رفتن به محتوای اصلی
Xen Server Project

معرفی هایپروایزر XenServer

نرم افزار Xen نتیجه یک پروژه تحقیقاتی در دانشگاه کمبریج است. در سال 2003 آقای لن پرات با تعریف یک پروژه تحقیقاتی این نرم افزار را خلق می‌کند و پس از مدتی یک شرکت با نام XenSource را برای توسعه و پشتیبانی بیشتر این نرم افزار پایه گذاری می‌کند. استفاده از Xen کاملا رایگان است و قدرت این نرم افزار در کدهای باز آن نهفته است. می‌توان گفت از اولین پروژه های مجازی‌سازی است که کدهای آن به رایگان و به طور کاملا شفاف منتشر شد. 
در دنیای لینوکس Xen یکی از معروف‌ترین و محبوب‌ترین هایپروایزرها است. در اکتبر سال 2007 شرکت Citrix با انتشار بیانیه ای خرید XenSource را به طور رسمی اعلام کرد و از آن سال تاکنون توسعه و پشتیبانی این نرم افزار تحت برند شرکت Citrix انجام می‌شود.
Cirtix هم چنان نسخه رایگانی از این سیستم را عرضه می‌کند. البته ویرایش‌های متفاوت این سیستم نیز تولید شده است که قابل خرید است. ویرایش‌های جدید این نرم افزار شامل مورد زیر می‌شود:

 XenServer [Free edition]
 XenServer Advanced Edition
 XenServer Enterprise Edition
 XenServer Platinum Edition

البته Xen نیز مانند هر نرم افزار دیگری بدون ضعف‌ نیست و به همین خاطر قیمت آن به مراتب پایین تر از هایپروایزر vSphere است. برخی دیتاسنترهای بزرگ دنیا به سبب باز بودن متن این نرم افزار و قیمت آن هم چنان از این سیستم برای سرویس دهی به مشتریان استفاده می کنند. در مقالات آینده به بررسی قابلیت های این سیستم خواهم پرداخت.

1 دیدگاه‌

افزودن دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

کد HTML محدود

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type='1 A I'> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id='jump-*'> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • نشانی‌های وب و پست الکترونیکی به صورت خودکار به پیوند‌ها تبدیل می‌شوند.