رفتن به محتوای اصلی
EMC VNX Storage

نصب ESX/ESXi بر روی SAN - بخش اول

نصب ESX/ESXi بر روی دستگاه های ذخیره سازی SAN یکی از گزینه های قابل تأمل است که اغلب خریداران سیستم‌های مجازی‌سازی آن را انتخاب می کنند. با پیدایش معماری جدید سرورهای blade نیاز به استفاده از دستگاه های ذخیره سازی محلی (Local Storage) جای خود را به دستگاه های بر پایه SAN که داده در آن از طریق LUN بوت می‌ شوند داد. با استفاده از ESX امکان بوت سیستم از طریق LUN در دستگاه هایی که از تکنولوژی Fiber Channel و iSCSI استفاده می کنند وجود دارد.

در ESXi 4 امکان بوت سیستم در دستگاههای Fiber Channel تنها به صورت آزمایشی امکان‌پذیر است و پیش بینی می‌شود در نسخه‌های آینده این قابلیت به طور رسمی پشتیبانی شود. در ESXi امکان بوت سیستم از طریق iSCSI وجود ندارد.

موارد مهم جهت نصب ESX/ESXi بر روی SAN شامل موارد زیر می شود و هر یک را به طور مفصل به بحث خواهیم گذاشت:

  • تنظیمات LUN Masking (ماسک گذاری LUN)؛
  • آماده سازی SAN؛
  • تنظیمات Fiber Channel یا iSCSI HBA BIOS (فعال سازی انتخاب LUN بوت شونده در BIOS )؛
  • نصب نرم‌افزار ESX/ESXi؛
  • مشخص نمودن سایز LUN بوت شونده متناسب با شرایط کاری

 

تنظیمات LUN Masking

در زمان کار با دستگاه‌های ذخیره‌سازی یکی از روش‌های ایمن جهت ایجاد دسترسی به LUNها استفاده از روش LUN masking است. در اغلب مواقع عملیات تعریف LUN masking توسط سرپرستان ذخیره‌سازی انجام می‌شود.
می‌توانید با استفاده از محصولات نرم‌افزاری مختلف شرکت‌های سازنده‌ی دستگاه‌های ذخیره‌سازی LUNهای مجزا و یا LUNهای گروهی ایجاد کنید. پس از آن می‌توانید امکان دسترسی به LUNهای تعریف شده به یکی از میزبان‌ها یا چندین میزبان را تنظیم کنید. نحوه‌ی کار بدین گونه است که یک World Wide Names (WWNs)  تعریف می‌کنید یا یک نام مستعار (alias) را به آن اختصاص میدهید. از این روش با نام ماسک‌گذاری یا masking نام می‌برند.


در صورتی که دستگاه‌های ذخیرهسازی متصل به میزبان‌ها دارای دو کنترل کننده یا پردازنده ذخیرهسازی باشند هر دو کنترلکننده‌ به صورت خودکار و یا به صورت پیش‌فرض امکان استفاده از مسیرها را برای دسترسی به LUNهای ماسک‌گذاری شده دارند.
در محیط‌هایی که از هایپرویزور vSphere استفاده می‌شود اغلب چندین سرور میزبان ESX/ESXi به صورت مشترک به گروهی از LUNهای یکسان دسترسی دارند و این نحوه از اتصال سبب می‌شود تا تمامی میزبان‌ها بتوانند ماشین‌های مجازی را اجرا کنند و یا فایل‌هایی مانند image و یا حتی فایل template ماشین مجازی را در یک مکان مشترک ذخیره کنند.


در نرم‌افزار vSphere یک سرور میزبان ESX/ESXi حداکثر 256 عدد LUN را اسکن و با آن کار ‌می‌کند. با این حال در بیشتر مواقع تعداد زیادی از شناسه‌های ذخیرهسازی برای مصارف دیگری غیر از مجازی‌سازی ماسک‌گذاری می‌شوند. 
در صورتی که قصد دارید میزبان ESX از روی یک LUN بوت شود بایستی آن LUN تنها از طریق یک میزبان قابل دسترس باشد و به صورت یک LUN مجزا ساخته شود. برای مثال در صورتی که بخواهید 10 عدد میزبان ESX از طریق دستگاه ذخیره سازی SAN بوت شود سرپرست ذخیره سازی باید اقدام به ساخت و ماسک‌گذاری 10 عدد LUN مجزا کند تا بدین ترتیب هر یک از میزبان‌ها از LUN مخصوص به خود استفاده کنند.
در هنگام استفاده از سرورهای بدون دیسک (diskless servers) یک پارتیشن diagnostic را به صورت مجزا ساخته و آن را میان میزبان‌ها به اشتراک بگذارید.

افزودن دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

کد HTML محدود

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type='1 A I'> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id='jump-*'> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • نشانی‌های وب و پست الکترونیکی به صورت خودکار به پیوند‌ها تبدیل می‌شوند.