رفتن به محتوای اصلی
نصب VMware ESXi 4.1

نصب و تنظیم vSphere ESXi - بخش دوم

کامپیوتر خود را از طریق دیسک دیویدی نرم‌افزار راه اندازی کنید تا زمانی که صفحه زیر ظاهر شود. در این مرحله «ثانیه شمار» شروع به شمارش کرده و در صورتی که کلیدی را فشار ندهید نصب در محیط گرافیکی به صورت اتوماتیک انجام خواهد شد. به سایر گزینه ها توجه کنید. در صورتی که سخت‌افزار مورد استفاده قابلیت پشتیبانی نصب در محیط گرافیکی را ندارد، روش نصب در محیط متنی را انتخاب کنید. نتیجه نهایی در این محیط مشابه محیط گرافیکی است. 

در صفحه معرفی با انتخاب دکمه Next به مرحله بعدی بروید.

موافقت‌نامه کاربر نهایی را تایید نموده و به مرحله بعد بروید.
زبان صفحه کلید به صورت پیش‌فرض بر روی زبان انگلیسی است. زبان مناسب را انتخاب و سپس به مرحله بعدی بروید.

 

دستگاه ذخیره سازی را انتخاب کنید. در اغلب موارد شما قادر خواهید بود فهرستی از دستگاه های ذخیره سازی محلی را مشاهده کنید. چنانچه در زمان نصب سرور میزبان به سایر دستگاههای ذخیره سازی متصل باشد، فهرستی از آن را مشاهده خواهید کرد. به یاد داشته باشید با توجه به تنظیمات جاری سیستم، احتمال ظاهر نشدن مرحله مذکور وجود دارد. مطمئن شوید تنها یک منبع یا دستگاه ذخیره سازی محلی (Local Storage) انتخاب شده است و سپس به مرحله‌ی بعدی بروید.
در مرحله‌ی نصب درایورهای اضافی دکمه Next را انتخاب کنید.


در این مرحله شما می توانید شماره سریال مجوز نرم‌افزار را وارد کرده یا گزینه اجرای نرم‌افزار در وضعیت آزمایشی را انتخاب کنید. در این صورت شما می توانید به مدت ۶۰ روز به صورت آزمایشی، از تمامی‌ امکانات قابل دسترس در نرم‌افزار استفاده کنید. پس از پایان این مدت چنانچه مجوز مناسب تهیه نشده باشد، تمامی‌ قابلیتهای سیستم غیرفعال خواهد شد. در آن زمان برای ادامه استفاده از نرم‌افزار به نصب مجوز مجاب خواهید شد. یکی از روش ها را انتخاب و به مرحله بعدی بروید.

 

در صفحه تنظیمات شبکه، از منوی بازشونده کارت شبکه هایی را انتخاب کنید که برای مدیریت سرور از آن استفاده خواهید کرد. این کارت شبکه فیزیکی در زمان ایجاد اولین سوئیچ مجازی استفاده خواهد شد و احتمالا به بخش مدیریت میزبان متصل می‌شود. از آنجایی که اکثر سرورها دارای چندین درگاه کارت شبکه فیزیکی هستند، در زمان انتخاب بایستی با انجام چندین تست، کارت شبکه فیزیکی مورد نظر خود را بیابید. چنانچه در شبکه خود از تگ های VLAN  استفاده می کنید، شناسه آن را در قسمت VLAN Settings وارد کنید و سپس به مرحله بعد بروید.

 

در این مرحله بایستی اطلاعات نشانی IP مناسب را وارد کنید. به علاوه یک نام مناسب در دامنه  (FQDN)، بایستی به میزبان اختصاص داده شود. دکمه جدید Test These Settings این امکان را می‌دهد تا از صحت کارت شبکه انتخاب شده در مرحله پیشین، مطلع شوید. گزینه‌ای سودمند! دکمه Next را بزنید.

 

در صفحه بعدی، برنامه نصب امکان استفاده از تنظیمات پیش‌فرض پارتیشن بندی (راه‌اندازی استاندارد) یا استفاده از تنظیمات سفارشی (راه‌اندازی پیشرفته) را به شما می دهد. در این نسخه از نرم‌افزار با توجه به حذف امکان نصب مستقیم نرم‌افزارهای سفارشی شده یا ابزارها در کنسول خدمات، نیاز به سفارشی سازی فضای دیسک به شدت کاهش یافته است. با توجه به این تغییرات دیگر نیازی به ساخت پارتیشن‌های سفارشی مانند /tmp و یا /opt نیست و فضای پیش فرض تعریف شده در اکثر شرایط کفایت می‌کند. یکی از تغییرات عمده در این نسخه از نرم‌افزار نحوه ذخیره سازی کنسول خدمات است که برخلاف گذشته مستقیماً به پارتیشن‌های میزبان دسترسی نداشته و به صورت یک فایل دیسک سخت مجازی (VMDK) در آمده است. دکمه Next را بزنید.

