رفتن به محتوای اصلی
VMware Storage Stack
مجازی‌سازی ذخیره‌سازی

مقایسه VMware VSA و VMware Virtual SAN

از زمان انتشار نسخه آزمایشی VMware Virtual SAN بحث‌ها و سوال های زیادی در رابطه با دو محصول شرکت وی‌ام ور Virtual SAN و Virtual Storage Appliance مطرح شده است. با وجود اینکه این دو راهکار مسئول ذخیره سازی داده هستند اما استفاده از آن‌ها شرایط خاص خود را دارد. Virtual Storage Appliance که در سال‌های گذشته مورد استفاده قرار گرفته و چندین نسخه از آن منتشر شده است یک ابزار مجازی است که ذخیره سازی داده‌ها را در زمانی که از 2 یا 3  هایپروایزر استفاده می‌شود برعهده دارد. VSA اغلب در محیط‌های کوچک  استفاده می‌شود و بار پردازش ذخیره سازی قابل توجهی بر روی آن قرار ندارد.

VNXe-3300-ISCSI-SAN
مجازی‌سازی پردازش

استفاده از iSCSI SAN

امروزه استفاده از دستگاه‌های iSCSI به همراه سرور‌های ESX/ESXi رایج شده است. در اغلب محیط‌ها استفاده از دستگاه‌های iSCSI یکی از ملحقات رایج شبکه اترنت به ‌حساب می‌آید. اگرچه در گذشته، بحثی پیرامون اصول ذخیره‌سازی در مفاهیم اترنت صورت نگرفته است اما با ظهور دستگاه‌های iSCSI و NFS استفاده از این نوع شبکه‌ها برای انتقال درخواست‌های دیسک I/O بخوبی شناسایی و پذیرفته شده است.

سیستم‌عامل‌های متعددی با راه‌اندازهای نرم‌افزاری عرضه می‌‌شوند و این مسئله در اغلب اوقات نیاز به استفاده از راه‌اندازهای سخت‌افزاری را از بین ‌برده است.

ذخیره سازی مجازی
راهکارهای جانبی

ذخیره سازی حرفه ای آن هم به رایگان StarWind iSCSI SAN

استفاده از قابلیت‌های مخصوص زیرساخت‌های مجازی مانند High Avaliability و Fault-Tolerant برای همه افراد امکان پذیر نیست. راه اندازی این قابلیت‌ها نیازمند دستگاه های گران قیمت ذخیره ساز شبکه‌ (SAN) و یا دستگاه‌های NAS است و فراهم نمودن این تجهیزات برای همه سازمان‌ها مقدور نیست. اما راه حل دیگری نیز وجود دارد و آن هم استفاده از ابزارهایی است که به صورت نرم‌افزاری یک فضای ذخیره سازی اشتراکی را میان چندین سرور مدیریت می‌کنند. این راه حل با نام ذخیره سازی مجازی یا Virtual Storage نیز شناخته می شود.

Lun presentation and mapping
مجازی‌سازی پردازش

نصب ESX/ESXi بر روی SAN - بخش دوم

آماده‌سازی دستگاه ذخیره ساز شبکه ای - انجام چندین مرحله مقدماتی جهت بوت صحیح هر نوع دستگاه ذخیره سازی که از ESX/ESXi استفاده میکند الزامی است. مراحل زیر راهنمای کلی آماده سازی یک بستر ذخیره‌سازی است:

EMC VNX Storage
مجازی‌سازی پردازش

نصب ESX/ESXi بر روی SAN - بخش اول

نصب ESX/ESXi بر روی دستگاه های ذخیره سازی SAN یکی از گزینه های قابل تأمل است که اغلب خریداران سیستم‌های مجازی‌سازی آن را انتخاب می کنند. با پیدایش معماری جدید سرورهای blade نیاز به استفاده از دستگاه های ذخیره سازی محلی (Local Storage) جای خود را به دستگاه های بر پایه SAN که داده در آن از طریق LUN بوت می‌ شوند داد. با استفاده از ESX امکان بوت سیستم از طریق LUN در دستگاه هایی که از تکنولوژی Fiber Channel و iSCSI استفاده می کنند وجود دارد.

Storage Implementation in vSphere 5.0
منابع

کتاب: Storage Implementation in vSphere 5.0

این کتاب مرجعی تخصصی جهت طراحی و تنظیم Storage با استفاده از هایپروایزر VMware vSphere 5 است. با رشد روز افزون بسترهای مجازی سازی اهمیت سیستم‌های ذخیره‌سازی بیش از پیش افزایش یافته است. مولف این کتاب مصطفی خلیل یکی از متخصصین شرکت وی‌ام ور است. آقای خلیل بیش از 12 سال است که در شرکت وی‌ام ور فعال است و با تخصص یکپارچه‌سازی منابع ذخیره‌سازی مشغول به فعالیت است. این کتاب از چهار بخش تشکیل شده است که مباحث مهم آن شامل موارد زیر می‌باشد:

مشترک RSS ذخیره سازی شوید