رفتن به محتوای اصلی
گواهینامه مشاور طراح دیتاسنتر

بررسی معتبرترین گواهینامه‌های دیتاسنتر - بخش اول

در سال‌های اخیر حجم درخواست‌های منابع رایانشی کاربران اینترنتی و موبایل افزایش چشم‌گیری داشته است و به این خاطر معماری مراکزداده دچار تحولات اساسی شده است. تمرکز از سخت افزار و تجهیزات سنتی مراکزداده به تمرکز بر نرم‌افزار تغییر یافته است و معماری مرکزداده هر روز پیچیده‌تر و در هم تنیده‌تر می‌شود. موسسات و شرکت‌های فعال در حوزه IT نیز گواهینامه‌های مرتبط در این زمینه را با تغییرات جدید به روز رسانی کرده‌اند و در این مقاله قصد داریم ۵ گواهینامه‌ای که متخصصان فناوری اطلاعات برای فعالیت در یک مرکزداده به آن نیاز دارند را بررسی نمائیم.

گواهینامه BICSI Data Center Design Consultant

طراحی و ساخت مرکزداده نیازمند دانش وسیعی در زمینه الکترونیک، مکانیک، عمران، کامپیوتر و سیستم‌های ارتباطی است و علاوه براین موارد افراد بایستی با الزامات امنیت، طراحی و پایداری آشنا باشند. برنامه مشاور طراحی مرکزداده (DCDC) انجمن BICSI قصد دارد متخصصانی را ارزیابی کند که در زمینه برنامه‌ریزی، ساخت و اجرای مراکزداده فعال هستند. این افراد می‌توانند در بخش مدیریت پروژه، مشاور، مهندس، و معمار ایفای نقش کنند. گواهینامه DCDC در سال ۲۰۱۱ معرفی شد و به آموزش و نهایتا ارزیابی دانش افراد در زمینه الزامات استاندارد طراحی، ساخت، مدیریت، و نگهداری یک مرکز می‌پردازد.

مطالب این گواهینامه در دو دوره آموزشی عرضه می‌شود. دوره اول BICSI's DC101: Introduction to Data Center Design نام دارد و مقدمات طراحی مرکزداده را تشریح می‌کند. این دوره که به صورت خودآموز و آنلاین برگزار می‌شود ابتدا مفاهیم، شاخص‌ها، سیستم‌ها، اجزا، پایداری، راه‌اندازی، و نگهداری مرکزداده را بیان می‌کند. ارزیابی این دوره از طریق پاسخ دهی به ۵۰ سوال می‌باشد و داوطلب بایستی بتواند حداقل به ۷۵% از سوالات پاسخ صحیح بدهد.

دوره دوم DC102: Data Center Design and Implementation Best Practices نام دارد و در آن اصول و طراحی کاربردی مرکزداده آموزش داده می‌شود. مطالب این دوره در یک کلاس حضوری ۵ روزه بررسی می‌شود و تمرکز این دوره بر تجربیات طراحی مرکزداده برای ساخت یک مرکزداده جدید و یا مقاوم‌سازی طراحی‌های فعلی است. برای اخذ این گواهینامه بایستی دوسال تجربه در زمینه طراحی و ساخت مرکزداده داشته باشید و هزینه شرکت در این دوره‌های آموزشی، ارسال application و آزمون در حدود ۴۰۰۰ دلار می‌شود را پرداخت کنید.

آزمون BICSI DCDC از ۱۰۰ سوال تشکیل شده است و بایستی بتوانید در کمتر از ۱۲۰ دقیقه به ۷۰ درصد از سوالات پاسخ دهید. شرکت در آزمون پس از گذشت ۲۴ ساعت از حضور شما در دوره آموزشی امکان پذیر است و هزینه آزمون برای کسانی که عضو انجمن BICSI نیستند تقریبا ۶۰۰ دلار می‌باشد. پیش از شرکت در آزمون بایستی فرم سوابق طراحی و ایجاد مرکزداده را برای ۳ مرکزداده تکمیل نماید و به این انجمن ارائه دهید. در صورتی که سوابق شما ارزیابی مثبتی دریافت کند امکان حضور در آزمون این گواهینامه را خواهید داشت.

می توانید مطمئن باشید کسانی که این گواهینامه را دریافت کرده‌اند بخوبی در زمینه معماری مرکزداده، استانداردهای کابل کشی مسی و فیبرنوری، هدایت جریان برق و منبع برق اضطراری، تهویه سیستم‌ها، حراست و امنیت، مدیریت فضا و... تسلط دارند. این دوره بر هیچ تکنولوژی خاصی نظر ندارد و بیشتر استاندارد و اصول طراحی مرکزداده را از رویکردی کلی بررسی می‌کند.

در قسمت بعدی این مقاله به بررسی مدارک مرکزداده سیسکو خواهیم پرداخت.  

۲ دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.