رفتن به محتوای اصلی
VMware vSphere 6.5

نگاهی بر VMware vSphere 6.5 - بخش اول

شرکت VMware با معرفی نسخه جدید سری محصولات vSphere از قابلیت های جدید این زیرساخت مجازی حرفه ای پرده برداشت. تغییرات گوناگونی در سطح مدیریت مرکزی زیرساخت مجازی و ماشین های مجازی مشاهده می شود که سه رویکرد اصلی را دنبال می نمایند. 1) ساده سازی و هوشمند سازی فرآیندها و عملیات های اجرایی زیرساخت 2) تامین امنیت داده ها و دسترسی به زیرساخت با رویکردی جامع و سیاست محور 3) طراحی پلتفرمی برای ایجاد و اجرای هر نرم افزاری.

اجرای سیستم های حیاتی سازمان ها که از سال ها یکی از دغدغه های مدیران سازمان ها بوده است در این نسخه تسهیل شده است و نسل 13 ماشین های مجازی امکان پردازش، ذخیره سازی و انتقال حجم وسیعی از داده ها را فراهم ساخته است. پشتیبانی از 6 ترابایت حافظه، بوت امن از طریق EFUI و پشتیبانی کامل از آخرین نسخه های سیستم عامل برخی از این قابلیت ها می باشد.

در صورتی که زمان زیادی را صرف زیرساخت های مجازی کرده باشید می دانید اهمیت فعال بودن مدیریت متمرکز این زیرساخت ها به چه میزان حساس است و در صورت نبود و یا از دست رفتن دسترسی به آن بسیاری از قابلیت های زیرساخت از کار خواهد افتاد. شرکت VMware با توجه به افزایش اهمیت نقش vCenter Server یک ساختار تضمین دسترسی (HA) مختص این مرکز مدیریت طراحی کرده است. این راهکار با رویکرد تضمین دسترسی Active-Passive بازیابی vCenter Server را در زمان بروز اشکال به حداقل می رساند و نیازی به استفاده از هیچ ابزار جانبی و یا انتقال دیتابیس و راه اندازی یک سرور جدید را بی نیاز خواهد کرد. در مقالات آینده سازوکار این قابلیت تشریح خواهد شد.

سکوی یکپارچه و مرکزی

امنیت ماشین های مجازی و داده ها در زیرساخت مجازی یکی از دغدغه های اصلی VMware بوده است و در این نسخه قدم مهمی در ایمن سازی ماشین های مجازی برداشته است. نسخه 13 ماشین های مجازی امکان رمز گذاری ماشین های مجازی و هارد دیسک های متصل به ماشین های مجازی را فراهم ساخته است و می توان با تعریف سیاست های امنیتی به صورت هوشمند از ابتدای ساخت ماشین های مجازی تنظیمات امنیتی مناسب را با توجه به شرایط و بارکاری ماشین ها اعمال نمود. قصد دارم در مقاله ای به صورت جداگانه مزایا و معایب این قابلیت جدید را در آینده تشریح نمایم.

اگر با بخش گزارش گیری و رخدادهای vCenter Server کار کرده باشید می دانید یکی از ضعف های نسخه های قبلی در عدم گزارش گیری حرفه ای از فعالیت کاربران بر روی ماشین های مجازی و ثبت دقیق رخدادها است. در نسخه 6.5 این نقص برطرف شده است و امکان Audit کردن فعالیت های کاربرانی که با ماشین های مجازی کار می کنند و یا به مدیریت آن دست می زنند فراهم شده است.

از دیگر قابلیت های مفید این نسخه می توان به یکپارچه شدن نرم افزار به روزرسانی vSphere اشاره کرد. در این قابلیت VMware Update Managaer به صورت کامل با vCenter Server ادغام شده است و دیگر نیازی به نصب و تنظیم ماشین مجازی دیگری برای نگهداری و ارتقای زیرساخت مجازی وجود ندارد. همچنین VMware قابلیت تهیه نسخه پشتیبان و بازیابی آن را به صورت پیش فرض بر روی vCenter Server فعال کرده است و در صورت نیاز به تهیه یک نسخه پشتیبان دیگر نیازی به نصب و راه اندازی یک نرم افزار تهیه پشتیان جانبی وجود ندارد. همه این قابلیت ها در ابزار مجازی vCenter Server Appliance امکان پذیر شده است و کاربران با مهاجرت به این ابزار در کمترین زمان ممکن می توانند از تمامی این قابلیت های جدید استفاده کنند.

در بخش دوم این مقاله به سایر قابلیت های vSphere 6.5 اشاره خواهم کرد.

افزودن دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

کد HTML محدود

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type='1 A I'> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id='jump-*'> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • نشانی‌های وب و پست الکترونیکی به صورت خودکار به پیوند‌ها تبدیل می‌شوند.