاصی طراحی میشه، هر تکنولوژی در شرایطی برای سازمان ها کاربرد خاص خودش رو داره، انتخاب بین وی ام ور و مایکروسافت فقط یک انتخاب نرم افزار نیست و به مسائل مختلفی بر میگرده

ولی به هرحال اگر قصد مقایسه زیرساخت مجازی سازی وی ام ور با ماکروسافت را داشته باشیم قطعا امکانات و قابلیت های زیادی در سیستم های حرفه ای در نظر گرفته میشه که در سیستم های دیگر شاید کمتر دیده بشه.

افزودن دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

کد HTML محدود

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type='1 A I'> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id='jump-*'> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • نشانی‌های وب و پست الکترونیکی به صورت خودکار به پیوند‌ها تبدیل می‌شوند.