رفتن به محتوای اصلی
قابلیت های جدید vSphere 6.5

نگاهی بر VMware vSphere 6.5 - بخش دوم

همانطور که در بخش اول بررسی نسخه جدید vSphere اشاره کردیم تغییرات بسیار مفید و کاربردی را در نسخه 6.5 با آن روبرو هستیم و یکی از این تغییرات که در نگاه اول توجه هر کسی را جلب می کند. راحتی کار با vSphere Web Client است. نرم افزار تحت وب که امکان کنترل مرکزی زیرساخت را فراهم می ساخت از نسخه 5 معرفی شد و در آن زمان با نرم افزار Flash طراحی و ایجاد شده بود که این مسئله سبب شده بود رابط کاربری بسیار کند و دردسر ساز باشد. یکی از این اشکالات عدم اجرای صفحه در مرورگرهایی بود که از نرم افزار فلش پشتیبانی نمی کردند و یا آخرین نسخه این نرم افزار بر روی آن نصب نبود. دیگر مشکل این رابط کاربری عدم بارگذاری فایل های OVF بود. رابط کاربری قدیمی نیاز به پلاگین ویژه ای داشت تا امکان ارسال فایل فراهم شود. تمامی این اشکالات و کندی ها در نسخه 6.5 با استفاده از تکنولوژی HTML5 رفع شده است. رابط کاربری وب vSphere بسیار سریع عمل می کند و از دستگاه های مختلف موبایل و یا تبلت قابل دسترس است.

امنیت داده ها در زمان انتقال ماشین های مجازی به سرور جایگزین در کلاستر یکی دیگر از دغدغه های امنیتی بوده است که VMware در این نسخه مکانیزیم های مورد نیاز آن را فراهم ساخته است. علاوه بر امنیت داده ها در حالت ایستا (data-at-rest) که با استفاده از رمزگذاری فایل های ماشین و هارد دیسک آن فراهم شد و در مقاله قبل به آن اشاره کردیم در زمان انتقال ماشین و انجام vMotion داده ها به صورت رمزگذاری شده بر روی شبکه داخلی و یا ارتباط WAN منتقل می شوند. این قابلیت این امکان را فراهم می سازد تا در صورت شنود بسته ها در زمان vMotion فرد نفوذگر از محتوای داده ها مطلع نشود و عملا داده به صورت امن به مقصد منتقل شوند. این قابلیت با استفاده از یک سازوکار مدیریت کلید یا Key management فراهم شده است. در این شرایط یک کلید اختصاصی به ماشین مجازی تخصیص داده می شود و اطلاعات با استفاده از این کلید رمزنگاری می شود.

از تغییرات مشهود دیگر در این نسخه می توان به ارتقای قابلیت های ابزار مدیریت مرکزی VMware اشاره کرد. در زمان عرضه اولین نسخه های زیرساخت مجازی VMware از نرم افزار vCenter Server تحت ویندوز برای کنترل مرکزی زیرساخت مجازی استفاده نمود اما کاربران مختلفی از این شرکت درخواست داشتند تا نسخه ای تحت لینوکس را با امکانات مشابه نسخه تحت ویندوز در اختیاز آنها قرار دهد تا نیازی به خریداری لایسنس ویندوز و پایگاه داده SQL نداشته باشند. حدودا در سال 2014 اولین نسخه این ابزار مجازی (Applaince) عرضه شد اما با توانایی های محدود. در نسخه vSphere 6.5 تیم توسعه این نرم افزار این ابزار را به کمال خود نزدیک نموده اند و اکنون تمامی قابلیت های پشیتبانی شده در نسخه ویندوز مانند مدیریت یک هزار هاست در هر vCenter و پشتیبانی از 8 هزار ماشین را محقق ساخته است. از این پس پلتفرم پیش فرض برای مدیریت زیرساخت مجازی این ابزار مجازی می باشد. در آینده در مقاله ای روش های به روزرسانی و مهاجرت به این ابزار مجازی را بدون از دست رفتن داده ها را شرح خواهم داد.

از دیگر قابلیت های مفید این نسخه می توان به ProActive HA اشاره کرد. در صورتی که از سرورهای معتبر مانند سرورهای HP، DELL و یا Cisco استفاده می کنید این امکان برای vSphere ESXi فراهم می شود تا در صورت بروز اشکال در سخت افزار و خرابی در یکی از قطعات سرور این مسئله در کمترین زمان به vCenter گزارش داده شود و با توجه به تنظیمات سرپرست زیرساخت سناریوهای مناسب را برای مواجه با آن اشکال انتخاب می کند. این قابلیت تنها در ویرایش  Enterprise Plus ارائه می شود و نسخه استاندارد از این قابلیت پشتیبانی نمی کند.

تاکنون تغییرات ویژه ای در لایسنس نرم افزار مشاهده نشده است و نحوه قیمت گذاری این محصولات مطابق نسخه 6 گزارش شده است.

افزودن دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

کد HTML محدود

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type='1 A I'> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id='jump-*'> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • نشانی‌های وب و پست الکترونیکی به صورت خودکار به پیوند‌ها تبدیل می‌شوند.