رفتن به محتوای اصلی
VMware Tanzu Application Service

معرفی راهکار VMware Tanzu و بررسی مزایای آن – بخش اول

رشد و توسعه سیستم‌های اطلاعاتی به مرور با خود الزاماتی را به همراه می‌آورد که شاید بخشی از آن پیش از این فکر شده باشد و در قالب شرایط عملکردی نرم‌افزار موجود قابل مدیریت باشد و بخشی دیگر خیر بایستی از طریق راهکارهای نوین زمینه مناسب آن فراهم گردد. نسل جدید سیستم‌های اطلاعاتی ابر محور از الزامات و خصوصیاتی نظیر ریزسرویس‌ها، استقرار چند ابری، و یا توسعه مداوم و یکپارچه برخوردار است که بایستی سازمان‌های امروزی که بخش بزرگی از کسب و کارشان همانند یک شرکت توسعه نرم‌افزار به کیفیت عرضه خدماتشان در قالب این سیستم‌های اطلاعاتی برمی‌گردد بتوانند به موقع به آن پاسخ دهند. در این راه یکی از معدود راهکارهای جامع و معتبر VMware Tanzu می‌باشد که فرآیند توسعه این سیستم‌ها را از زمان ایجاد، اجرا تا مدیریت آن با مجموعه کاملی از راهکار در زیر چتر واحد Tanzu پشتیبانی می‌کند. با معرفی این راهکار و شمردن مزایای فوق العاده آن سعی خواهیم کرد مسیر رشد و توسعه نسل جدید نرم افزار‌های ابر محور را تسهیل نمائیم.

Tanzu چیست؟

واژه Tanzu یا تانزو در زبان سواحلی به معنی شاخه و در زبان ژاپنی به معنی کمدهای چوبی (قفسه‌های چوبی) یا همان کانتینر است. این قفسه های چوبی از بخش های منطمی تشکیل شده است که هر کدام می تواند از یکدیگر جدا شود و به جای دیگری منتقل شود و همین طور در طراحی آن از درب های کشویی و قفل های مختلف استفاده شده است تا قابلیت استفاده آسان و مناسبی داشته باشند. همانند این مفهوم که در اینجا تشریح شد در زیر مجموعه واژه Tanzu طیف بزرگی از راهکارها عرضه شده است تا بارهای کاری ابر محور به همین سبک به طور منظم و در یک چارچوب استاندارد و مشخص قابل بهره‌برداری باشند.

تحقق Tanzu

جهت به واقعیت رساندن مفهوم Tanzu شرکت VMware گام بسیار بزرگی برداشته است که یک نمونه آن به خوبی در اقدام بر طراحی مجدد هایپروایزر VMware ESXi جهت پشتیبانی از بارهای کاری Tanzu قابل مشاهده است. دریافت این موضوع که سازمان‌های آینده سازمان‌هایی از جنس دیجیتال خواهند شد و سیستم‌های اطلاعاتی ابر محور به حکم بخشی از موجودیت واقعی این سازمان‌ها بدل خواهد شد موضوعی است که Tanzu در دل راهکار اصلی این شرکت اضافه گردید. اما گستره تحقق Tanzu در چه ابعادی است فارغ از نحوه استقرار آن؟ راهکار Tanzu ماموریت دارد تا از ابتدای طراحی یا مدرن‌سازی نرم‌افزار که با محوریت نرم‌افزارهای ابر محور شکل می‌گیرد وارد کار شود و معماری را ارائه دهد که نرم افزار بایستی با آن ایجاد گردد. این مرحله که اولین مرحله از مراحل مدرن‌سازی نرم‌افزار می‌باشد براساس چارچوب توسعه معتبر Spring و سایر چارجوب‌های معتبر نظیر .Net آغاز می‌گردد و در این فاز با بکارگیری چارچوب‌های توسعه با محوریت زبان جاوا طراحی نرم‌افزار شروع می‌گردد. راهکار بکارگرفته شده در این مرحله توسط 5 میلیون نفر از اعضای شرکت Pivotal و شرکت Bitnami که به شرکت VMware پیوسته‌اند سنجش شده است. هر دو این شرکت‌ها در سطح سازمان‌های تجاری بزرگ فعالیت کرده‌اند و از فرهنگ‌ سازمانی بسیار نزدیکی با شرکت VMware برخوردار بوده‌اند و همین مزیت سبب شده است تا در شروع طراحی محصول راهکار Tanzu Application Service یا TAS به عنوان اولین سفیر به مجموعه Tanzu ملحق گردد.

راهکار Tanzu Application Service یا TAS که پیش از این با نام Pivotal Application Service شناخته می‌شد بیش از 7 سال در طراحی و توسعه نرم‌افزار در سازمان‌های بزرگ بین المللی به خدمت گرفته شده است و به سبب عملکرد آن در سطح پلتفرم یا سکو (PaaS) توسعه دهندگان نرم‌افزار می‌توانند فارغ از مسائل مدیریت زیرساخت در لایه‌های پائین‌تر به کد نویسی مشغول شوند. ادغام شرکت Pivotal در شرکت VMware از آنجایی که اداره آن توسط Paul Maritz مدیر اجرایی اسبق شرکت VMware انجام شد توانست تحقق شکل‌گیری راهکار Tanzu را تسریع بخشد.

تیم Tanzu تلاش نمود توسعه نرم افزار را بسیار و بسیار به حالت چابک نزدیک سازد و به این علت بود که راهکار Tanzu Application Catalog یا TAC را به عنوان دومین سفیر Tanzu در مرحله ایجاد ابزارهای ضروری جهت توسعه معرفی نمود. Tanzu Application Catalog یا TAC کاتالوگی از سرویس ها را در دسترس توسعه دهندگان قرار می دهد تا برای مثال در زمان بکارگیری یک سرویس پایگاه داده آن سرویس با یک انتخاب و استقرار ساده در اسرع وقت در دسترس قرار گیرد.

جمع‌بندی

قدرت و توان شرکت VMware به سبب شناخت نرم‌افزارهای کد باز و الزامات نرم‌افزار ابر محور سبب شده است راهکار Tanzu از همان آغاز بکار با دیدی ژرف و چشمانی باز پاسخی مناسب به تمامی جوانب کار داشته باشد. این استراتژی یعنی برخورداری از نگاهی ژرف، ایجاد ابزاری درست و بهبود مداوم آن که از زمان معرفی راهکار VMware ESX 4.0 تا هم اکنون VMware ESXi 7.0 که در نتیجه آن 80% بار های کاری سراسر دنیا بر روی این زیرساخت استقرار یافته است برای شرکت VMware بال پروازی است و سبب خواهد شد راهکار VMware Tanzu در ماموریت خود با هدف مدرن‌سازی نرم‌افزارها دست برتر را داشته باشد.

افزودن دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

کد HTML محدود

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type='1 A I'> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id='jump-*'> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • نشانی‌های وب و پست الکترونیکی به صورت خودکار به پیوند‌ها تبدیل می‌شوند.