رفتن به محتوای اصلی
vCenter Update Manager

نحوه استفاده از نرم‌افزار Host Update Utility

در سری مطالب ارتقای vSphere ESXi نکات مهم که بایستی پیش از ارتقای هاست های مجازی به یاد داشته باشیم را مرور کردم. در اینجا به روزرسانی زیرساخت مجازی را با استفاده از نرم افزار Host Update Utility دنبال می کنیم.

ابتدا وارد نرم‌افزار vCenter Server شده یا در صورتی که vSphere Client را به‌همراه vSphere Host Update Utility نصب کرده اید وارد آن نرم‌افزار شوید. به مسیر زیر بروید:
Start > All Programs > VMware > vSphere Host Update Utility 4.0

در قسمت Host List سرور ESX ای را که می خواهید ارتقا دهید انتخاب کنید و بر روی دکمه ی Upgrade Host کلیک کنید.


مسیر فایل ISO دیویدی را وارد کنید یا با کلیک بر روی دکمه ی Browse مکان فایل را انتخاب کنید. فایل را بیابید بر روی آن کلیک کرده و سپس دکمه Open را بزنید و سپس به مرحله بعدی بروید.


موافقت نامه و قوانین استفاده از نرم‌افزار را تایید کرده و به مرحله‌ی بعد بروید.
اطلاعات حساب کاربری میزبان که شامل نام کاربری root و کلمه عبور آن می شود را وارد کنید. به مرحله‌ی بعد بروید. ممکن است پیام خطایی با مضمون «نیاز به تغییر وضعیت سرور ESX به وضعیت Maintenance mode» ظاهر شود در این صورت با استفاده از نرم‌افزار vSphere Client به سرور ESX وصل شوید و وضعیت سرور‌ میزبان را پیش از رفتن به مرحله بعدی به وضعیت مذکور تغییر دهید.


سپس datastore محلی یا Local را که می خواهید دیسک سخت مجازی (.vmdk) کنسول خدمات در آنجا ذخیره شود را انتخاب کنید. شما حداقل به 8.4 گیگابایت فضا نیاز خواهید داشت. با انتخاب دکمه Next به مرحله بعد بروید.

 

در پنجره Post Upgrade Options (تنظیمات پیش از ارتقا) با انتخاب گزینه Attempt To Reboot Host And Rollback Upgrade In Case Of Failure آن را فعال کنید. همچنین در صورتی که قصد دارید از اسکریپتی در زمان ارتقا استفاده کنید در قسمت postupgrade script آن را وارد کنید. به مرحله بعدی بروید.


در پنجره «آماده برای اتمام مراحل» روی دکمه Finish کلیک کنید. مراحل پیشرفت ارتقا را دنبال کنید. در شرایطی که ارتقا با شکست روبرو شود دستور عقب‌گرد صادر خواهد شد و سرور ESX به وضعیت سابق خود در ویرایش 3.5 باز خواهد گشت.

اگر در زمان ارتقای سرور وارد کنسول شوید می توانید در هر مرحله مراحل پیشرفت ارتقای سرور را مشاهده کنید. در بار اول و یا دوم این کار برای شما جذاب خواهد بود.

 

چنانچه تمامی مسائل بخوبی پیش رود شما پنجره زیر که مبنی بر ارتقا موفقیت‌آمیز سرور به نسخه ESX 4.x است را مشاهده خواهید کرد.


________________________________________
همچنین می توانید از نرم‌افزار vCenter Update Manager برای ارتقا چندین سرور میزبان نسخه 3.5 که توسط نرم‌افزار vCenter متصل و مدیریت شده‌اند استفاده کنید.
 

2 دیدگاه‌

اگر سرویس های حیاتی بر روی هاست ها دارید توصیه می کنم با انتقال ماشین ها با هاست های دیگر در کلاستر به صورت دستی patach ها را نصب کنید یا ارتقا بدید. توصیه می کنم پیش از گذشت 6 ماه به نسخه های جدید ارتقا ندید به این خاطر که به روزرسانی هاست ها بر روی کل زیرساخت شامل ماشین های مجازی، تجهیزات شبکه و امنیت تاثیر گذار است.

افزودن دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

کد HTML محدود

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type='1 A I'> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id='jump-*'> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • نشانی‌های وب و پست الکترونیکی به صورت خودکار به پیوند‌ها تبدیل می‌شوند.