رفتن به محتوای اصلی
vCenter-Server

vCenter Server و قابلیت های آن

لحظه‌ای درنگ کنید و شبکه کنونی خود را در نظر بگیرید. آیا در شبکه شما Active Directory وجود دارد؟ به احتمال زیاد وجود دارد. حال شبکه خود را بدون استفاده از Active Directory در نظر بگیرید یعنی بدون وجود پایگاه‌داده‌ای برای مدیریت متمرکز شبکه، بدون امکان لاگین به سیستم‌های مختلف و بدون استفاده از گروه‌های کاربری. این شرایط همان شرایطی است که بدون داشتن VMware vCenter Server در مدیریت میزبان‌های VMware ESXi با آن روبرو خواهید شد. فکر خوشایندی نیست، درسته؟ حالا کمی آرم شوید، یک نفس عمیق بکشید و بدانید که vCenter Server همانند Active Directory طراحی شده است تا ابزارهای مفیدی را جهت مدیریت متمرکز تمامی میزبان‌های ESXi و ماشین‌های مجازی آن ارائه کند. vCenter Server به مدیران IT امکان می‌دهد تا به نصب، مدیریت، نظارت، هوشمندسازی و ایمن نمودن زیرساخت مجازی به صورت متمرکز اقدام نمایند.

vCenter Server از یک پایگاه‌داده پشتیبان (شامل: Microsoft SQL Server و Oracle) استفاده می‌کند و بدین صورت امکان نصب و توسعه سیستم در ابعاد بزرگ را فراهم می‌کند. در نسخه‌های پیشین VMware vSphere، نرم‌افزار vCenter Server تنها تحت ویندوز قابل اجرا بود و در نسخه 5 VMware vSphere هم اکنون نیز این سیستم نسخه قابل نصب vCenter Server را در محیط ویندوز ارائه می‌دهد. با این وجود شرکت وی‌ام‌ور یک نسخه پیش ساخته تحت عنوان vCenter Server appliance را نیز افزوده است. ارائه نسخه تحت لینوکس vCenter Server موضوعی است که شرکت وی‌ام‌ور برای مدت‌ها درباره آن بحث کرده است و جای خوشحالیست که نهایتا در vSphere 5 ارائه شده است!

علاوه بر توانمندی‌های پیکربندی و مدیریتی vCenter Server یعنی قابلیت‌هایی همانند ذخیره Template ماشین های مجازی، سفارشی‌سازی ماشین مجازی، آماده‌سازی سریع و نصب گسترده ماشین‌های مجازی، تعریف دسترسی براساس نقش‌ها و کنترل موثر تخصصین منابع؛ vCenter Server ابزارهایی را برای انجام قابلیت‌های پیشرفته‌تر نظیر vSphere vMotion (انتقال مجازی)، vSphere Distributed Resource Scheduler (توزیع برنامه‌ریزی شده منابع)، vSphere High Availability و vSphere Fault Tolerance ارائه می‌دهد. علاوه بر قابلیت‌هایی چون vSphere vMotion، vSphere Distributed Resource Scheduler، vSphere High Availability و vSphere Fault Toleranceبا استفاده از نرم‌افزار vCenter Server می‌توانید به مدیریت سایر قابلیت‌های میزبان‌های ESXi بپردازید.

افزودن دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

کد HTML محدود

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type='1 A I'> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id='jump-*'> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • نشانی‌های وب و پست الکترونیکی به صورت خودکار به پیوند‌ها تبدیل می‌شوند.