رفتن به محتوای اصلی
آزمون VCP

کتاب: vSphere VCP6-DCV

کتاب خودآموز رسمی VCP6-DCV مرجع اصلی آزمون گواهینامه 2V0-621 است. این کتاب از 17 فصل تشکیل شده است و به بیان مباحث پیشرفته مجازی‌سازی و تنظیمات حرفه‌ای قابلیت‌ها می‌پردازد.

فصل اول کتاب مباحث امینتی vSphere مانند حقوق دسترسی، ایمن سازی هایپروایزر، ایمن‌سازی ماشین‌های مجازی، ارتقای امنیت از طریق اتصال هایپروایزر به Active Directory می‌پردازد. به‌طور‌کلی این فصل 3 هدف اصلی را دنبا می‌کند 1- پیکربندی و مدیریت دسترسی؛ 2- ایمن‌سازی ESXi، vCenter Server و ماشین‌های مجازی؛ 3- فعال‌سازی SSO و ادغام با Active Directory. فصل دوم و سوم به مباحث شبکه اختصاص دارد. در بخش اول پیکربندی پیشرفته سیاست‌ها و قابلیت‌های شبکه و بررسی استقرار مجازی‌سازی شبکه مطرح می‌شود. این مطالب اغلب در ارتباط با کارکرد سوییچ‌های توزیع شده یا vDS است. برای مثال تنظیمات توزیع بار، تخصیص VLAN‌های جداگانه، اختصاص پورت‌های شبکه با توجه به به‌روش‌ها، بستن پورت‌های شبکه، سیاست‌های کنترل ترافیکی از جمله مواردی هستند که در فصل دوم به تفصیل مورد بحث قرار گرفته‌اند. فصل سوم به‌طور ویژه بر کنترل I/O در شبکه اختصاص دارد و روش‌ها و الزامات اشتراک و رزرو یا قرض گرفتن پهنای باند را تشریح می‌کند.

فصل 4 تا 6 به مباحث ذخیره‌سازی مرتبط است. این مباحث در 3 بخش جداگانه شامل مدیریت مجازی‌سازی لایه ذخیره‌سازی در vSphere، مجازی‌سازی مبتنی بر نرم‌افزار، تنظیم چندین مسیر ذخیره‌سازی، به‌رورسانی و پیکربندی VMFS و پروتکل NFS، فعال‌سازی کنترل I/O در لایه ذخیره‌سازی می‌پردازد. در ادامه در فصل 7 روش‌های ارتقای vSphere در ابعاد بزرگ و کوچک مورد بررسی قرار می‌گیرد و در فصل 8 تمامی مباحث مرتبط با Resource Pool و نحوه کارکرد آن به تفصیل بررسی شده است. همچنین در این فصل معماری جدید vFlash و راه‌های استفاده از آن بعلاوه مسائل مرتبط با آن در زمان انجام vMotion مورد بررسی قرار گرفته است.

در فصل 9 روش‌های حفاظت از داده‌ها از طریق بازیابی و پشتیبان‌گیری یا انجام Replicationهای دوره‌ای در سایتی جداگانه مورد بررسی قرار گرفته است. بخش عمده این فصل به روش‌های حفاظت از ماشین‌های مجازی با استفاده از ابزار VDP می‌پردازد و مسائل مرتبط با آن مانند Snapshot، نحوه استقرار ابزار VDP، الزامات و نحوه کارکرد آن را مورد بررسی قرار می‌دهد.

مسائل شناسایی خطاهای معمول و رفع‌عیب در فصل 10 کتاب و مسائل رفع‌عیب در عملکرد سیستم و رفع‌ اشکالات در لایه‌ شبکه و ذخیره‌سازی به تفصیل در فصل 11، 12 و 13 مورد بررسی قرار گرفته است. این سه فصل از غنی‌ترین بخش‌های این کتاب هستند و می‌توانید با خواندن این فصول خودتان را در برابر بسیاری از اشکالات احتمالی بیمه کنید. متریک‌های استانداردی که بایستی سرویس‌ها در آن بازه فعالیت کنند در این فصول به‌همراه توصیف هر یک از آنها به تشریح بیان شده است. فصل 14 تنظیمات نصب گسترده هایپروایزر با استفاده از AutoDeploy می‌پردازد و علاوه بر آن تنظیمات سفارشی سازی و اعمال هاست پروفایل را به سرورها مطرح می‌کند. در انتهای فصل روشهای تبدیل بارهای کاری فیزیکی با استفاده از VMware Converter بیان شده است.

در فصل 15 کتاب تنظیمات پیشرفته حفاظت از منابع با استفاده از رویکرد جدید VMCP به همراه تنظیمات قوانین سازگاری بارهای کاری در زمینه DRS مطرح میشود و در فصل 16 مباحث پیشرفته ماشینهای مجازی مانند SRIOV، vGPU و انواع فایلهای مرتبط با ماشین مجازی بررسی می‌شوند.

در فصل 17 همانند کتاب vSphere Foundation توضیحات تکمیلی برای علاقهمندان به شرکت در آزمون VCP6-DCV مطرح می‌شود. این توضیحات شامل پیش‌نیازهای شرکت در آزمون، تعداد سوالات، نحوه آزمون و نوع سوالات می‌باشد.

افزودن دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

کد HTML محدود

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type='1 A I'> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id='jump-*'> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • نشانی‌های وب و پست الکترونیکی به صورت خودکار به پیوند‌ها تبدیل می‌شوند.