رفتن به محتوای اصلی
نصب از طریق iLO

نصب و تنظیم vSphere ESXi - بخش سوم

در این قسمت مراحل نصب vSphere ESXi را از طریق فایل image نرم افزار دنبال خواهیم کرد. یکی از ساده ترین روش های نصب هایپروایزر ESXi از راه دور، نصب از طریق کنسول های مدیریت راه دور سرورها است. این کنسول در سرورهای HP به صورت پیش فرض فعال است و با تخصیص لایسنس مجاز امکان استفاده از قابلیت های حرفه ای مانند لود کردن سی دی و مانیتورینگ سرور از راه دور فعال خواهد شد. مراحل ادامه نصب پس از لود شدن کنسول همانند مراحل نصب Local است تنها بارگذاری image از طریق کامیپوتر شخصی شما انجام می شود. در ادامه مراحل این روش را توضیح میدهم.

با بوت سرور از طریق دیسک دیویدی یا فایل ISO نرم‌افزار ESXi نسخه قابل نصب، صفحه خوش‌آمد گویی مشابه آنچه در اینجا آمده است ظاهر خواهد شد. در این صفحه سه گزینه جهت انتخاب وجود دارد: Cancel (انصراف)، Repair (تعمیر) و Install (نصب). چنانچه یک فایل مشکل‌زا در سیستم ایجاد شده باشد و یا سرور ESXi پس از نصب وصله بروزرسانی قادر به راه‌اندازی سیستم نباشد، انتخاب گزینه Repair برای بازگشت سرور به حالت پایدار به شما کمک خواهد کرد. در وضعیت فعلی با انتخاب گزینه Install از ابتدا شروع به نصب یک میزبان ESXi جدید خواهیم کرد. در صورتی که آماده‌اید برای ادامه کلید Enter را بزنید.

با فشردن کلید F۱۱ موافقت نامه را تایید کنید.
صفحه بعدی امکان انتخاب محل ذخیره‌سازی که نصب در آن انجام می‌شود را به شما می‌‌دهد. نرم‌افزار ESXi تنها از دیسک‌های سخت SAS،  SATA و SCSI پشتیبانی می‌کند. در زمان چاپ این کتاب استفاده از Fiber Channel به صورت آزمایشی پشتیبانی می شود و دستگاه های ذخیره سازی بر پایه IP پشتیبانی نمی‌شوند. توصیه می شود در زمان نصب سیستم سایر منابع ذخیره سازی را از سیستم جدا کنید و تنها منبع ذخیره سازی محلی (Local) در دسترس قرار گیرد.
 
 
برای شروع نصب کلید F۱۱ را بزنید.
در پایان نصب، راه‌اندازی مجدد سیستم الزامی‌ است.
پس از اتمام راه‌اندازی مجدد سیستم، صفحه وضعیت سرور ESXi که با ویرایش ESX (دارای کنسول خدمات) ظاهری کاملاً متفاوت دارد ظاهر می شود. در اینجا دو گزینه برای انتخاب وجود دارد: کلید F۲ برای سفارشی‌سازی تنظیمات سیستم و کلید F۱۲ برای راه‌اندازی مجدد و خاموش نمودن سیستم. برخلاف سرور ESX تاکنون امکان تنظیم نشانی IP، نام میزبان و کلمه عبور در زمان نصب به شما داده نشد. برای این کار کلید F۲ را بزنید. 
 
 
اولین قدم تنظیم کلمه عبور کاربر root است. در صورت لزوم گزینه Configure Password را انتخاب نموده و کلید Enter را بزنید.
 
 
از آنجایی‌ که اولین اقدام شما جهت تعیین کلمه عبور است، با تکمیل قسمت‌های New Password و Confirm Password یک کلمه عبور وارد کرده و کلید Enter را بزنید.
 
 
سپس گزینه Configure Management Network (پیکربندی شبکه مدیریت سیستم) را از فهرست انتخاب نموده و کلید Enter را بزنید. یک پنجره محاوره‌ای به نمایش خواهد آمد و به شما امکان پیکربندی نشانی IP و DNS را می‌دهد. گزینه IP Configuration را انتخاب کرده و کلید Enter را فشار دهید. پنجره محاوره‌ای شما را قادر می‌سازد تا تنظیمات را از طریق پروتکل DHCP دریافت کنید یا یک نشانی IP ثابت را درج نمائید. بهترین تجربه، استفاده از یک نشانی IP ثابت است. دیگر قسمت هایی که بایستی پیکربندی نمائید نشانی IP کارت شبکه مدیریت سیستم، نشانی subnet mask (نشانی زیرشبکه) و default gateway (درگاه پیش فرض) است. این اطلاعات را وارد کنید و کلید Enter را بزنید.
 
