رفتن به محتوای اصلی
ویرایش جدید مفاهیم مقدماتی شبکه N10-008

ویرایش جدید کتاب CompTIA Network+ (N10-008)

استفاده درست و بجا از هر فناوری با شناخت اصول عملکردی آن فناوری و سنجش آن در مقایسه با سایر گزینه ها محقق می شود و به دلیل اینکه فناوری با سرعت رو به پیشرفت است بایستی خودمان را به بازآموزی این مفاهیم پایه و بدیل های جایگزین امروزی آن آشنا سازیم و تسلط بیابیم. یکی از راه هایی که این شناخت تعمیق می یابد و با فناوری های جدید آشنا می شویم مطالعه اصول شبکه CompTIA Network Plus است که مفاهیم آن مورد قبول همگان است. اصول مفاهیم شبکه بیان شده در دوره CompTIA Network Plus با شکل دادن به زیرساخت فناوری ارتباطات امکان استقرار و بکارگیری بسیاری از فناوری ها را فراهم می سازد که لزوما به شرکت سازنده خاصی مرتبط نیست و همه جا بسط پذیر است. بد ندانستم با توجه به بازنگری در مطالب این CompTIA Network Plus و اضافه شدن 40% حجم مطالب جدید به آن در این فرصت چند و چون موضوع به مختصر ارزیابی شود.

آنچه از ویرایش جدید CompTIA Network+ (N10-008) می توان متوجه شد در ویرایش هشتم تلاش شده است تا با آسان سازی نحوه بیان مطالب و معرفی هر موضوع در زیرعنوان مشخص و مرتبط با موضوع اصلی، پایه های ایجاد یک درک عمیق از موضوعات ایجاد شود.

نحوه کاری که در ویرایش N10-008 قابل مشاهده است به این ترتیب است که مطالب گرد 5 بخش مشخص دسته بندی شده است که عبارتند از:

  • بخش اول: اصول شبکه
  • بخش دوم: استقرار شبکه
  • بخش سوم: عملیات اجرایی شبکه
  • بخش چهارم: امنیت شبکه
  • بخش پنجم: رفع خرابی شبکه  

در بخش اصول شبکه موضوعات جدیدی نظیر تشریح معماری مرکزداده، فناوری SD-WAN، و مفاهیم مرتبط با Cloud آماده است و در این بخش تمرکز حفظ شده است بر بیان مفاهیم پایه تا شناخت زمینه کار شبکه به درستی انجام پذیرد.

در بخش دوم شاهد شرح تکنولوژی های جدید ارتباطی هستیم نظیر استاندارد های جدید که یک نمونه آن با رایج شدن ضرورت استفاده از کانال های با پهنای باند بالا در بخش بررسی رسانه های ارتباطی با معرفی فناوری Cat 8 که مناسب انتقال داده ها با سرعت 25 Gbps تا 40 Gbps می باشد آمده است.

در بخش سوم که موضوع مرتبط با انجام امور شبکه و عملیات های مرتبط به آن است می توان متوجه شد که مطالب CompTIA Network+ در تطابق با عنوان بندی ها و زیرعنوان های اصول ارائه خدمات IT نظیر ITIL یا استانداردهای امنیتی از ساختار بندی بهتری شکل گرفته است. در این بخش درباره موضوعات برنامه ریزی و سیاستگذاری شبکه، موضوع سیاست ها و دستورالعمل های سازمانی، طراحی و سنجش دسترس پذیری و تحمل خطا صحبت شده است، که بسیاری مطالب آن جدید است.

در بخش چهارم موضوع امنیت از یک سر فصل در ویرایش N10-007 که در دوازدهمین فصل به آن پرداخته شد بود به 5 فصل مجزا تفکیک شده است و با توجه به اهمیت آن مباحث اصول امنیت، انواع حمله در شبکه، و شیوه های مقابله، و دسترسی هر یک به تفصیل تشریح شده است. به همراه توضیحات هر بخش تصاویر بسیاری از ابزارها و روش های انجام کار ارائه شده است تا درک موضوعات هر چه بیشتر ملموس گردد.

و در آخر در بخش پنجم از موضوع بسیار اساسی یعنی رفع خرابی که آن هم به مانند فصل امنیت به سبب اهمیت موضوع پرداخت آن در یک یخش و چندین سرفصل صورت پذیرفته است. در ابتدا روش شناسی شناسایی رفع خرابی، رفع خرابی فیزیکی، ابزارهای مناسب رفع خرابی و اشکالات رایج شبکه شرح داده شده است و از این طریق خوانایی بسیار بهتری پدید آمده است.

جمع بندی

مرور و شناخت مفاهیم پایه قدرت و توانمندی را در هنگام انجام کار ارتقا می بخشد و بسیار مفید است که با درک نقش اساسی فناوری های جدید که نقش بدیل های نوین را ایفا می کنند از ذهنیت و شناخت خوبی جهت حل مسائل در شرایط و محیط های گوناگون برخوردار باشیم. حاصل کار در ویرایش هشتم CompTIA Network+ (N10-008) پرداخت مناسب به موضوعات در جای مناسب، معرفی فناوری های نوین نظیر SD-WAN و زیرساخت های ابری است که در تناسب با شرایط امروز گزینه های مناسب را جهت طراحی، عملیات، و مدیریت یک شبکه کم نقص و پیشرفته فراهم می سازد.

 

افزودن دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

کد HTML محدود

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type='1 A I'> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id='jump-*'> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • نشانی‌های وب و پست الکترونیکی به صورت خودکار به پیوند‌ها تبدیل می‌شوند.