رفتن به محتوای اصلی
همزمان سازی زمان ماشین های مجازی

نحوه تنظیم NTP در VMware ESX

تنظیمات زمان در زیرساخت مجازی از طریق مکانیزیم های مختلفی امکان پذیر است. امکان تنظیم همزمان سازی زمان میزبان های مجازی و ماشین های مجازی از طریق دامین کنترلر وجود دارد و یا می توانید تنظیمات زمان را از طریق میزبان به ماشین های مجازی اعلام کنید. این همزمانی از طریق VMware Tools انجام می پذیرد و تمامی ماشین هایی که این ابزار بر روی آن نصب و تنظیم شده است تغییرات زمانی را دریافت می کنند.

در این قسمت تنظیمات همزمان سازی زمان از طریق سرویس NTP میزبان مجازی را بیان خواهم کرد. 

در زمان ورود به vCenter Client صفحه نخست یا Home نمایش داده می‌شود.

 

با کلیک بر روی آیکون Inventory می‌‌توانید تنظیمات میزبان را به سبک کلاسیک مشاهده کنید.

 

با کلیک بر روی سرور میزبان چندین برگه در سمت راست نمایش داده می شود. بر روی برگه Configuration کلیک کنید تا تنظیمات NTP را انجام دهید.

جهت دسترسی به تنظیمات NTP بایستی از نوار سمت چپ از بخش Software لینک Time Configuration را انتخاب کنید. از آنجایی‌ که سرور میزبان به تازگی راه انداری شده است هیچ گونه آدرس سروری برای این تنظیمات وجود ندارد. برای افزودن آدرس سرور‌ی که این سرویس را در شبکه ارائه می‌‌دهد بر روی لینک Properties موجود در بالای صفحه در قسمت گوشه سمت راست کلیک کنید.


سرویس NTP Client از قبل اجرا شده است اما برای افزودن آدرس IP سرور بایستی بر روی گزینه تنظیمات Options کلیک کنید.


پنجره ای با نام NTP Daemon (ntpd) Options باز خواهد شد. در قسمت چپ بر روی گزینه NTP Settings کلیک کنید و یک یا چندین آدرس IP سرور برای همزمان سازی زمان سرورهای ESX وارد کنید. در آخر دکمه ی OK را کلیک کنید.

گزینه Restart NTP Service To Apply Changes را فعال کنید تا سرویس NTP مجددا اجرا شود. بر روی دکمه ی OK کلیک کنید.

در پنجره Time Configuration روی دکمه ی OK کلیک کنید.

در آخر سرویس NTP در وضیعت فعال قرار دارد و تنظیمات NTP سرور‌ را می توانید مشاهده کنید.

اکنون زمان خوبی برای تخصیص مجوز سرور ESX است. نیازی به تخصیص مجوز به سرورهایی که به صورت مجزا (انفرادی ) فعالیت می کنند نیست زیرا در زمان دیگری می توان این کار را انجام داد. سرورهای میزبانی که به تازگی نصب شده دارای دوره زمانی ۶۰ روزه جهت استفاده آزمایشی است.

در اغلب اوقات شما مجوز سرورها را پس از اتصال آنها به نرم‌افزار vCenter تخصیص خواهید داد. در شرایطی خاص می توانید یک مجوز را به یک سرور‌ی انفرادی تخصیص دهید. در مقاله نحوه تخصیص License انفرادی به شما نشان خواهیم داد که چگونه به یک سرور‌ انفرادی مجوز دهید.
 

2 دیدگاه‌

سلام جناب آقای طوفانیان
مشکل بزرگ اینه که EXI 5.1 با سرور دایمن sync نمیشه و تمام کارهای بالا رو انجام دادم بلکه بر عکس زمان سیستم ها هم در restart تحت ESX بهم میریزن
لطفا راهنمایی کنید ..با تشکر فراوان

افزودن دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

کد HTML محدود

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type='1 A I'> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id='jump-*'> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • نشانی‌های وب و پست الکترونیکی به صورت خودکار به پیوند‌ها تبدیل می‌شوند.