رفتن به محتوای اصلی
VMware Storage Stack

مقایسه VMware VSA و VMware Virtual SAN

از زمان انتشار نسخه آزمایشی VMware Virtual SAN بحث‌ها و سوال های زیادی در رابطه با دو محصول شرکت وی‌ام ور Virtual SAN و Virtual Storage Appliance مطرح شده است. با وجود اینکه این دو راهکار مسئول ذخیره سازی داده هستند اما استفاده از آن‌ها شرایط خاص خود را دارد. Virtual Storage Appliance که در سال‌های گذشته مورد استفاده قرار گرفته و چندین نسخه از آن منتشر شده است یک ابزار مجازی است که ذخیره سازی داده‌ها را در زمانی که از 2 یا 3  هایپروایزر استفاده می‌شود برعهده دارد. VSA اغلب در محیط‌های کوچک  استفاده می‌شود و بار پردازش ذخیره سازی قابل توجهی بر روی آن قرار ندارد. راه اندازی و تنظیمات VSA ساده و سریع انجام می‌شود و نصب آن در یک بستر مجازی کوچک انتخابی موجه است.

Virtual SAN همانطور که در مقاله معرفی آن ذکر شد برپایه هسته VMware vSphere طراحی شده است و یک ابزار مجازی نیست. این راهکار حداقل به 3 میزبان مجازی نیاز دارد و هر یک از میزبان‌ها بایستی به صورت کلاستر شده و با استفاده از سوییچ‌های توزیع شده یا استاندارد وی‌ام ور تنظیم شوند. این راهکار برای استفاده در محیط‌های بزرگ که نیاز به سرعت بالای دسترسی به اطلاعات و استفاده از درایوهای SSD دارند طراحی شده است و زیرساخت مجازی برای استفاده از آن بایستی برنامه ریزی، طراحی و پیاده سازی شود. با تعریف سیاست‌های ذخیره سازی در Virtaul SAN مدیریت ذخیره سازی در سال‌های آینده به آسانی برای شما امکان پذیر است و بستری قابل انعطاف و پایدار خواهید داشت. تنظیم استفاده از این راهکار شرایط متفاوتی نسبت به VSA دارد و بایستی قبل از نصب شرایط و تنظیمات نصب آن را مطالعه کنید. برای مثال در Virtual SAN درایوهای SSD فضای ذخیره سازی را افزایش نمی‌دهند و یا تنظیمات RAID در Virtual SAN قابل استفاده نیست و دیسک‌ها با استفاده از تکنولوژی RAID در نرم افزار کنترل و مدیریت می‌شوند.

پیشنهاد می‌کنم این دو نرم افزار را در VMware Workstation تست و بررسی کنید تا با خصوصیات و امکانات هر یک بیشتر آشنا شوید.

افزودن دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

کد HTML محدود

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type='1 A I'> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id='jump-*'> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • نشانی‌های وب و پست الکترونیکی به صورت خودکار به پیوند‌ها تبدیل می‌شوند.