رفتن به محتوای اصلی
زیرساخت به عنوان سرویس
رایانش ابری

سرویس های رایانش ابری - بخش اول

زیرساخت به عنوان سرویس یا IaaS مدل پایه‌ای سرویس‌های ابری محسوب می‌شود و در آن سرویس‌های زیرساخت از طریق شبکه به مشتریان ارائه می‌شود. این سرویس‌ها شامل نرم‌افزار (مانند سیستم‌عامل و فناوری مجازی‌سازی) و سخت‌افزار (مانند شبکه و فضای ذخیره‌سازی) می‌شوند. این مدل شبیه به مدل خدمات‌دهی فضای وب است که در آن مشتریان با عقد قرارداد بلندمدت به استفاده از این خدمات دست می‌زنند با این تفاوت که نوع سرویس‌ها در این مدل پیچیده‌تر و خریداری آن بر اساس تقاضای کوتاه‌مدت نیز قابل‌دستیابی است 

خصوصیات رایانش ابری
رایانش ابری

ویژگی های کلیدی رایانش ابری

مشخصات و ویژگی های رایانش ابری در هر مدل استقرار و هر سطح از سرویس دهی می تواند متنوع و گوناگون باشد اما از ویژگی‌های پایه ای رایانش ابری که سبب تشویق افراد جهت به‌کارگیری آن می‌شود می توان به مواردی اشاره کرد که در تعریف موسسه استاندارد ملی آمریکا ذکر شده است. از آنجا که این تعریف مورد قبول بسیاری از افراد می باشد در بخش زیر به آنها اشاره می کنیم.

سرویس های رایانش ابری
رایانش ابری

معرفی رایانش ابری - بخش دوم

در ابتدا مزایای رایانش ابری را با هم مرور می‌کنیم و بعد از آن معماری ابر را معرفی می‌کنیم. در ادامه عوامل اساسی سازنده معماری ابر شامل مدل های استقرار و مدل های سرویس دهی را با تعریف مختصری از هر کدام خواهیم داشت. رايانش ابري مزايای بسيار زيادي دارد که در اين جا به ذکر چند مورد از آن‌ها بسنده مي‌کنيم. مي‌توان رايانش ابري را به عنوان مجموعه‌اي از سرويس‌ها تصور نمود که به عنوان معماري رايانش ابري نمايش داده مي‌شوند. شکل زیر این معماری را نشان می‌دهد.

تعریف رایانش ابری؟
رایانش ابری

به چه چیز می گوییم رایانش ابری؟

رایانش ابری چیست و چرا به آن نیاز داریم؟

این روزها کلماتی از قبیل رایانش ابری یا کلاود کامپیوتینگ زیاد به گوش میخورد. اما هنگامی که درباره مفهوم آن سوال میشود؛ گاها از توضیح آن باز می­مانیم. شاید دلیل آن گستردگی تعریف و دامنه رایانش ابری باشد.

حال اجازه دهید چند تعریف مستند را بررسی کنیم.

رایانش ابری
رایانش ابری

معرفی رایانش ابری - بخش اول

آرامش، راحتی و صرفه جویی در هزینه و زمان  موضوع بسیار پر اهمیتی در دنیای امروز محسوب می‌شود. به همین جهت روز به روز تکنولوژی‌ها در حال پیشرفت هستند تا مصرف کنندگان بتوانند بدون توجه به مکان، شرایط استفاده خود و دغدغه‌ی روبه‌رو شدن با جنبه تخصصی و علمی این سرویس‌ها به نیازهای خود پاسخ دهند. از طرفی سازمان‌های تجاری نیز دنبال راهکاری جهت سرعت بخشیدن و ارتقا سطح خدمات خود به مشتریان هستند. در این مقاله به معرفی مختصر مدل رایانش ابری (cloud computing) می‌پردازیم و پنج ویژگی مهم آن را بیان می‌کنیم.

مشترک RSS مفاهیم رایانش ابری شوید