گزینه DNS Configuration را انتخاب و کلید Enter را بزنید. با این کار پنجره محاوره‌ای پیکربندی ظاهر می‌شود و می‌توانید دو نشانی IP‌های DNS و نام FQDN سرور را وارد نمائید. پس از ورود اطلاعات کلید Enter را فشار دهید.
 
 
برای برگشت به صفحه System Configuration از کلید Esc استفاده کنید. گزینه Restart Management Network را برای راه‌اندازی مجدد شبکه مدیریت سیستم انتخاب کرده و کلید Enter را بزنید. فشردن کلید Y نیز منجر به راه‌اندازی مجدد شبکه مدیریت سیستم می شود و تمامی‌ تغییرات ثبت خواهد شد.
 
هرگاه شبکه‌ی مدیریت سیستم تنظیم گردید، برای خروج از کنسول محلی کلید Esc را بزنید. با این کار شما به صفحه وضعیت ESXi باز می‌گردید.
سایر تنظیمات پیکربندی سیستم مانند تنظیمات پروتکل NTP و مجوز نرم‌افزار با استفاده از نرم‌افزار vSphere Client قابل تنظیم است.
________________________________________
هنگامیکه مراحل مقدماتی نصب سرور ESX/ESXi به پایان رسید بایستی سه عملیات دیگر نیز در سرور ESX صورت پذیرد: تنظیم NTP، تنظیمات مجوز نرم‌افزار و ساخت یک حساب کاربری عادی. برای انجام هر یک از این تنظیمات می توانید از نرم‌افزار vSphere Client استفاده و به میزبان ESX متصل شوید.
برای نصب این نرم‌افزار می توانید از سی‌دی vSphere استفاده کنید یا آن را از صفحه وب سرور میزبان جدید دانلود کرده و نصب کنید.
 
 
از طریق یک مرورگر اینترنتی به نشانی IP میزبان ESXi (http://IP_address_ESXi_server) رفته و برای دانلود و نصب آن بر روی لینک نمایش داده‌ شده در قسمت بالای صفحه سمت چپ کلیک کنید.
شکل نصب نرم‌افزار vSphere Client از طریق وب نصب این نرم‌افزار بسیار آسان است. یکی از مراحلی که به تازگی به این نسخه افزوده شده به شما امکان به روزرسانی تنها یک میزبان را می‌دهد (برای سرورهایی که از نرم‌افزار vCenter Server استفاده نمی کنند). ابزار به روزرسانی میزبان نرم‌افزار vSphere امکان ارتقا نرم‌افزار سرورهای ESX ۳.x و ESX ۳.۵i را به نرم‌افزار ESX 4.۰ و ESXi 5.۰ می‌دهد. همچنین امکان استفاده از این ابزار جهت به روزرسانی میزبان‌های ESXi ویرایش 5 وجود دارد. این ابزار برای محیط هایی طراحی شده است که دارای ۱۰ یا کمتر از ۱۰ میزبان هستند و نرم‌افزار vCenter Server و VMware Update Manager را در اختیار ندارند. شکل ۵-۱ نمایش دهنده‌ی گزینه ای است که بایستی برای نصب این قابلیت جانبی انتخاب شود.
شکل گزینه نصب ابزار به‌روزرسانی میزبان نرم‌افزار vSphere ویرایش ۴.۰
 
 
به یاد داشته باشید نصب و اتصال نرم‌افزار vCenter Client در هر نوع کامپیوتری به سرور ESXi یا vCenter Server امکان پذیر است و هیچ محدودیتی در تعداد نصب این نرم‌افزار وجود ندارد.
حال که این نرم‌افزار نصب شده است می توانید با اجرای آن به سرور متصل شوید و تنظیمات اولیه سیستم شامل تنظیم سرویس NTP، مجوز نرم‌افزار و ساخت کاربر را تکمیل نمایید. تنها کاربر root است که می تواند وارد یک میزبان جدید شود. در مقاله نحوه تنظیم NTP در VMware ESX به شما نشان خواهیم داد که چگونه تنظیمات NTP را انجام دهید.
 

افزودن دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

کد HTML محدود

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type='1 A I'> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id='jump-*'> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • نشانی‌های وب و پست الکترونیکی به صورت خودکار به پیوند‌ها تبدیل می‌شوند.