 

یک جعبه محاوره‌ای ظاهر می‌شود و پیغام هشداری پیرامون حذف اطلاعات به سبب فرمت دیسک دریافت خواهید کرد.

 

در مرحله بعد منطقه زمانی را تنظیم خواهید کرد. صفحه جدید Time Zone Settings نسبت به ویرایش قبلی نرم‌افزار کاربر پسند تر است. انتخاب دقیق شهر از روی نقشه برای تنظیم منطقه زمانی بسیار آسان است. علاوه بر این می توانید با کلیک بر روی دکمه Advanced منطقه زمانی را انتخاب کنید. در اینجا منطقه زمانی خود را انتخاب کنید و دکمه Next را بزنید.
صفحه بعدی گزینه جدیدی است جهت ورود نشانی سرور سرویس NTP، که امکان هم‌زمان سازی ساعت سخت‌افزار توسط میزبان ESX را می دهد. گرچه شمای گرافیکی نمایش دهنده یک سرور زمان به روی اینترنت است اما در اغلب مواقع این سرور در داخل شبکه محلی به ارائه سرویس به سرویس گیرندگان می‌پردازد. شما می توانید در زمان دیگری تنظیمات را به صورت دستی وارد نمائید. دکمه Next را بزنید.

 در این صفحه می‌توانید کلمه‌عبور کاربر root را با توجه به سیاست های امنیتی محیط خود تعیین کنید. به‌علاوه امکان تعریف یک حساب کاربری ثانویه جهت دسترسی از راه دور به سرور با استفاده از پروتکل پوسته ایمن  (SSH) وجود دارد. در زمان اتمام کار، دکمه Next را بزنید.

 

در صفحه خلاصه وضعیت، تنظیمات خود را مجدداً بررسی کنید و اطمینان یابید موارد انتخاب شده صحیح می باشند. برای بازبینی موردی تنظیمات میتوانید از دکمه Back استفاده کنید تا صفحه مورد نظر ظاهر شود. تمامی‌ تنظیمات و اطلاعات انتخاب شده به‌طور خودکار محفوظ خواهند ماند. چنانچه همه موارد به نظر درست می رسد دکمه Next را برای آغاز مراحل نصب بزنید.

 

زمانی که مراحل نصب به پایان رسید دکمه Next را برای نمایش آخرین صفحه بزنید.
در آخرین صفحه نصب، به نشانی های فهرست شده دقت نمائید. این نشانی ها جهت اتصال با سرور میزبان و دانلود احتمالی نرم‌افزار vSphere Client (رابط مدیریتی نرم‌افزار vSphere) مورد استفاده قرار خواهد گرفت. برای راه‌اندازی مجدد سرور بر روی دکمه Finish کلیک کنید.
هنگامی‌که سرور به‌طور خودکار شروع به راه اندازی می کند، یک منوی جدید و متفاوت با ویرایش ۳.۵ نرم‌افزار نمایش داده می شود.

 

هرگاه مراحل بوت سیستم به پایان رسید صفحه وضعیت نمایش داده خواهد شد. یکی از تغییرات سوال برانگیز نسبت به نسخه های پیشین در این قسمت، حذف نام میزبان یا نام FQDN سرور میزبان است که در نسخه 4 ESX روی می دهد. تنها نشانی، نشانی IP میزبان است. با فشردن همزمان کلیدهای Alt+F۱ میتوانید وارد کنسول محلی شوید. 

به مرحله ۱۱ رجوع کنید و با استفاده از پروتکل SSH از راه دور به سرور میزبان وارد شوید. شکل زیر نمایش دهنده‌ی دیسک های مجازی کنسول خدمات است. نامگذاری فایلها با اسامی‌ esxconsole-flat.vmdk و esxconsole.vmdk این موضوع را روشن می سازد.

 

برای نمایش پارتیشن های لینوکسی واقعی فشرده‌ شده در درون فایل esxconsole-flat.vmdk، می توانید با استفاده از پروتکل SSH به سرور ESX متصل شده و دستور vdf –h را اجرا نمائید. سه پارتیشن اول، پارتیشنهای استاندارد لینوکسی هستند که با تنظیمات پیش فرض ایجاد شده اند.

________________________________________
دو نسخه از نرم‌افزار ESXi ارائه شده است: نسخه قابل نصب و نسخه نصب شده. نسخه نصب شده توسط شرکت های سخت‌افزاری به صورت مستقیم بر روی سرور «نصب شده» است. نسخه قابل نصب ESXi همانند نگارش ESX است، با این تفاوت که کنسول خدمات در این سرور به طور کامل عملیاتی نیست. مراحل نصب نسخه قابل نصب ESXi در مقاله نحوه نصب ESXi از یک فایل ISO بیان شده است.
 

افزودن دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

کد HTML محدود

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type='1 A I'> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id='jump-*'> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • نشانی‌های وب و پست الکترونیکی به صورت خودکار به پیوند‌ها تبدیل می‌شوند.