رفتن به محتوای اصلی
سی
مجازی سازی شبکه

ایجاد سوئیچ مجازی استاندارد

نرم‌افزار vSphere Client را باز کنید، نام سرور و یا آدرس IP را مشخص کنید و با یک حساب کاربری مجاز لاگین کنید. در صفحه‌ ظاهر شده بر روی لینک Networking که در بخش Configuration وجود دارد کلیک کنید و بر روی دکمه Add Networking موجود در سمت راست صفحه کلیک کنید در پنجره ظاهر شده بایستی نوع پورت شبکه‌ای را که به سوئیچ مجازی متصل خواهد شد انتخاب کنید. این پورت شامل موارد زیر می‌شود:

VCP VMware Certified Professional on vSphere 4 Study Guide: Exam VCP-4
کتاب

کتاب: VMware Certified Professional on vSphere 4.0

کتاب VMware VCP Study Guide یکی از معدود کتب آموزشی آزمون VCP است. این خودآموز حاوی تمرین‌های متعدد به همراه سناریوهای واقعی است. جهت سنجش آزموده‌های شما پس از مطالعه کتاب یک عدد سی دی نیز همراه با کتاب عرضه می شود و به تفصیل به آموزش جز به جز این نرم افزار می‌پردازد.

این کتاب توسط سه تن از متخصصین و مدرسین با سابقه vmtrainers نگاشته شده و نثر کتاب بدون پیچیدگی است و علاوه بر این از لغات عمومی‌ زبان انگلیسی بهره مند است به صورتی که افرادی که تنها اندکی به زبان انگلیسی اشراف داشته باشند به راحتی می‌توانند به مطالعه این کتاب بنشینند.

vCenter Update Manager
مدیریت و خودکارسازی

نحوه استفاده از نرم‌افزار Host Update Utility

در سری مطالب ارتقای vSphere ESXi نکات مهم که بایستی پیش از ارتقای هاست های مجازی به یاد داشته باشیم را مرور کردم. در اینجا به روزرسانی زیرساخت مجازی را با استفاده از نرم افزار Host Update Utility دنبال می کنیم.

ابتدا وارد نرم‌افزار vCenter Server شده یا در صورتی که vSphere Client را به‌همراه vSphere Host Update Utility نصب کرده اید وارد آن نرم‌افزار شوید. به مسیر زیر بروید:
Start > All Programs > VMware > vSphere Host Update Utility 4.‎0

در قسمت Host List سرور ESX ای را که می خواهید ارتقا دهید انتخاب کنید و بر روی دکمه ی Upgrade Host کلیک کنید.

همزمان سازی زمان ماشین های مجازی
مجازی‌ سازی پردازش

نحوه تنظیم NTP در VMware ESX

تنظیمات زمان در زیرساخت مجازی از طریق مکانیزیم های مختلفی امکان پذیر است. امکان تنظیم همزمان سازی زمان میزبان های مجازی و ماشین های مجازی از طریق دامین کنترلر وجود دارد و یا می توانید تنظیمات زمان را از طریق میزبان به ماشین های مجازی اعلام کنید. این همزمانی از طریق VMware Tools انجام می پذیرد و تمامی ماشین هایی که این ابزار بر روی آن نصب و تنظیم شده است تغییرات زمانی را دریافت می کنند.

در این قسمت تنظیمات همزمان سازی زمان از طریق سرویس NTP میزبان مجازی را بیان خواهم کرد. 

ارتقای VMware vSphere ESXi 4.1
مجازی‌ سازی پردازش

ارتقای vSphere ESXi - بخش دوم

برنامه‌ریزی جهت ارتقا نرم‌افزار ESXi از ویرایش ۳.۵ یا ۴ به ویرایش ۵ فرآیندی زمان بر است و شما بایستی درک عمیقی از ابزارهای مورد نیاز این عملیات داشته باشید. در بیشتر موارد کاربران به نصب ویرایش جدید یعنی ویرایش ۵ نرم‌افزار ESXi اقدام می‌کنند. البته این کار سبب خواهد شد تا بسیاری از تنظیمات و سیاست‌های تعریف شده در سرور میزبان و همچنین ماشین‌های مجازی از بین برود.

مشترک RSS VMware vSphere 4.1 شوید