رفتن به محتوای اصلی
دسترسی به میزبان های مجازی

نحوه تخصیص دسترسی به یک سرور خاص

عدم تنظیم دسترسی ها برای کاربران و کسانی که بایستی با ماشین های مجازی کار کنند و تنظیمات آن را تغییر دهند یکی از مسائل اجتناب ناپذیر است. در اکثر اوقات بهترین گزینه برای تخصیص دسترسی ساخت یک گروه کاربری و اختصاص دسترسی به گروه یا استفاده از گروه های کاربری پیش فرض سیستم است. توصیه می کنیم همیشه در هر محیطی تنها دسترسی های لازم را به افرادی که به کار با ماشین مجازی مشغول هستند اختصاص دهید و سطح دسترسی به تنظیمات ذخیره سازی، شبکه، پشتیبان گیری را از کاربران عادی سرور محدود کنید. 

در این قسمت آموزش ایجاد حساب کاربری و ساخت گروه کاربری را به صورت تصویری شرح می دهم.

بر روی برگه Users & Groups (کاربران و گروه ها) موجود در سمت راست پانل اطلاعاتی کلیک نمائید. با این کار دو دکمه ی نمای Users (کاربران) و Groups (گروه ها) نمایش داده خواهد شد. در اینجا امکان مشاهده، ساخت و ویرایش کاربران و گروه ها در سرور میزبان را خواهید داشت. یکی از مسائلی که متوجه آن شده ایم امکان مشاهده برگه Users & Groups تنها در زمان اتصال مستقیم به سرور میزبان از طریق نرم‌افزار vSphere Client است. تنها هنگامی‌ فهرست کاربران و گروههای دسترسی در Domain را مشاهده خواهید کرد که به وسیله نرم‌افزار vCenter متصل شده باشید.

۲- با کلیک سمت راست بر روی فضای خالی محیط یک منو ظاهر خواهد شد و امکان ساخت کاربر جدید را به شما خواهد داد. گزینه Add (افزودن) را انتخاب کنید.

۳- هنگامی که پنجره Add New User نمایش داده شود در هر دو قسمت Login (نام کاربری) و User Name (نام کاربر) نام کاربر را وارد نمائید. همچنین یک کلمه عبور در قسمت Password (کلمه عبور) و Confirm Password (تایید کلمه عبور) نیز وارد نمائید. سپس گروه کاربری مورد نظر را از منوی بازشو انتخاب کنید. در پایان دکمه ی OK را بزنید.

۴- با مشاهده نام کاربر جدید در فهرست کاربران از ساخت آن مطمئن شوید.


۵- مرحله بعدی بررسی امکان استفاده از حساب کاربری ساخته شده و ورود به سرور میزبان از طریق یک رابط دسترسی از راه دور همانند SSH است. این موضوع از اهمیت بسیاری برخوردار است به این جهت که برخی از فعالیت ها و همچنین اکثر اوقات در زمان عیب‌یابی سیستم، این حساب کاربری برای دسترسی از راه دور به سرور میزبان مورد نیاز است.

2 دیدگاه‌

ممنون بنده یه سوالی داشتم راجع به اینکه وقتی یه سرور vmware esxi وقتی نصب میکنیم آیا این امکان هست که سرور دیگری را هم به صورت mirror برای آن تعریف کنیم؟ یا راه های دیگری مشابه این کار؟ اگه هست ممنون میشوم یک مقاله در اختیارم قرار دهید با تشکر فراوان

بله، این امکان وجود دارد که سرورهای مجازی در یک کلاستر قرار بگیرند و در صورت بروز اشکال سخت افزاری یا نرم افزاری سرور دیگری جایگزین سرور قبلی شود. در این رابطه مقاله ای در دست دارم که در هفته های بعد منتشر می شود.

افزودن دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

کد HTML محدود

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type='1 A I'> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id='jump-*'> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • نشانی‌های وب و پست الکترونیکی به صورت خودکار به پیوند‌ها تبدیل می‌شوند.